دوشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۸ - ۱۳:۰۳

سخنگوی دولت

نه دروغ گفتیم و نه واقعیت را پنهان کردیم/ اعتماد عمومی لطمه دید اما نباید جانفشانی نیروهای مسلح تخطئه شود

آرش خلیل خانه

سخنگوی دولت

سخنگوی دولت با تأکید بر اینکه در ماجرای دلیل سقوط هواپیما و تأخیر صورت گرفته تنها بر مبنای اطلاعات موجود در آن زمان عمل کردیم، گفت: نه دروغ گفتیم و نه واقعیت را پنهان کردیم، واقعیت این است که دولت خود گرفتار این چرخه معیوب اطلاع‌رسانی و کسب اطلاعات است.

قدس آنلاین: علی ربیعی در نشست امروز خود با اصحاب رسانه‌های داخلی و خارجی با بیان اینکه در هفته‌ای که گذشت، هنوز از داغ فقدان سردار شهید قاسم سلیمانی فارغ نشده بودیم و عزادار از دست دادن این سردار بزرگ مقاومت بودیم که داغ دیگری از راه رسید و بر سینه‌هایمان آوار شد، گفت: حادثه هواپیمای اوکراینی و کشته شدن ۱۷۶ مسافر این هواپیما که عمده آنها هموطنان ایرانی و سایرین نیز از هم نوعان ما بودند، دل‌های ما را غمگین کرد و از آن غم انگیزتر و مصیبت‌بارتر این بود که بعد از تقریباً سه روز با خبر شدیم که این هواپیما در نهایت تأسف با آتش پدافند خودی ساقط شده است و این دردی مضاعف بر دل‌های ما نهاد.

ما دروغ نگفتیم

سخنگوی دولت تأکید کرد: اکنون ما هم عزادار و هم دغدغه‌مند و نگران شده‌ایم. عزادار و سوگواریم چراکه جان انسان‌ها که زن و بچه و عروس و داماد و بچه‌های خوب و نخبه ما و برخی از هم نوعان ما در این حادثه که ناشی ازیک خطا بوده از بین رفته است. دغدغه‌مند و نگران هستیم چون به هرحال ذهن همه ما و ملت ما را درگیر کرده است. دغدغه اینکه چه باید کنیم که دیگر هیچ‌گاه این خطای بزرگ اتفاق نیفتد و دغدغه دیگر اینکه چگونه این لطمه بزرگی را که به اعتماد عمومی مردم و مرجعیت رسانه‌ای و اطلاع‌رسانی کشور وارد شد، جبران کنیم.

وی با اشاره به اینکه انتقادهای زیادی در این روزهای غم انگیز متوجه مسئولان و مقام‌های ذیربط کشور شد، اظهار کرد: ما متهم به دروغگویی و پنهان‌کاری شدیم در حالیکه واقعا اینگونه نبود؛ حتی در بیانیه‌ای که من در پنجشنبه شب منتشر کردم، برداشت عدم صداقت صورت گرفت اما واقعیت این است که ما دروغ نگفتیم. دروغ به معنی جعل آگاهانه و عامدانه واقعیت است. این چیزی بود که از جانب ما به هیچ وجه اتفاق نیفتاد.

همه موضع‌گیری‌های اولیه ریشه در بی‌اطلاع گذاشتن مسئولان داشت

ربیعی خاطرنشان کرد: همه کسانی که در آن روزها و در اوج جنگ روانی آمریکا علیه ملت ایران اظهارنظر می‌کردند مبتنی بر عرق ملی و با استناد به اطلاعات موجود در همان لحظه بود و همه موضع‌گیری‌ها ریشه در بی‌اطلاعی و یا بهتر بگویم بی‌اطلاع گذاشتن آنها داشت و آنچه که من نیمه شب پنجشنبه بیان کردم مبتنی بر مشاهده جنگ روانی گسترده آمریکا علیه ملت ایران و از سوی دیگری مبتنی بر اطلاعاتی بود که در اختیار کل دولت بود مبنی بر اینکه موشک هیچ نقشی در این حادثه نداشته است.

وی افزود: البته حالا قصد ندارم در این مجال از تماس‌های مکرر و اقداماتی که تا نیمه شب ادامه داشت سخن بگویم اما فرجام همه پرسش‌ها بر این قرار گرفت که موشکی اصابت نکرده است.

