چهارشنبه ۲۵ دی ۱۳۹۸ - ۱۳:۵۴

واکنش واعظی به اقدام سه عضو اروپایی برجام در پاسخ به قدس آنلاین:

همان کاری را کردیم که اروپایی ها در مورد برجام انجام دادند/ مکانیزم ماشه فعال نخواهد شد

آرش خلیل‌خانه

واعظی

محمود واعظی در واکنش به اقدام سه کشور اروپایی عضو برجام در فعال کردن مکانیزم حل اختلاف، گفت: ایران حق دارد وقتی طرف های دیگر به تعهداتشان عمل نمی‌کنند تعهداتش را کم کند، و مکانیزم ماشه فعال نخواهد شد.

محمود واعظی در واکنش به اقدام سه کشور اروپایی در فعال کردن مکانیزم ح اختلاف در برجام پس از گام پنجم کاهش تعهدات هسته‌ای ایران به خبرنگار قدس آنلاین گفت: گفت: بحثی که ما همواره با اعضای باقی‌مانده برجام داشتیم این بود که آمریکا از برجام خارج شده و به تعهدات خود عمل نکرده و اجازه نمی دهد کشورهای باقی‌مانده در برجام به تعهدات خود عمل کنند و مدتی با آنها اتمام حجت کردیم.
رئیس دفتر رئیس جمهور با بیان اینکه ما  از اردیبهشت‌ماه گام‌هایی برداشتیم و ۱۰ روز گذشته گام پنجم که گام بسیار اصولی است را برداشتیم، افزود: تقریباً در گام پنجم همه محدودیت‌هایی که برای غنی سازی وجود داشت،  را برداشتیم اما اعلام کردیم که ما با نظارت آژانس این کار را خواهیم کرد و تاکید کردیم که این موضوع  به معنای خروج از برجام نیست.
واعظی گفت:در واقع همان کاری که آنها کردند را  ما هم انجام دادیم ؛ آنها برجام را حفظ کردند ولی به تعهدات خود عمل نکردند ما هم حرفمان این است که به برجام پایبند هستیم ولی این تعهداتی که اعلام کردیم انجام نمی‌دهیم که این مقداری سخت شان بود مخصوصاً که گام پنجم گام اساسی است بنابراین آنها هم از نظر افکار عمومی اعلام کرد که می‌خواهند کمیسیون مشترک را راه‌اندازی کنند.
 رییس دفتر رییس جمهوری تصریح کرد: برگزاری کمیسیون مشترک به هیچ وجه به معنای استفاده از روش ماشه نیست. تشکیل کمیسیون مشترک به معنای این نیست که برجام به هم می خورد. ما هم در گذشته درخواست تشکیل کمیسیون مشترک دادیم و در آنجا بحث کردیم و حرفهای هم را شنیدیم.
 وی گفت: همانطور که دیروز روسیه اعلام کرد که این حق ایران است وقتی طرف مقابل به تعهداتش عمل نمی کند،او هم حق دارد تعهداتش را کم کند.بنابراین به نظر من این جلسه‌ تشکیل و در همان جا حل و فصل خواهد شد و این به هیچ وجه نه به شورای امنیت می‌رود و نه سیستم ماشه اجرا می‌شود. تبلیغاتی است که هیچ پایه و اساسی ندارد و کاری هم که اروپایی ها اعلام کردند از روی ظرف و انفعال است.

واعظی درباره بازداشت سفیر انگلیس در تهران و اتفاقات بعد از آن هم گفت: آنچه به ما گزارش دادند کار ایشان کار اشتباهی بوده است و قاعدتاً سفیر آن هم سفیر کشوری مثل انگلیس باید به آداب و اصول دیپلماتیک بیشتر توجه کند و وقتی جایی درگیری هست و جایی هست که مقداری شلوغ است نباید برود.
 وی اظهار داشت: ایشان اشتباه کرده وزارت خارجه هم وظیفه دارد که بررسی می‌کند اگر از اصول اصلی خارج شده بر اساس عرف بین‌الملل آنچه که هست را انجام می دهد.

رئیس دفتر روحانی  در خصوص اقدامات دولت برای رسیدگی به وضعیت سیل زدگان اظهارداشت: اقای رییس جمهوری بلافاصله بعد از اینکه سیل اتفاق افتاد، دستوراتی دادند، نماینده ایشان دکتر علوی به کرمان رفتند وآقایان رضا اردکانیان و مهندس جهرمی به دیروز به سیستان و بلوچستان رفتند.دیروز عصر هم آقای دکتر نمکی به مناطق سیل زده رفتند.
واعظی اظهارداشت: بلافاصله وقتی که این اتفاق افتاد، هلال احمر و بقیه دستگاه‌ها بسیج شدند. امروز هم حدود ۱۰۰ میلیارد تصویب کردیم که ان‌شاءالله سریعاً رسیدگی شود و دستوراتی که آقای رئیس جمهور دادند به سرعت برای کمک رسانی به سیل زدگان در دست اقدام است.
وی درباره اظهارات نخست وزیر انگلیس درمورد اینکه  باید به فکر یک توافق دیگر به جای برجام باشیم، گفت: بحثی که اروپایی‌ها اعلام کردند بر اساس بندی هست که در برجام به تصویب دو طرف رسیده است. حتی ما خودمان هم وقتی آمریکا از برجام خارج شد بر اساس همین ساز و کار ما درخواست برگزاری کمیسیون مشترک کردیم.
ویوی با بیان اینکه حرفی که ترامپ می زند حرف جدیدی نیست از وقتی بر سر کار آمده فقط هم درباره برجام نیست وی از همه تعهدات تاریخی و بین المللی که اوباما امضا کرده بود یا از آنها خارج شد یا اگر دو جانبه بود به طرف مقابل پیغام فرستاد که چیز دیگری امضا کنیم، گفت:  فکر می کرد چنین کاری با برجام هم می‌تواند بکند ولی این کار شدنی نیست.

واعظیتصریح کرد: مطالب و اتفاقاتی که به تازگی افتاده و هم فشارهای حداکثری که آمریکا از یکسال و نیم گذشته روی ملت و نظام آورده است راهش وحدت و تبدیل کردن اختلافات گروه‌های به انسجام داخلی است آن چیزی که باعث ناامیدی دشمن و خنثی کردن توطئه‌ها می‌شود موضوع انسجام داخلی ما است.

وی افزود: اگر از ایران یکصدا شنیده شود و مسائل داخلی خود حل کنیم و "آتو" دست کسی ندهیم قطعا آنها عقب نشینی می کنند و الان هم ناامید شدند. انها امیدوار شده بودند در یکی، دو روز که در دانشگاه‌ به بهانه سوگواری جان‌باختگان سقوط هواپیما تجمع برگزار می‌شد ولی هدف دیگری داشتند مقام‌های آمریکایی چون ترامپ و پمپئو توییت زد. به نظر راه آن انسجام است و نباید اجازه دهیم دشمن از این اتفافات سو استفاده کند.

انتهای پیام/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.