دوشنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۸ - ۱۲:۵۱

واکنش عملی پکن به مداخله واشنگتن در امور هنگ کنگ

هوا شوانینگ

چین در واکنش به مداخله آمریکا در امور هنگ کنگ بررسی درخواست‌های هواپیما و کشتی‌های نظامی آمریکا برای پهلوگرفتن در بندر هنگ کنگ را به حالت تعلیق در آورده است.

قدس آنلاین؛ وزارت امور خارجه چین امروز دوشنبه اعلام کرد بررسی درخواست‌های هواپیما و کشتی‌های نظامی آمریکا برای پهلوگرفتن در بندر هنگ کنگ را به حالت تعلیق در آورده است.

این اقدام چین واکنشی به تصویب قانون مداخله گرایانه سنای آمریکا درباره هنگ کنگ ارزیابی شده است.

دولت چین همچنین سازمان غیردولتی "دیده بان حقوق بشر" را که در آمریکا مستقر است به دلیل حمایت از "افراط گرایی و فعالیت‌های خشونت طلبانه" در هنگ کنگ تحریم کرده است. این خبر را هوا شوانینگ سخنگوی وزارت خارجه چین در نشست خبری امروز اعلام کرد.

پکن هفته گذشته تاکید کرد اگر ایالات متحده به مداخله در امور هنگ کنگ ادامه دارد "پاسخ قاطعانه‌ای" خواهد داد.

یک منبع نزدیک به تیم مذاکراتی دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا دیروز یکشنبه اعلام کرد توافق تجاری میان ایالات متحده و چین به‌دلیل قانونی که کنگره آمریکا درباره هنگ‌کنگ به تصویب رساند، متوقف شده است.

وزارت امور خارجه چین روز پنجشنبه نیز قانونی را که دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در حمایت از معترضان هنگ‌کنگی امضا کرد محکوم و مداخله جدی در امور داخلی چین توصیف کرد.

سنای آمریکا سه‌شنبه گذشته قانونی مداخله‌جویانه را که گفته می‌شود برای حمایت از حقوق بشر در هنگ‌کنگ است به تصویب رساند. "قانون حقوق بشر و دموکراسی هنگ‌کنگ" چهارشنبه هفته گذشته توسط ترامپ برای اجرایی شدن به امضا در آمد.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.