شنبه ۲۸ دی ۱۳۹۸ - ۱۲:۳۶

تمرکز بر اصلاح ژنتیکی بیماری "دوشن" در دانشگاه علوم پزشکی مشهد

مدیر گروه ژنتیک بالینی دانشگاه علوم پزشکی مشهد

مدیر گروه ژنتیک بالینی دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: تمرکز بر روی اصلاح ژنتیکی بیماری دوشن از مهم‌ترین پژوهش‌های کاربردی است که در این گروه در حال انجام است.

به گزارش قدس آنلاین، دکتر مجید مجرد، با بیان اینکه «کار تشخیص این بیماری از سال ۸۹ در دانشگاه آغاز شده است»، اظهار کرد: از سه سال گذشته کار تحقیقات متمرکز بر روی این بیماری در این گروه آغاز شده و تا کنون در رده سلولی نیز موفقیت‌هایی به دست آمده است.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره به اینکه «در حال حاضر پژوهش بر روی مدل حیوانی بیماری دوشن نیز آغاز شده و اعتباراتی نیز از سوی سازمان نیماد اختصاص یافته است»، خاطر نشان کرد: بر روی دستیابی به اهداف این طرح که ممکن است تا پنج سال آینده به طول بینجامد، محققانی از داخل و خارج از کشور با گروه ژنتیک دانشگاه علوم پزشکی مشهد همکاری دارند.

براساس اعلام پایگاه خبری دانشگاه علوم پزشکی مشهد، وی با بیان اینکه «بیماری ژنتیکی دوشن، بیماری پیشروند تخریب عضلانی است که فقط پسران به آن مبتلا می شوند»، بیان کرد: به طور متوسط از هر سه هزار و ۵۰۰ تولد نوزاد پسر یک نفر مبتلا به این بیماری است که به دلیل تحلیل عضلات از سن ۷ تا ۱۳ سالگی محدود به استفاده از صندلی چرخدار می‌شوند و در بیشتر مواقع تا سن ۲۰ سالگی جان خود را از دست می‌دهند.

مدیر گروه ژنتیک بالینی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با بیان اینکه «مادر می‌تواند بدون هیچ علائمی ناقل بیماری دوشن باشد»، عنوان کرد: این بیماری در جنین قابل تشخیص است و با انجام آزمایش می‌توان از بروز آن در نسل‌های بعد جلوگیری کرد.

منبع: ایسنا

انتهای خبر/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.