ربیعی گفت: روز جمعه نتایج تحقیقات نهایی شد و بیانیه ستاد کل نیروهای مسلح در دبیرخانه شورای امنیت ملی بررسی و به اطلاع رئیس‌جمهور رسید و پس از آن جلسه‌ای در دفتر رئیس‌جمهور تشکیل شد که در آن جلسه همه بهت زده، ناراحت و نگران بودند. هیچ یک از مقام‌های دولت از جمله شخص رئیس‌جمهور تا عصر روز جمعه از علت اصلی سقوط هواپیما که همان آتش پدافند غیرعمدی خودی بوده مطلع نبودند و تا آن ساعت همانگونه که سردار حاجی‌زاده هم عنوان کردند صرفا بر اساس اطلاعات و داده‌های موجود همان موقع اظهارنظر می‌کردند. به هرحال از عصر روز جمعه که رئیس‌جمهور از موضوع مطلع شدند دستور تشکیل شورای عالی امنیت ملی را دادند که منجر به صدور بیانیه ستاد کل نیروهای مسلح و بیانیه رئیس‌جمهوری در این خصوص شد.

گرفتار چرخه معیوب اطلاع‌رسانی و کسب اطلاعات هستیم

سخنگوی دولت خطاب به مردم و اهالی رسانه گفت: همین‌جا از همه ملت ایران، افکار عمومی و روزنامه‌نگاران عزیز عذرخواهی می‌کنم و باید بگویم واقعیت این است که دولت خود گرفتار این چرخه معیوب اطلاع‌رسانی و کسب اطلاعات است.

وی ادامه داد: برخی انتقاد می‌کنند که چرا قبل از اعلام موضع تحقیق بیشتری به عمل نیاوردی اما واقعیت این است که پیش از اظهارنظر از همه مسئولان ذیربط استعلام کردم و آنها هم همگی براساس اطلاعاتی که داشتند اطمینان دادند که موشکی در کار نبوده است.

ضربات جبران ناپذیری به سرمایه اجتماعی همه ما وارد شد

ربیعی با بیان اینکه اقدام روز شنبه ستاد کل نیروهای مسلح در صدور بیانیه‌ای که با صداقت و مسئولیت‌پذیری این حادثه را بر عهده گرفتند و اعلام کردند که ناشی از یک خطای انسانی بوده؛ قابل تقدیر و شروع خوبی است که قطعا با شفافیت تا انتها ادامه خواهد یافت، افزود: با این حال نمی‌توان منکر شد که غم و اندوه بزرگی بر دل‌های بازماندگان آن عزیزان و همچنین تمام ملت ایران نشست و متاسفانه در اثر تعلل و کوتاهی در اطلاع رسانی به موقع این حادثه، ضربات و لطمات جبران ناپذیری به سرمایه اجتماعی همه ما وارد شد.

وی تاکید کرد: دولت در اولین جلسه خود تصمیم گرفت تحقیقات کاملی درباره علت وقوع اشتباه یگان پدافندی و ابعاد آن حادثه انجام دهد که شامل روشن شدن این مساله خواهد بود که آیا این حادثه ناشی از یک خطای انسانی یا یک نقص ساختاری بود و همچنین تشخیص قصور و تقصیر در مسئولیت‌های مربوطه و همدردی و همراهی و رسیدگی به خانواده های جانباختگان بعمل بیاید.

ترامپ به زبان فارسی برای مردم ما اشک تمساح ریخت

ربیعی خاطرنشان کرد: در این راستا یکی از مباحث مهم و مورد بحث بررسی ساختارهای اطلاع‌رسانی و یافتن نواقص است که انتظار می‌رود بعد از این ماجرا به نحوی سیستم‌هایمان را ارتقاء دهیم که احتمال خطای انسانی در آنها به صفر برسد و ساختارهای اطلاع‌رسانی دقیق و بهنگام در مواقع مهم و حیاتی اصلاح شود.

سخنگوی دولت با اشاره به این که باید از این چرخه معیوب خارج شویم، عنوان کرد: در این میان نباید فراموش کنیم که ریشه این اتفاق ناگوار در کجا بود و از کجا آغاز شد. از همان شبی بود که رژیم آمریکا تصمیم به ترور بزدلانه سردار سلیمانی گرفت و سایه جنگ را بر سر این کشور گستراند و یک اضطراب و فشار روانی سنگین اجتماعی و سیاسی بر جامعه ما تحمیل کرد؛ در خلال این سوگواری مردم ایران شاهد بودیم که ترامپ به زبان فارسی برای مردم ما اشک تمساح ریخت و ادعا کرد در کنار مردم ایران ایستاده است .

