شنبه ۲۸ دی ۱۳۹۸ - ۱۱:۱۷

وجود ۴۱ بیمار تالاسمی در خراسان شمالی

کاهش بیماری تالاسمی

خراسان شمالی- مسئول بیماران خاص دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی گفت: ۴۱بیمار تالاسمی در استان تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی هستند و از خدمات بهینه آن بهره مند می شوند.

به گزارش قدس آنلاین، به نقل از روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی، مهری فرشاد با اعلام این خبر گفت: تالاسمی نوعی بیماری ژنتیکی خونی است که هموگلوبین خون ساختار واقعی خود را از دست می دهد و با کاهش یا غیر طبیعی بودن آن همراه می شود.

وی انجام آزمایش خون در حین ازدواج و هفته های نخست بارداری را از راه های پیشگیری از این بیماری برشمرد و افزود: تالاسمی از پدر و مادری که ناقل ژن کم خونی هستند به فرزندان به ارث می رسد و در برخی موارد با کم خونی فقر آهن اشتباه گرفته می شود.

وی تزریق مداوم خون را درمان اصلی مبتلایان به تالاسمی عنوان کرد و اظهار داشت: انجمن تالاسمی در خراسان شمالی فعال است و بیماران می توانند خدمات دندانپزشکی، دارویی، ترانسفوزیون خون، ویزیت پزشکان و ... را به طور رایگان دریافت کنند.

فرشاد  با بیان این که این خدمات در بیمارستان امام رضا (ع) به بیماران ارائه می شود، اضافه کرد: با وجود نیاز این بیماران به خدمات بستری، ارائه خدمات در دیگر بیمارستان ها امکان پذیر است.

وی خاطرنشان کرد: خوشبختانه با انجام آزمایش ها و تشخیص قبل از تولد، طی سال های اخیر تولد بیمار تالاسمی ماژور در استان نداشتیم .

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.