دوشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۸ - ۱۹:۲۷

در آیین اختتامیه جشنواره عنوان شد

بیش از ۳۵ هزار نفر فیلم‌های سینما حقیقت را تماشا کردند

سینما حقیقت

دبیر جشنواره بین‌المللی سینما حقیقت با تاکید بر ادامه روند استاندارد سازی در دوره بعدی این رویداد گفت: جشنواره حقیقت به جایگاهی رسیده که می‌تواند محل اولین نمایش فیلم‌های مستند باشد.‌

به گزارش قدس آنلاین به نقل از ایسنا، آیین پایانی سیزدهمین جشنواره مستند ایران (سینما حقیقت) به دبیری محمد حمیدی مقدم، دوشنبه ۲۵ آذرماه از ساعت ۱۸:۳۰ با حضور جمعی از مستندسازان و مدیران سینمایی در تالار وحدت برگزار و برگزیدگان این رویداد معرفی شدند.‌
این مراسم با اجرای محمدرضا شهیدی فر و نیز حضور علی ربیعی سخنگوی دولت، سردار احمد نوریان معاون اجتماعی نیروی انتظامی و حسین انتظامی رییس سازمان سینمایی  همراه بود.
محمد حمیدی مقدم، مدیرعامل مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی و دبیر این رویداد که پس از چند سال به جای طباطبایی نژاد به بر مسند مدیریت سینمای مستند آمده است در بخش ابتدایی این مراسم گفت: پرسشهای جدید نیاز به پاسخ های جدید دارد و نمی‌شود یا راه های قدیم به آنها پاسخ داد و به همین دلیل از همه کسانی که در این دگرگونی برای استانداری سازی جشنواره همراهی کرد قدردانی می‌کنم.
او آماری از این جشنواره ارائه کرد که شامل ۳۵۰۸۷ نفر تماشاگر در این جشنواره، بیش از هفت هزار بلیت فروخته شده و نمایش فیلم‌ها در ۱۹ استان می‌شد.‌
وی تاکید کرد:جشنواره چهاردهم نزدیک است و روند استاندارد سازی را ادامه می‌دهیم.‌ ضمن اینکه سینما حقیقت به جایگاهی رسیده که می‌تواند محل اولین نمایش فیلم‌ها باشد.

اولین بخش اهدای جوایز به هنر و تجربه، ناجی هنر و تلویزیون اختصاص داشت که جایزه بخش هنر و تجربه همزمان به دو فیلم تعلق گرفت.

خط باریک قرمز به کارگردانی فرزاد خوشدست و تهیه کنندگی او به همراه نگار اسکندرفر اولین جایزه را گرفت
خوشدست پس از دریافت جایزه خود گفت: خوشحالم این فیلم مورد استقبال قرار گرفت و راهی تازه را پیشنهاد می‌دهد. من الان ۴۲ ساله هستم ولی وقتی فیلم را شروع کردم ۳۷ ساله بودم‌ و پنج سال ساخت این فیلم طول‌ کشید.

جایزه دیگر این بخش هم به فیلم جایی برای فرشته‌ها نیست به کارگردانی سام کلانتری تعلق گرفت.

جایزه ناجی هنر برای بهترین مستند با موضوع آسیب‌های اجتماعی به مستند خط باریک قرمز اهدا شد.

رأی و جایزه شبکه مستند سیما هم به صد سال تنهایی برای فیلم محمدعلی فارسی تعلق گرفت.

بخش بعدی اهدای جوایز به مستندهای کارآفرینی اختصاص داشت که با حضور خوانساری رییس اتاق بازرگانی تهران نیز همراه بود.
جایزه سوم این بخش به محمد ثقفی برای فیلم خودکار تعلق گرفت.‌
جایزه دوم به محمد واعظی برای فیلم «رویای آب» اهدا شد.
جایزه اول این بخش نیز به مهدی گنجی برای ساخت فیلم من «می‌خوام شاه بشم» تعلق گرفت.‌
در این بخش اعلام شد که از دو شخصیت این سه فیلم برای همراهی شان تقدیر می‌شود و این تقدیری‌ها شامل علی اکبر رفوگران در فیلم «خودکار» و محمد قائم پناه در فیلم «رویای آب» بودند.‌

در بخش بعدی این مراسم برگزیدگان مستندهای کوتاه و نیمه بلند و نیز بلند بخش بین‌الملل با حضور داوران از جمله رائد فرید زاده‌ در بخش کوتاه نیمه بلند و مهرداد اسکویی در بخش بلند معرفی شدند.‌

جایزه ویژه هیات داوران در مستند کوتاه به مایا نوا کوویچ برای فیلم و آنگاه شب فرا میرسد اهدا شد.