موضوع اخیر نباید بهانه‌ای برای تضعیف و تخطئه نیروهای مسلح کشور شود

وی ادامه داد: مردم ایران فراموش نمی‌کنند که این فرد همان کسی است که بلافاصله بعد از ترور محبوب‌ترین سردار این کشور، تهدید به بمباران ۵۲ نقطه فرهنگی کرد و همین حالا ریشه عمده مشکلات اجتماعی و معیشتی، دارویی و غذایی مردم ایران متاثر از تحریم‌های ضدبشری همین فرد است. او بود که با خروج از برجام، امید ملت ایران را به ناامیدی بدل کرد و حالا ژست حامی و دلسوز ملت ما را می‌گیرد.

ربیعی با بیان این که تاکید می‌کنم برغم اینکه مصیبت رخ داده سنگین است این موضوع نباید بهانه‌ای برای تضعیف و تخطئه نیروهای مسلح کشور شود که حافظ جان و مال و نوامیس ما هستند، گفت: بروز یک خطا نباید باعث شود که زحمات و جانفشانی‌های دیگر نهادهای نظامی و دفاعی کشور را زیر سوال ببریم.

سفیر بریتانیا پس از شناسایی آزاد شد

سخنگوی دولت درباره بازداشت کوتاه‌مدت سفیر بریتانیا عنوان کرد: حضور سفیر بریتانیا در تجمعات مغایر  با وظایف تعریف شده یک سفیر غیر حرفه‌ای و غیرقابل قبول است. ما اعتراضات خودمان را از طریق وزارت خارجه اعلام کردیم.

وی ادامه داد: سفیر بریتانیا توسط نیرو انتظامی بازداشت شد اما پس از شناسایی آزاد شد.

وی ادامه داد: بریتانیا کارنامه نامناسبی در ارتباط با ایران دارد، این کشور بارها در امور داخلی ما دخالت کرده است قطعا به طور جدی هشدار می‌دهیم تا از هرگونه دخالت در مسائل داخلی ما اجتناب کند.

خروج از برجام نتایج خطرناکی برای اروپایی‌ها دارد

ربیعی در پاسخ به سوال دیگری در مورد  فشار آمریکا به شرکای اروپایی‌اش درباره خروج از برجام بعد از ترور سردار سلیمانی گفت: درخواست رژیم آمریکا از زمانی که ترامپ روی کار آمد آغاز شد و از کشورهای عضو برجام درخواست کرد که از آن خارج شوند، او به دلیل آنکه در برجام تنها مانده بود این درخواست را داشت اما این کشورها پاسخ منفی دادند.

ربیعی گفت: اروپا نه تنها به خاطر مواضع ایران بلکه به دلیل نشان دادن استقلال سیاسی‌شان از برجام خارج نشدند چرا که خروج از برجام پیامدهای خطرناکی دارد.

وی با رد این تحلیل و ادعای مقامات آمریکایی که پس از ترور سردار سلیمانی احتمال و امکان مذاکره ایران و آمریکا بیشتر شده، گفت: این‌ها تحلیل‌شان این است که گلو را فشار دهیم و زمین ایران را داغ کنیم که مردم خسته شوند و بیرون بیایند و تا ذلیلانه ما به مذاکره برسیم اما اینطور نیست.

باب گفتگوی اجتماعی باید باز باشد

ستیار ارتباطات اجتماعی رئیس جمهور درباره موضع دولت در مورد تجمعات دو روز اخیر نیز با بیان اینکه ما هم موافق هستیم که باید با مردم حرف بزنیم حتی مطبوعات و رسانه این امکان برایشان فراهم شود، اظهار داشت: باب گفت‌وگوی اجتماعی و سخن گفتن و همچنین تحمل شنیدن سخن مخالف باید باز شود.

وی یادآور شد: ما برنامه‌ای برای جمع شدن و اعتراض کردن در دولت پیش‌بینی کردیم اما مشکلی در دیوان عدالت اداری پیش آمد که خانم جنیدی در حال رسیدگی به آن موضوع هستند.

وی با اشاره به اینکه در این مصوبه، آیین‌نامه‌ای برای شهرها و استان‌های بزرگ وجود دارد. در تهران نقاطی برای اعتراض مشخص و تعیین شده است و شیوه بیان اعتراض در فضای مجازی را هم پیگیری می‌کنیم. اگر مشکلات ما در دیوان حل شود، این مسائل به منصه ظهور خواهد رسید.

