سه‌شنبه ۲۴ دی ۱۳۹۸ - ۰۹:۳۹

یادداشت شفاهی

راه تکثیر حاج قاسم‌ها

دکتر جهان بین

امیرالمؤمنین می‌فرمایند: «کَانَ لِی فِیمَا مَضَی أَخٌ فِی اللّهِ، وَ کَانَ یُعْظِمُهُ فِی عَیْنِی صِغَرُ الدُّنْیَا فِی عَیْنِهِ» روزگار گذشته برای من برادر و همنشینی در راه خدا (ابوذر غفاری یا عثمان ابن مضعون) بود که کوچک بودن دنیا در نظرش او را در چشم من بزرگ می‌نمود.

دکتر فرزاد جهان‌بین/

امیرالمؤمنین می‌فرمایند: «کَانَ لِی فِیمَا مَضَی أَخٌ فِی اللّهِ، وَ کَانَ یُعْظِمُهُ فِی عَیْنِی صِغَرُ الدُّنْیَا فِی عَیْنِهِ» روزگار گذشته برای من برادر و همنشینی در راه خدا (ابوذر غفاری یا عثمان ابن مضعون) بود که کوچک بودن دنیا در نظرش او را در چشم من بزرگ می‌نمود. این خیلی موضوع عجیبی است که حضرت با آن عظمت می‌فرمایند، آن برادر دینی در چشم من با عظمت بود. نکته‌ای که در مورد حاج قاسم وجود داشت این بود که دنیا در چشم او رنگ و بو و عظمتی نداشت. به تعبیری بین مردم بود، ولی روح او به محل دیگری متعلق بود و با آنجا انس داشت.

این موجب شده بود او صبغه و رنگ و بوی الهی پیدا کند. دل کندن از این دنیا سبب علو نفس و بالا رفتن درجات الهی انسان می‌شود. انسان فداکار در هر آیین و مسلکی باشد خوب است ما نه تنها در کتاب‌های درسی بلکه در فضای رسانه‌ای تلاش کنیم عظمت روحی این افراد را نشان دهیم. بنده پس از شهادت حاج قاسم برای همین موضوع نامه‌ای برای آقای سرشار نوشتم که الآن انیمیشنی به اسم صلحبانان پخش می‌شود که مخاطبان زیادی دارد. خوب است به نسل جدید تبیین شود که واقعاً چه کسانی به دنبال صلح و جنگ هستند.

کاری که امریکا انجام داد یعنی ضمن به شهادت رساندن قاسم سلیمانی به عنوان مدافع امنیت ایران و در ادامه تهدید ترامپ درباره زدن ۵۲ مرکز فرهنگی ایران، به همه نشان داد جنگ‌طلب واقعی کیست. در مقابل نگاه کنید که ایران در مورد انتقام، اطمینان خاطر داد این انتقام صرفاً در عرصه نظامی خواهد بود. یا مثلاً رفتار نظامیان آن‌ها را با حاج قاسم مقایسه کنید که در بحبوحه جنگ وقتی پا به یک خانه می‌گذارد، یادداشت می‌گذارد و طلب حلالیت می‌کند. این‌هاست که باید نشان داده شود.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.