تندیس بهترین مستند کوتاه با قید خرید یک تبلت برای شخصیت اصلی فیلم آشو، به فیلم‌ کوتاه آشو به کارگردانی جعفر نجفی که در جشنواره مستند ایدفا هم چندی قبل موفق بود، رسید.

جایزه ویژه هیات داوران در بخش نیمه بلند به فیلم قاشق یه کارگردانی لایلا پاکالنینیا رسید.

بهترین مستند نیمه بلند این دوره از جشنواره هم به سازنده فیلم حیوانات از نفس افتاده از چین رسید.‌

در بخش مستند بلند دیپلم افتخار به محسن استاد علی برای فیلم «خسوف» تعلق گرفت.‌
جایزه ویژه هیات داوران در بخش مستند بلند به فیلم «قهرمان گله» از هلند اهدا شد.‌
دیگر جایزه ویژه هیات داوران در این بخش به سام کلانتری برای مستند «جایی برای فرشته‌ها نیست» تعلق گرفت.‌
سام کلانتری پس از دریافت جایزه خود گفت: در این ۱۳ دوره گاهی دارو بودم و فیلم داشتم ولی هیچ وقت جایزه نگرفته بودم و الان این جایزه ارزشمند را به دختران تیم ملی هاکی تقدیم می‌کنم.
اگرچه اسکویی دختران تیم هاکی را هم روی سن برای دریافت جایزه دعوت کرد اما سرپرست این تیم اعلام کرد «آنها در سالن حضور ندارند و اگر می‌دانستیم فیلم قرار است جایزه بگیرد حتما امشب به اینجا می‌آمدند.»

تندیس بهترین مستند بلند بخش بین‌الملل هم به فیلم آندره هورامان برای فیلم «کنار رینگ» تعلق‌ گرفت.

سام کلانتری پس از دریافت جایزه خود گفت: در این ۱۳ دوره گاهی داور بودم و فیلم داشتم ولی هیچ وقت جایزه نگرفته بودم و الان این جایزه ارزشمند را به دختران تیم ملی هاکی تقدیم می‌کنم.
اگرچه اسکویی دختران تیم هاکی را هم روی سن برای دریافت جایزه دعوت کرد اما سرپرست این تیم اعلام کرد «آنها در سالن حضور ندارند و اگر می‌دانستیم فیلم قرار است جایزه بگیرد حتما امشب به اینجا می‌آمدند.»

تندیس بهترین مستند بلند بخش بین‌الملل هم به فیلم آندره هورامان برای فیلم «کنار رینگ» تعلق‌ گرفت.

ادامه این مراسم اختتامیه با معرفی برگزیدگان دهمین جایزه شهید آوینی همراه بود.

طباطبایی نژاد، مسعود فراستی و مهدی قربانپور داوران این بخش بودند که ابتدا تندیس برنزی این بخش را به حامد سعیدی راد برای فیلم «کاست» اهدا کردند.
تندیس نقره‌ای جایزه شهید آوینی هم به امیرحسین نوروزی برای فیلم «خاطرات موتورسیکلت» رسید.
تندیس طلایی این بخش نیز به امیر اصانلو برای فیلم «پیرمرد و خواننده» تعلق گرفت.

در بخش بعدی، حسین انتظامی، رییس سازمان سینمایی در سخنانی گفت: سینمای مستند مسیر رو به تعالی دارد و یکی از جلوه‌هایش همین جشنواره است.‌ این رویداد به لحاظ کمی و کیفی ارتقا یافته که باید از زحمات آقای طباطبایی نژاد قدردانی کرد چون بخش زیادی از فیلم‌ها  محصول دوران مدیریت او در مرکز گسترش است.
او افزود: حضور صنوف در سیاست‌گذاری جشنواره امسال یک نقطه عطف بود و مسیری است که در بخش‌های دیگر هم باید دنبال شود.
وی با قدردانی از همراهی بخش‌های غیرسینمایی مثل اتاق بازرگانی، افزایش بودجه حمایتی را برای سینمای مستند ادامه‌دار دانست و گفت: بویژه برای پخش و عرضه باید تمهیدی در نظر گرفت که فیلم مستند بیشتر دیده شود.

انتهای پیام/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.