سه‌شنبه ۲۴ دی ۱۳۹۸ - ۱۱:۴۲

سخنگوی قوه قضائیه:

انگلیس و آمریکا در ماجرای سقوط هواپیما خونخوارند نه خونخواه/ افرادی در رابطه با سقوط هواپیما بازداشت شده‌اند

آرش خلیل خانه

اسماعیلی

سخنگوی قوه قضائیه با اشاره به حضور غیر قانونی و مغایر با کنوانسیونهای دیپلماتیک سفیر انگلیس در تجمعات و اغتشاش های روزهای اخیر، گفت: دولت های انگلیس و آمریکا در ماجرای سقوط هواپیمای اوکراینی و شهادت مسافران آن خونخوار هستند، نه خونخواه.

قدس آنلاین: سخگوی قوه قضائیه با تسلیت ایام فاطمیه و شهادت سردار محور مقاومت سپهبد قاسم سلیمانی به دست نیروهای دولت جنایتکار آمریکا، گفت: حضور بی‌نظیر مردم در تکریم این شهدا نمایش قدرت مردمی نظام جمهوری اسلامی و نیروهای انقلاب در برابر دشمن جنایتکار بود. مردمی که دشمن قسم خورده اسلام و ایران خیلی سرمایه‌گذاری کرد که آنها را از صحنه‌هایش انقلاب دور نمایند اما خون به ناحق ریخته شده این شهیدان مردم را به صحنه آورد.

وی افزود: این حضور یک رزمایش نظامی و مردمی در امتداد اربعین حسینی و رفراندومی بزرگ و خیابانی بود که مردم نظر خود را در حمایت از راهبرد مقاومت ابراز نمودند. من از مردم انقلابی و سپاه دلاور باز هم سپاسگذاری می‌کنم که در اولین فرصت سیلی سختی بر صورت استکبار نواختند و در ادامه گام‌های بعدی انتقام سخت برداشته خواهد شد و به حضور نامشروع آمریکایی‌ها در منطقه پایان خواهند داد. مردم ما به خوبی می‌دانند استکبار هم از حضور مردم و هم از سیلی ۴۰ ساله ناراحت و عصبانی بوده و به دنبال بحران آفرینی هستند و نقشه و توطئه‌ اصلی آنها جنگ نرم است.

اسماعیلی ادامه داد: در روزهای اخیر حوادث تلخ دیگری را نیز شاهد بودیم؛ جان باختن تعدادی از افراد حاضر در مراسم تشییع شهدای مقاومت و عروج مسافران خطوط هوایی اوکراین که به نوبه خودم و قوه قضاییه به خانواده‌های داغدار آنها و ملت ایران تسلیت عرض می‌کنم و برای جانباختگان غفران و برای بازماندگان صبر مسئلت می‌کنم و اعلام می‌کنم این عزیزان از ما و خانواده ما و هموطن ما و از کشور ما بودند و تعدادی هم مهمانان ما بودند و داغدار این فاجعه ما هستیم و آمریکا و انگلیس نقش خونخواری دارند نه خونخواهی و می‌دانیم این افراد حامی ایران و ایرانی نیستند چرا که در سیل فروردین حتی از ارسال کمک‌های مردمی به ملت ایران ممانعت کردند.

وی گفت: حادثه مصیبت‌بار دیگر این روزها سیل سیستان و بلوچستان است؛ موضوع مهم امروز جامعه ما امدادرسانی و کمک به سیل‌زدگان است. همه ما وظیفه داریم با همه توان به کمک هموطنان خود بشتابیم و با ابلاغ ریاست قوه قضائیه مراجع قضایی مأمور شدند در خدمت امدادگران و مردم باشند. امیدواریم با این تلاش هرچه سریعتر گرفتاری مردم ما حل شود.

