چهارشنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۸ - ۰۸:۴۶

آمریکا رسما حضور دیپلماتیک خود را در عراق کاهش می‌دهد

پمپئو

وزیر خارجه آمریکا در نامه‌ای به کنگره این کشور به نمایندگان آمریکایی اعلام کرده است که حضور دیپلماتیک این کشور در عراق به میزان قابل توجهی کاهش می‌یابد.

به گزارش گرئه بین الملل قدس آنلاین، «مایک پامپئو» وزیر خارجه آمریکا اخیرا در نامه‌ای به کنگره این کشور، رسما اعلام کرده است که حضور دیپلماتیک آمریکا در عراق به میزان قابل ملاحظه‌ای کاهش می‌یابد. 

نشریه «فارین پالیسی» که به این نامه دست یافته، نوشته است که در این نامه که به کمیته روابط خارجی سنا ارسال شده، پامپئو برنامه خروج دائمی شمار زیادی از اعضای تیم دیپلماتیک آمریکا در عراق را با جزئیات تشریح کرده است.

بر اساس این برنامه، تا پایان سال ۲۰۲۰ میلادی تعداد اعضای مقرهای دیپلماتیک آمریکا یعنی سفارت این کشور در بغداد، مرکز حمایت دیپلماتیک آمریکا و کنسولگری این کشور در اربیل از ۴۸۶ نفر به ۳۴۹ نفر کاهش خواهد یافت، که این به معنی کاهش ۲۸ درصدی حضور دیپلماتیک آمریکا در عراق است.

در نامه پامپئو به «جیمز ریش» رئیس کمیته روابط خارجی سنا، عنوان شده است که آمریکا با وجود کاهش تعداد نیروهای مقرهای دیپلماتیکش در عراق، باز هم می‌تواند «به اهداف محوری خود دست یافته و برنامه‌های رصد و نظارت را به میزان کافی اجرا کند.»

با این وجود، فارین پالیسی به نقل از منتقدان و چند نماینده دموکرات مدعی شده است که کاهش حضور دیپلماتیک آمریکا در را برای افزایش نفوذ ایران در عراق و افزایش بی‌ثباتی در این کشور می‌گشاید.

تصمیم پامپئو برای کاهش دائمی میزان حضور دیپلماتیک آمریکا در عراق در حالی اتخاذ می‌شود که او اوایل سال جاری میلادی هم به بهانه وجود «تهدید از جانب ایران» دستور خروج نیروهای غیرضروری مقرهای دیپلماتیک آمریکا در عراق را صادر کرده بود.

انتهای پیام/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.