چهارشنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۸ - ۱۴:۲۶

وزیر نیرو:

۳ هزار مگاوات ظرفیت جدید برق تا پایان سال وارد مدار می‌شود

آرش خلیل خانه

اردکانیان

وزیر نیرو با بیان اینکه تا پایان امسال سه هزار مگاوات ظرفیت جدید وارد مدار می‌شود، گفت: تا پایان سال به مرور در ۹ استان کشور تعدادی طرح‌ آب و برق را در قالب پویش"هرهفته_الف_ب_ایران" افتتاح می‌کنیم.

قدس آ نلاین:«رضا اردکانیان»امروز ه در حاشیه نشست هیات دولت و در جمع خبرنگاران درباره افزایش ظرفیت نیروگاه‌ها گفت: دیروز در استان کرمانشاه واحد گاز نیروگاه سیکل ترکیبی دالاهو که کلاس «اف» یعنی پیشرفته‌ترین نوع توربین با راندمان ۵۶ درصد است، با ظرفیت ۳۰۷ مگاوات به مدار آمده است.

وی با اشاره به افزایش ظرفیت برخی نیروگاه‌ها ادامه داد: روز گذشته با اقدامات ترمیمی مهندسان ایران حدود ۴۸ مگاوات به ظرفیت یک نیروگاه در اسلام آباد غرب و نیروگاه دیگری در زاگرس اضافه شد.

اردکانیان با بیان اینکه تنها در طرح‌های روز گذشته ۳۶۰ مگاوات از سه هزار مگاوات وعده داده‌شده به مدار بهره‌برداری آمد، تصریح کرد: تا پایان سال به مرور در ۹ استان کشور در پویش "هر هفته، الف.ب، ایران" طرح‌های آب و برق را افتتاح می‌کنیم.

وزیر نیرو ادامه داد: طرح‌های دیگر شامل فاضلاب، تسویه‌خانه‌های آب و آبرسانی به روستاها نیز در دست اقدام است. روز گذشته ۵۵ روستای کرمانشاه با جمعیت بیش از ۱۱ هزار نفر به شبکه وصل شدند.

اردکانیان با اشاره به طرح‌های بزرگ آبرسانی مانند آبرسانی به شهر شیراز گفت:  این طرح‌ها نیز مطابق برنامه به مدار می‌آیند تا وعده ۲۲۷ طرح تا پایان سال با سرمایه‌گذاری ۳۳ هزار میلیارد تومان محقق شود.

افزایش قیمت آب و برق بیش از هفت درصد نیست

وی در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار اقتصادی ایرنا اعلام کرد: از دو سال گذشته تصمیم گرفته شد که افزایش قیمت آب و برق بیش از هفت درصد نباشد و برنامه‌های وزارت نیرو بر این اساس تنظیم می‌شود. «صحبت اکنون و لایحه بودجه نیست و تصمیمی است که در انتهای سال اگر نیاز باشد گرفته می‌شود.»

وی در پاسخ به سوالی درباره وضعیت وزارت نیرو در بودجه سال ۹۹ گفت: اتکای وزارت نیرو در بخش برق و آب به منابع داخلی است، اما در عین حال در بودجه عمومی هم حضور داریم و در بعضی بخش‌ها متکی به منابع عمومی هستیم.

وی ادامه داد: در لایحه تقدیمی دولت به مجلس شورای اسلامی، اعتبارات در نظر گرفته شده برای وزارت نیرو حدود ۹ هزار میلیارد تومان است که در بخش آب نسبت به سال ۹۸ افزایش دارد. امیدواریم با تصویب لایحه و قانونی شدن آن بتوانیم پروژه‎‌های سال  ۹۹ و نیمه ۱۴۰۰ را مطابق برنامه انجام دهیم.

وزیر نیرو درباره تسهیلات پنج میلیاردی از روسیه اظهار گرفت: مجوز این وام در سال ۹۵ از مجلس گرفته شد. دو میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار به تایید طرف روس رسیده و طرح‌های زیادی برای دو میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار باقی مانده به طرف روسیه پیشنهاد شده است.

بر اساس اعلام این مقام مسئول، تمام طرح‌ها برای مبلغ ۲/۸ میلیارد دلار مورد تایید دو طرف ایرانی و روسی قرار گرفته و در ابتدای سال میلادی، اقدامات مربوط به تشریفات اداری و تنظیمات قرارداد توسط دستگاه‌ها انجام خواهد شد.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.