هیچ گلوله‌ای شلیک نشد

ربیعی در مورد رفتار نیروی انتظامی در برخورد با این تجمعات هم تصریح کرد: بنای نیروهای انتظامی بر رویکردها مسالمت‌آمیز است. در برخی از این نوع اتفاقات، ممکن است مسائلی رخ دهد که حوادث تلخی را به همراه دارد اما اینکه برنامه‌ای برای صحبت کردن با مردم داشته‌ باشیم تا اعتراضات به سمت اعتراضات مسالمت‌آمیز سوق پیدا کند و هم رفتار خویشتن‌دارانه داشته باشیم، نظر درستی است که مدنظر رئیس‌جمهور هم است که به جلو خواهیم برد. 

دستیار ارتباطات اجتماعی رئیس جمهور در بخش دیگری از این نشست مطبوعاتی گفت: ما هیچ مشکلی با عزاداری و ابراز تالم نداریم. من خودم نیز در حاشیه این مراسم بودم. دستوراتی که داده شد مبنی بر برخورد مسالمت آمیز بود و گلوله‌ای شلیک نشد. 

برخی شعارها را به سمتی می‌برند که تنش رخ دهد

وی خاطرنشان کرد: در این میان تفکیک بسیار سخت است و ما هم خواستیم که از امکان اعتراض مدنی و قانونی مراقبت کنیم. شاهد هستید که گروهی شعارها را به سمتی می‌برند تا ماجرایی رخ دهد و تعرضی صورت بگیرد.

ماموریت وزیر اطلاعات در مورد حادثه کرمان

سخنگوی دولت در پاسخ به سوال دیگری درباره شناسایی مقصرین حادثه کشته شدن شماری از تشییع کنندگان پیکر سردار شهید سلیمانی در کرمان هم با اشاره به ماموریت دولت به وزیر اطلاعات برای پیگیری هرگونه قصور در این حادثه، گفت: وظایف میان مسئولان برگزاری مراسم تفکیک شده و سهم هر دستگاه معلوم بود و باید بر اساس آن اقدام می‌کردند و پاسخگو باشند و وزیر اطلاعات هم  جزییات تحقیقات را پس از مشخص شدن خواهد گفت.

اگر دروغ گفته بودیم استعفا می‌دادم

علی ربیعی در پاسخ به سوال خبرنگار یک رسانه اصلاح‌طلب درباره اینکه چرا هیچ یک از مقامات دولت پس از ماجرای اخیر و در اعتراض به تاخیر سه روزه و اعلام نکردن دلیل اصلی سقوط هواپیما استعفا نمی‌دهند، با بیان اینکه اگر احساس می کردم واقعیتی را می دانستم و از مردم پنهان کردم و اگر الان هم، چنین احساسی کنم که بودنم و آمدنم که برای کمکی به مردم بوده است تغییر کرده، حتما استعفا می‌دادم، افزود: مطمئن باشید که رییس جمهور عصر روز جمعه از این واقعه خبردار شده است.

سرلشکر باقری را انسانی صادق و فداکار می‌شناسم

وی با بیان اینکه نمی‌دانم نیاز به چه چیزی بوده که کار بررسی این موضوع طول کشیده است، تصریح کرد:  اما برخی از چهره‌هایی که بیش از چهل سال است می‌شناسم همچون سرلشکر باقری رئیس ستاد کل نیروهای مسلح، انسان‌هایی بسیار صادق و برای مردم و کشور خود فداکار هستند .

ربیعی تصریح کرد: ما همه کشورهای درگیر در این حادثه را دعوت کردیم که به تهران آیند و موضوع را بررسی کنیم ما آن زمان اطلاع نداشتیم که چه اتفاقی افتاده است و البته که اگر اطلاع داشتیم هم این درخواست را مطرح کردیم و الان هم می‌گوییم که باید به ایران بیایند و موضوع بررسی شود؛ اما ما و همه مسئولان ذی ربط دولتی، همه در روز جمعه مطلع شدیم  و وقتی این خبر را شنیدیم برای‌مان جانکاه، غمگینانه و ناراحت‌کننده بود.

سخنگوی دولت درباره صحت و سقم ادعای پیشنهاد قطر برای پرداخت غرامت ۳ میلیارد دلاری هواپیمای اوکراینی هم گفت: مبنای این سخن غیر عقلایی است. ما تعامل خوبی با قطری‌ها داشتیم. در رابطه با امنیت منطقه نیز با قطری‌ها گفت‌وگو داشتیم. اما اساسا نه وظیفه قطر است که غرامت بدهد نه با عرف بین‌الملل سازگار است. این بحث‌های داخلی ما است. قطری‌ها به دنبال تعاملات پرقدرت‌شان با ما همانند سابق هستند.

انتهای پیام/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.