پنجشنبه ۲۶ دی ۱۳۹۸ - ۱۰:۳۰

یادداشت/

کلان‌استراتژی مقاومت و تکثر آمریکاستیزی

آمریکا ستیزی

 رهبر معظم انقلاب دکترین و استراتژی کلان مقاومت را مطرح کرده‌اند. این دکترین امروز در عرصه عینی به موفقیت رسیده ولی برای گسترش آن ذیل این استراتژی کلان با توجه به تکثر آمریکاستیزی در کشورهای مختلف در هر منطقه باید با تاکتیک‌های متفاوت دنبال شود. .

دکتر سعید حسن‌کلاهی/

 رهبر معظم انقلاب دکترین و استراتژی کلان مقاومت را مطرح کرده‌اند. این دکترین امروز در عرصه عینی به موفقیت رسیده ولی برای گسترش آن ذیل این استراتژی کلان با توجه به تکثر آمریکاستیزی در کشورهای مختلف در هر منطقه باید با تاکتیک‌های متفاوت دنبال شود. اتفاقاتی که بوکوحرام در نیجریه یا الشباب در سومالی به وجود آورده‌اند ناظر به همان بحث تاکتیکی است که باید ابعاد مختلف آن برای مردم آن منطقه تشریح شود تا بدانند که این‌ها اسلام راستین نیستند و این‌ها بازی است که غرب راه انداخته تا مسیر اصلی را منحرف کند.

وضعیت فعلی، این گزاره را در اذهان شکل می‌دهد که ما به شکلی با جنگ‌های صلیبی روبه‌رو هستیم. البته تغییر و تحولات منطقه و پابرجا بودن قضیه فلسطین نشان می‌دهد که این جنگ‌ها همچنان ادامه دارد لذا باید همه آن را در یک دکترین واحد و استراتژی کلان و در هر حوزه‌ای با تاکتیک خاص خود در هر کشوری دنبال کرد. با این کار می‌توان دورنمای مثبتی از آینده برای این کشورها پیش چشم آورد.

البته باید متوجه نگاه‌های جایگزین مثل اسلام رحمانی نیز بود. اکنون در ترکیه این مدل بازتولید شده و تلاش می‌شود به لحاظ سخت‌افزاری نیز این مسیر دنبال شود. باید نگاه همه‌جانبه‌ای به اسلام داشت و از نگاه تک‌بعدی مثل اسلام رحمانی فاصله گرفت. هرچند ساختار حکومت هر کشور با توجه به نیازهای آن جامعه شکل می‌گیرد ولی ضریب دادن به قصه‌ای مثل داعش می‌تواند افکار عمومی را آگاه‌تر کند. اکنون اجماعی به واسطه سردار سلیمانی در جهان اسلام شکل گرفته که به ما این فرصت را می‌دهد تا ابعاد مختلف آن را تبیین کنیم. هرچند نباید فراموش کرد دیر یا زود آمریکایی‌ها و غرب تلاش خواهند کرد تا افکار عمومی را از این قضیه نیز منحرف کنند.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.