بین معترضان و آشوبگران تفاوت قائلیم

سخنگوی قوه قضائیه در پاسخ به سوالی در خصوص تجمعات غیرقانونی روزهای اخیر و حضور سفیر انگلیس در یکی از این تجمعات گفت: ابتدا باید یادآور شویم که سیاست قضایی ما بارها اعلام شده این است که بین معترضان و آشوبگران تفاوت قائل هستیم و  به هیچ عنوان از امنیت مردم و جامعه کوتاه نخواهیم آمد و با افرادی که به هر شکل این امنیت را خدشه‌دار کنند برخورد خواهیم کرد و هیچ تعارفی با هیچکس نخواهیم داشت ولو شخص مدعی مصونیت دیپلماتیک داشته باشد؛ البته به قوانین و کنوانسیون‌های بین‌المللی احترام می‌گذاریم اما احترام به کنوانسیون‌ها یکطرفه نیست. به موجب کنوانسیون وین آمده کلیه افرادی که از مصونیت دیپلماتیک برخوردار هستند موظف هستند قوانین دولت پذیرنده را محترم بشمارند.

سفیر انگلیس از نظر ما عنصر نامطلوب است

وی افزود: اینکه دولت انگلیس در خارج از کشور و سفیر انگلیس در تجمع غیرقانونی شرکت کرده و از این تجمع فیلم و عکس تهیه کند، به هیچ عنوان پذیرفته شده نیست. کما اینکه در اولین برخورد خود را به نیروها معرفی نکرده بود و به انگلیسی سخن می‌گفت و بعد که احساس خطر کرد به فارسی سخن گفت. اگر کسی در کشور پذیرنده عنصر نامطلوب شناخته شد، هم مردم و هم دولت باید خواهان اخراج وی شوند. در کنوانسیون وین آمده که دولت پذیرنده می‌تواند بدون ذکر دلیل به کشور فرستنده اعلام کند که این فرد عنصر نامطلوب است و دولت فرستاده باید وی را فرا بخواند.

جعبه سیاه به فرانسه ارسال می‌شود

سخنگوی قوه قضائیه همچنین در خصوص وضعیت پرونده سقوط هواپیمای اوکراینی گفت: همانطور که مردم در جریان قرار گرفتند و جای تقدیر از ستاد کل نیروهای مسلح دارد؛ نتایج اولیه به اطلاع مردم رسیده است. در این ارتباط ابتدا در ستاد کل کمیسیون‌های تخصصی تشکیل شده و ابعاد این موضوع بررسی شده و در مرحله اول نتایج گزارش را به مردم دادند که شاید بهتر بود از همان اول به مردم اعلام شود. با ابلاغ ویژه رییس قوه قضائیه سازمان قضایی نیروهای مسلح مأمور شده تا این موضوع را در ابعاد مختلف بررسی کند.

اسماعیلی یادآور شد:  در قوه قضائیه نیز قرار است با بهره‌گیری از کارشناسان ستادکل، سازمان هواپیمایی کشوری، سایبری، جنگ الکترونیک بررسی شود و همچنین قرار است جعبه سیاه به فرانسه ارسال شود تا همه ابعاد موضوع مشخص شود. تا امروز از تعداد زیادی از افراد تحقیقات مفصلی صورت گرفته است و همکاران ما تا حدود ساعت ١١ شب در حال تحقیق و بازجویی هستند. ما چند نکته را مدنظر قرار دادیم که اول استیلای حقوق مادی و معنوی جانباختگان و خانواده آنها است و ما پیگیر هستیم. همچنین محور کار ما کشف حقیقت است و ما باید همه ابعاد را بسنجیم و محور سوم اجرای عدالت است.

افرادی در رابطه با سقوط هواپیما بازداشت شده‌اند

وی افزود: ما در این موضوع همه ابعاد را بررسی خواهیم کرد و خواهیم گفت مسئولیت سبب و مشاور چقدر خواهد بود و خواهیم گفت مسئولیت آمریکا در جنگ‌افروزی به عنوان سبب چقدر است. افرادی در این رابطه بازداشت شده‌اند و البته در مراحل اولیه بررسی هستیم.

