چهارشنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۸ - ۱۰:۱۵

یک شخصیت سیاسی کُرد:

بخش عمده مشکلات عراق متوجه جریان‌های سیاسی است /خطری که آینده عراقی‌ها را تهدید می‌کند

عراق

یک شخصیت سیاسی کُرد مشکل اصلی عراق را در سهم خواهی احزاب و جریان‌ها پس از هر انتخابات دانست و گفت: در مشکلات عراق پس از ۲۰۰۳ می‌توان گفت که بخش زیادی از جریان‌های سیاسی از شیعیان، کُردها و اهل سنت سهیم هستند.

به گزارش گروه بین الملل قدس آنلاین، «صالح ژاژله‌ای» از شخصیت‌های سیاسی اقلیم کردستان عراق در گفتگو با خبرگزاری تسنیم در خصوص آینده عراق در سایه تحولات کنونی این کشور گفت: با استعفای عادل عبدالمهدی شرایط داخلی عراق به مرحله حساسی رسیده است و توافق جریان‌های سیاسی در خصوص تعیین شخص دیگری به عنوان نخست وزیر جدید دشوارتر از دوره‌های گذشته شده است.

وی گفت: مشکل اصلی عراق در سهم خواهی احزاب و جریان‌ها پس از هر انتخابات است، در چنین شرایطی نخست وزیر امکان انتخاب وزرای کابینه خود را نداشته و به گونه‌ای افرادی بر وی تحمیل شده است، طبیعی است که امکان پیشرفت در امورات نیز با نگاه منفعت طلبانه وزرای معرفی شده از سوی احزاب در این شرایط وجود نخواهد داشت.

ژاژله‌ای گفت: در گذشته اتحاد داخلی میان جریانهای شیعی در نهایت، توافق رفع مشکلات سیاسی عراق را آسانتر می‌کرد اما اکنون مشاهده می‌شود که اختلافات به میان آنها رسیده است، این وضعیت در میان جریان‌های کُردی و اهل سنت نیز دیده می‌شود، همین وضعیت و تعدد احزاب موجب شده است که رسیدن به توافق رفع مشکلات به آسانی قابل تحقق نباشد.

از این مقام سابق جنبش تغییر سوال شد که مشکلات کنونی عراق به دو دوره پیش و پس از 2003  برمی‌گردد، چرا معترضین و بخشی از جریان‌های سیاسی این کشور به نوعی عادل عبدالمهدی را مسبب این مشکلات می‌دانند؟ که در پاسخ اعلام کرد: عبدالمهدی وابسته به حزب و جریان سیاسی خاصی نیست و از سوی جریان‌های عراقی تا حدودی به عنوان یک شخصیت مستقل شناخته می‌شود، انتخاب وی به عنوان نخست وزیر عراق از سوی جریان‌های سیاسی با هدف رفع مشکلات اساسی کشور بود که متاسفانه مجموعه عواملی مانع از موفقیت وی شد، همین عدم حمایت حزبی در نهایت موجب آن شد که بار مشکلات عراق بر شانه‌های وی سنگینی کند و منجر به استعفای وی نیز شد، اما در مشکلات عراق پس از 2003 می‌توان گفت که بخش زیادی از جریان‌های سیاسی از شیعیان، کُردها و اهل سنت سهیم هستند.

وی در خصوص نگاه کُردها به تحولات کنونی عراق گفت: جریان‌های سیاسی اقلیم کردستان هم به دلیل اختلافات همیشگی دارای نگاه مشترک و یکسانی نسبت به تحولات جاری در عراق نیستند و حکومت اربیل هم در وضعیت دشواری قرار گرفته است. اگرچه حکومت اقلیم از توافق با بغداد خبر داده است اما این توافق هنوز در چارچوب قانون بودجه 2020 عراق در پارلمان این کشور تصویب نشده است و مشخص نیست که آیا نخست وزیر آینده به چنین توافقی تمکین خواهد کرد یا نه. بنابراین وضعیت عراق برای اقلیم کردستان نیز نگران کننده است.

صالح ژاژله‌ای به خطرات تداوم وضعیت کنونی در عراق اشاره کرد و گفت: خلاء امنیتی و مشکلات دیگری که در عراق وجود دارد موجب شده است که عناصر گروه تروریستی داعش به تجدید سازمان خود در مناطقی از این کشور به ویژه در استان های دیاله و کرکوک بپردازند، این خطری است که آینده عراقی‌ها را تهدید می‌کند، نیاز است که عقلای عراق به فکر چاره اندیشی باشند تا کشور از این وضعیت مبهم نجات پیدا کند.

انتهای پیام/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.