چهارشنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۸ - ۱۴:۳۷

رایزنی‌های هسته‌ای عراقچی در چین و ژاپن

نگاه به شرق، راهبرد فعال در پسابرجام

مینا افرازه

سید احمد عراقچی

 سفرعراقچی به شرق آسیا در آستانه نشست کمیسیون مشترک برجام که به زودی در سطح معاونان وزیر در وین برگزار خواهد شد، نه تنها برای بیان مواضع و تبادل نظر با کشورهایی همچون چین صورت می‌گیرد، بلکه از سوی دیگر بهره‌گیری از ظرفیت برقراری ارتباطات با کشورهای شرق آسیا در شرایط تحریم‌های آمریکا و اجرایی نشدن تعهدات اروپایی‌ها می‌تواند به عنوان سیاست راهبردی جمهوری اسلامی ایران پیگیری و یکی از مؤلفه‌های مقاومت فعال در دوره پسابرجام مورد توجه قرار گیرد.

قدس آنلاینسید عباس عراقچی، معاون سیاسی وزارت خارجه کشورمان در سفر به شرق آسیا رایزنی‌های هسته‌ای را با محوریت برجام و آخرین تحولات مربوط به آن دنبال می‌کند. عراقچی که در حال حاضر در ژاپن است، درباره مناسبات دوجانبه و تحولات کنونی برجام به گفت‌وگو خواهد پرداخت. علاوه بر این، عراقچی پیش از سفر به توکیو، برای شرکت در نشست مشورتی مشترک ایران و چین در مورد برجام به پکن سفر کرده بود.

در حال رسیدن به سازوکارهای جدیدی در روابط با چین هستیم

 سفرعراقچی به شرق آسیا در آستانه نشست کمیسیون مشترک برجام که به زودی در سطح معاونان وزیر در وین برگزار خواهد شد، نه تنها برای بیان مواضع و تبادل نظر با کشورهایی همچون چین صورت می‌گیرد، بلکه از سوی دیگر بهره‌گیری از ظرفیت برقراری ارتباطات با کشورهای شرق آسیا در شرایط تحریم‌های آمریکا و اجرایی نشدن تعهدات اروپایی‌ها می‌تواند به عنوان سیاست راهبردی جمهوری اسلامی ایران پیگیری و یکی از مؤلفه‌های مقاومت فعال در دوره پسابرجام مورد توجه قرار گیرد.

در یک سال گذشته که آمریکا از توافق برجام خارج شده، چین همواره یکی از حامیان این توافق بوده و از سیاست‌های دولت ترامپ انتقاد کرده است.

البته اراده به تداوم و گسترش ارتباطات با جمهوری اسلامی ایران نیز از سوی طرف چینی درباره مسائل منطقه‌ای و بین المللی وجود دارد، چنان‌که اظهارات «ما جائو شی» معاون وزیر امور خارجه جمهوری خلق چین در نشست مشورتی مشترک ایران و چین در مورد برجام که روز یکشنبه برگزار شد، مؤید همین موضوع است و وی در آن نشست از ایران به عنوان یک شریک راهبردی نام برد و گفت: چین مایل به توسعه و تقویت همکاری‌ها با ایران در مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی از جمله موضوعات مورد علاقه دو طرف مانند برجام با هدف افزایش صلح و امنیت در جهان و منطقه است.

باید مقامات چین و ژاپن را متقاعد کنیم

از آنجایی که چین از نقش مهم و جایگاه برجسته‌ای در سطح بین‌المللی برخوردار است، می‌تواند به عنوان یکی از اعضای شورای امنیت سازمان ملل و همچنین یکی از طرف‌های برجام همواره از این قرارداد بین‌المللی حمایت‌های خوبی داشته باشد.

البته پس از خروج آمریکا از برجام و تهدید کشورها به اعمال تحریم علیه آنان در صورت همکاری با ایران، به نوعی سطح روابط این کشورها با ایران تنزل یافته و تنها در حد بیانیه و حمایت شفاهی باقی مانده است. بنابراین به نظر می‌رسد دستگاه دیپلماسی کشورمان باید همزمان با گسترش روابط به سمت اقناع سازی این دولت‌ها برای برقراری تعاملات راهبردی نیز گام بردارد.

چنان‌که کیومرث یزدان پناه، کارشناس مسائل شرق آسیا نیز در مصاحبه‌ای با رادیو گفت‌وگو اظهار کرده است:  «در جریان رفت و آمدهای دیپلماتیک به این دو کشور باید مقامات چین و ژاپن را متقاعد کنیم که جدا از فشارهای آمریکا تعاملات خود با ایران در حوزه انرژی و کارهای راهبردی را به مانند گذشته ادامه بدهند و در وضعیت کنونی تجدید نظر کنند.»

انزوای آمریکا با برقراری اتحادیه‌های منطقه‌ای

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس بر این باور است که ۲۲۰ کشور عضو سازمان ملل همواره نگاه مثبتی به جمهوری اسلامی ایران داشته و آن را به عنوان یک قدرت منطقه‌ای و اثرگذار در معادلات بین‌المللی می‌شناسند. ایران از نظر ژئوپلتیک در منطقه‌ای قرار دارد که با ۱۵ کشور همسایه است و از منظر ژئواستراتژیک نیز در جایگاهی است که همواره کشورهای اوراسیا از طریق آن به دنبال دستیابی به آب‌های گرم بوده‌اند و در حوزه انرژی نیز مورد توجه کشورهای شرق آسیا بوده است.

ابوالفضل حسن بیگی در گفت‌وگو با قدس تصریح کرد: راهبرد ایران از گذشته تاکنون، پیگیری جهان چند قطبی بوده و شرایط کنونی جهان به گونه‌ای است که کشورهای شرق آسیا نیز به دنبال دستیابی چنین هدفی هستند و این می‌تواند فرصت مناسبی برای جمهوری اسلامی در راستای گسترش ارتباطات با این کشورها باشد.

نماینده مردم دامغان افزود: این کشورها بستن پیمان‌های پولی و تجاری در قالب اتحادیه‌های منطقه‌ای و چند جانبه را راه حلی برای پیشرفت و کاهش نفوذ و سلطه آمریکا می‌دانند؛ بنابراین آمادگی دارند که با ایران ارتباط داشته باشند و نیازهای خود به انرژی را رفع کنند.

وی همچنین گفت: علاوه بر آن، از آنجایی که قدرت‌هایی هچون چین در پی کاهش ارزش دلار از معادلات پولی خود و سرمایه گذاری در کشورمان هستند، می‌توان در دوره تحریم های اقتصادی از این ظرفیت برای کاهش اثرات تحریم‌ها استفاده کرد. نگاه به شرق و دوستی با دولت‌های چین و ژاپن می‌تواند موجب انزوای آمریکا در پیشبرد اهداف خصمانه علیه ایران شود.

انتهای پیام/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.