ماه م چند ساعت قبل از اعلام عمومی فهمیدیم

وی در پاسخ به این سوال که قوه قضائیه چه زمانی از خطای انساتنی و هدف قرار گرفتن هواپیما توسط پدافند مطلع شد، گفت: ما چند ساعت قبل از انتشار بیانیه ستاد کل نیروهای مسلح در جریان قرار گفتیم و دستورات و اقدامات قضایی نیز از همان زمان آغاز شد.

حکم پرونده سکه ثامن صادر شده است

اسماعیلی در خصوص اقدامات ٩ ماه گذشته قوه قضاییه در رابطه با مبارزه با زمین‌خواری گفت: برخی از آمار و ارقام را در جلسات قبلی اعلام کردم و چند مورد اطلاعات جدید و مصادیق است که عرض می‌کنم. ما بعد از سفر رییس قوه قضاییه به استان آذربایجان شرقی در یک مورد بیش از ٣٠٢ میلیون متر مکعب از اراضی سهند شهر مراغه را به نمایندگی اداره کل منابع طبیعی تحویل دادیم. در تهران و در منطقه فشم یک زمین ٢٠٣٠ هکتاری بود که ١٨٠٠ هکتار به نام دولت سند زده شده بود و باقی محل جولان افراد سودجو بود که با پیگیری دادگستری استان تهران این سند ٢٠٣٠ هکتاری به نام دولت صادر شد. در پرونده دیگری که کارمندان ثبت در استان یزد با همکاری سه نهاد صدها هکتار زمین را تصرف کرده بودند، متهمین بازداشت شدند و زمین توقیف شده است و آنها ترفندهای مختلفی را به کار گرفته بودند. ما مدام مشغول هستیم اما آمار تجمیعی ندارم.

وی در خصوص آخرین وضعیت پرونده سکه ثامن گفت: با پیگیری‌های انجام شده جلسه این پرونده برگزار شد و حکم صادر شده که البته قطعی نیست اما متهم ردیف اول به ١۵ سال حبس و به حدود ٣۶۵١ میلیارد رد مال محکوم شده که این علاوه بر ٧٠٠ میلیارد اولیه است. همچنین حدود ١٨١٢ میلیارد جزای نقدی در حق دولت است. پرونده سنگین و ٣٠٠ جلدی بود که زمان زیادی صرف بررسی آن شد.

۳ متهم حمله به کلانتری اهواز به اعدام محکوم شدند

سخنگوی دستگاه قضا همچنین در خصوص سرکشی قضات از زندانیان و تاکید رییس قوه قضائیه بر این موضوع گفت: در آداب القضا آمده وقتی کسی به عنوان قاضی وارد شهری می شود اول باید به امور زندانیان رسیدگی کند. ریاست قوه قضائیه در این رابطه تاکید داشته‌اند و بخشنامه‌هایی صادر کرده‌اند و علاوه بر آن خودشان هیات‌هایی را به زندان‌ها ارسال می‌کنند و خودشان هم بارها در زندان‌ها حضور پیدا کرده‌اند و این رویه در قوه قضاییه نهادینه شده است. لازم است اعلام کنم در ٩ ماه اول سال حدود ۴٠٠ هزار بازدید از این دست صورت گرفته است و تعداد زیادی از زندانیان در این بازدیدها تعیین تکلیف شده‌اند که در مجموع ١۵٠ هزار زندانی در این حوزه اعلام شده است.

وی در خصوص پرونده حمله به کلانتری اهواز گفت: در یکی از حملات تروریستی در استان خوزستان که عناصر آن هم وابسته به خارج از کشور بودند و منجر به شهادت دو مامور و زخمی شدن یک مامور شد و درصدد ارسال فیلم به خارج از کشور بودند افراد دستگیر و محاکمه شدند و سه متهم به اعدام محکوم شدند و سایر متهمان به حبس‌های ١۵، ١٠ و ۵ ساله محکوم شدند. ما در خصوص حملات تروریستی به هیچ عنوان اهل مسامحه نیستیم.

شمار کمی از نمایندگان رد صلاحیت شده پرونده قضایی دارند

اسماعیلی در پاسخ به سوال دیگری در مورد رد صلاحیت برخی از نمایندگان مجلس به دلیل تخلفات و مسائل مالی و اینکه نمایندگان مذکور دارای پرونده قضایی هستند؟، با اشاره به اینکه مرجع بررسی و رد صلاحیت ها شورای نگهبان است و این مرحله از انتخابات هنوز به پایان نرسیده و رد صلاحیت شده ها هنوز امکان اعتراض دارند و ممکن است در نتایج تغییراتی بوجود آید، گفت: البته تعدادی از نمایندگان رد صلاحیت شده پرونده قضایی ندارند.

شورای نگهبان اگر جرمی را به ما اعلام کند پیگیری می‌کنیم

سخنگوی دستگاه قضا در پاسخ به خبرنگار ما درباره اینکه آیا شورای نگهبان موظف است اگر به دلیل جرمی نماینده یا نامزدی را رد صلاحیت کرد آن مسئله را به دستگاه قضایی هم گزارش کند؟  اظهار داشت: آمادگی داریم با وصول گزارشات بنابر قوانین رسیدگی کنیم اگر جرمی گزارش شد رسیدگی می‌کنیم و وظیفه داریم به جرایم رسیدگی کنیم.

اسماعیلی افزود: هر کس و هر شهروندی و در جاهای وظیفه است برای مدیران که من  در مواردی گله کردم از مدیران که چرا در حوزه خود یا متوجه جرم نمی‌شوید و یا گزارش نمی‌کنید و الان هم  اعلام می‌کنم حراست های ادارات و سازمانها به گوش و تیزبین و آماده باشند اولا برای پیشگیری و دوم اگر جرمی رخ داد کشف کنند و سوم  آن‌را به  قوه قضائیه گزارش کنند. هر کس  در هر جا متوجه وقوع جرمی شد به دستگاه قضایی اطلاع دهد و اطمینان داشته باشد دستگاه قضایی رسیدگی می‌کند.  عزیزانمان در شورای نگهبان هم اگر جرمی را کشف کرده باشند و به ما منعکس کنند رسیدگی می‌کنیم.

دست بردار از ترامپ نخواهیم بود

وی درباره روند پیگیری اقدام تروریستی آمریکا در ترور سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی هم با تاکید بر اینکه هیچ تردیدی در تروریستی بودن اقدام ارتش آمریکا در ترور سردار سلیمانی وجود ندارد و  شخص آقای ترامپ به انجام این اقدام اقرار کرده است گفت: ما حتما این موضوع را پیگیری خواهیم کرد و سه مرجع برای رسیدگی به این موضوع وجود دارد که نخست دادگاه‌های کیفری کشور خودمان است و ما صلاحیت داریم و قانون به ما این حق را داده است. مرجع دوم صالح کشور دوست ما عراق است که هم به لحاظ محل وقوع جرم و اینکه اتباع خود این کشور به شهادت رسیدند و به امنیت این کشور تعرض شده و مرجع سوم دیوان کیفری بین‌المللی لاهه است. ما در هر سه مرجع علیه دولت و شخص رییس‌جمهور آمریکا اعلام جرم خواهیم کرد و به هیچ عنوان در این رابطه دست‌بردار نخواهیم بود. ما تلاش می‌کنیم و صبرمان هم زیاد است و چه بسا آقای ترامپ پس از دوران ریاست جمهوری خود در این رابطه محاکمه شود.

بقایی و مشایی مثل بقیه به مرخصی می‌روند

اسماعیلی  درباره آزادی بقایی و مشایی با توجه وضعیت جسمانی انها نیز گفت: این افراد محکوم شده‌اند و محکومیتشان در حال اجراست در ارتباط با مرخصی و موضوع درمان همانند سایر زندانیان به تناسب از مرخصی استفاده می‌کنند و اتفاقی که به معنای آزادی آنها به معنای مختومه شدن پرونده شان باشد، نیافتاده است.

آمار بازداشتی ها بارها اعلام شده 

اسماعیلی در پاسخ به سوال خبرنگار دیگری درمورد  اینکه با گذشته بیش از دوماه از حوادث آبان‌ماه هنوز آمارهای این واقعه اعلام نشده است گفت: در ارتباط با بازداشت‌شدگان ما مسئول هستیم و بارها هم اطلاع‌رسانی کردیم و این آمار هم با توجه به سیاست تفکیک قائل شدن بین افراد معترض و آشوبگر، مرتب کاهش پیدا کرد. ما یک عدد بازداشت اولیه داشتیم و برای عده‌ای پرونده تشکیل شد و مشکلی هم برای اعلام تعداد نداریم.

وی در مورد آمار کشته ها هم یادآور شد: در این زمینه مسئولیت با شورای امنیت کشور است و بخشهای مربوطه در دستگاه قضایی در این زمینه به مسئولیت خود در ارائه گزارشات به این شورا عمل کرده‌اند.

۳۰ بازداشتی در تجمعات غیر قانونی اخیر

سخنگوی دستگاه قضا در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه در تجمعات اخیر چه تعداد بازداشت شدند و اینکه آیا غیر از سفیر، اتباع خارجی دیگری نیز بازداشت شدند یا خیر گفت: غیر از سفیر، فرد دیگری گزارش نشده که بازداشت شده باشد. درباره حوادث اخیر هم این را اعلام می‌کنم که اجازه نمی‌دهیم امنیت کشور مخدوش شود. در حوادث اخیر شاهد اظهارنظرها، فعالیت‌ها و اقداماتی ۱۰۰ درصد مغایر امنیت ملی کشور بودیم و طبیعی است اعلام کردیم با افرادی که اعتراض مسالمت آمیز داشته باشند برخورد قضائی نمی‌کنیم؛ ضمن اینکه معتقدیم برای اعتراض مسالمت‌آمیز نیز باید مجوز قانونی داده شود. در جایی که اقدام علیه امنیت باشد و امنیت شهروندان را به مخاطره بیندازد و دست بیگانگان در کار باشد، تعارفی نداریم و  در حوادث اخیر نیز بازداشتی داریم اما عدد دقیق ندارم اما عدد اولیه چیزی حدود ۳۰ نفر بوده است.

سخنگوی قوه قضائیه اضافه کرد: برای ما وصف مجرمانه مهم است و شخص مجرم برای ما مهم نیست. ضمن اینکه دستگیری‌های اولیه نیز توسط ضابطان دستگاه قضایی و در قالب جرم مشهود بوده و تعدادی از آنها نیز آزاد شدند.

 وی درخصوص‌ سرنوشت رسیدگی به پرونده کیک های آلوده به قرص نیز گفت: بخشهای مختلف اطلاعاتی و امنیتی مطالعات گسترده ای انجام داده اند و  تا امروز آنچه مسلم است این است که واحدهای تولیدی ما نقشی نداشتند مطالعات ادامه دارد و حاکی از یک توطئه بوده چرا که قرص در بیش از ۵۰ برند کشف شده بود.

اسماعیلی گفت: در برخی استانها نفراتی بازداشت شده‌اند و هنوز منشا اصلی شناسایی نشده و نیروی انتظامی و بهداشت و درمان پیگیر موضوع هستند.

وی درباره حذف صفحات اینستاگرام مردم به علت انتشار تصاویر سردار سلیمانی گفت: در این زمینه توسط وزارت ارشاد اقداماتی شده و وزارت ارتباطات نیز باید اقدامات لازم را انجام دهد چرا که از پهنای باند ایران استفاده کردند و ما این اقدام را محکوم می‌کنیم.

انتهای پیام/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.