دوشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۸ - ۱۶:۴۲

به مناسبت سالگرد درگذشت استاد موسیقی مقامی:

احداث آرامگاه برای استاد موسیقی مقامی نیازمند تخصیص اعتبار است

موسیقی

سرپرست اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی قوچان گفت: احداث آرامگاه و هر گونه اقدام دیگر در محوطه مزار قربان سلیمانی، استاد موسیقی مقامی نیازمند تخصیص اعتبارات کافی است.

به گزارش قدس آنلاین، حدود ۱۱ سال از درگذشت قربان سلیمانی، هنرمند بزرگ و ارزشمند موسیقی مقامی خراسانی می‌گذرد. به مناسبت ۳۰ دی ماه سالروز درگذشت این هنرمند ارزشمند با توجه به صحبت‌ها و وعده‌های چند سال گذشته مسئولان در جهت احداث آرامگاه بر مزار استاد یا ایجاد حداقل یک بنای یادبود در این مکان و همچنین شخصیت هنری وی، هر چند اندک و گذرا به این موضوع پرداختیم.

این استاد موسیقی دارای سبک نوازندگی خاص و پنجه‌های قوی بود و همواره برای ساز و هنر خود ارزش قائل بود. فردی متواضع با اعتقادات دینی و پایبند به اخلاق و هنرمند مردمی و در معرفی هنر ایرانی به خارج از کشور موفق و تأثیر گذار بود.

وی برای اجرا به برنامه‌های مختلف به جز مراسم محلی و منطقه‌ای راه پیدا کرد تا زمانی که با شرکت در جشنواره موسیقی کشور فرانسه همراه با پسرش علیرضا سلیمانی، با اجراهای بسیار زیبا و تکنیکی مورد توجه اساتید، هنرمندان و شرکت کنندگان در سالن قرار گرفت و در ادامه نیز در چند کشور به اجرای برنامه پرداخت.

قول‌هایی که در حد حرف باقی ماند

هنرمند بزرگی که پس از فوت، در گوشه‌ای از باغ خود در روستای علی آباد قوچان به خاک سپرده شد و از همان سال اول، قرار بود نسبت به احداث بنای مناسب بر مزارش اقدام شود، وضعیت نامناسب مزار و فضای اطرافش موجب گلایه‌ها و آزردگی خاطر بسیاری از هنرمندان منطقه، مردم هنر دوست شهرستان و همچنین فرزند وی استاد علیرضا سلیمانی شد.

هر ساله همه منتظر اجرای طراحی مناسب و شایسته هستند تا جایی که در سال ۹۵ نیز معاون وقت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با تعدادی از مسئولان شهرستان و فرماندار قوچان بر سرمزار استاد حضور یافت و کلنگ احداث بنا به زمین خورد و نسبت به اختصاص اعتبار و سرعت بخشیدن به کارها در این محل قول دادند.

اما متأسفانه این انتظار طولانی شد و حدود دو سال قبل سرانجام با همکاری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان، شهرستان و مسئولان قوچان با تأمین مبلغی از هزینه‌های لازم، قسمتی از اطراف مزار دیوارکشی شده و با نصب سنگ مزار و شن پاشی قسمت‌های نزدیک به مزار این محل از وضعیت بسیار نامناسب قبلی خارج شد ولی در واقع آن چیزی نبود که خیلی مورد توجه قرار گیرد و خبری هم از ایجاد ارامگاه نشد.

این در حالی است که استاد قربان سلیمانی به عنوان یک هنرمند ارزشمند و مسلط به هنر موسیقی مقامی و دوتار نوازی نه تنها در استان و کشورمان بلکه در بسیاری از کشورهای دنیا با اجرای برنامه‌های دیدنی و زیبای فردی شناخته شده بود و جا دارد مسئولان در انجام وعده‌ها و اقدامات برای بهسازی و ایجاد یک بنای مناسب بر مزار جدی تر باشند.

در همین راستا حمید ضیایی، سرپرست اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی قوچان اظهار کرد: در واقع احداث آرامگاه و هر گونه اقدام دیگر در محوطه مزار مواردی چون آسفالت مسیر تا جاده نیازمند اعتبارات کافی است که با تأمین هزینه‌هایی از سوی شهرستان و همکاری اداره کل، وضعیت مزار از حالت قبلی درآمده است.

ضیایی افزود: به مناسبت سالگرد این هنرمند، مراسم یادبودی هم از سوی فرزند ایشان در روز دوشنبه ۳۰ دی ماه در منزل مسکونی روستای علی آباد برگزار می‌شود.

همچنین علیرضا سلیمانی فرزند این استاد موسیقی نیز گفت: به هر حال هنرمندان محلی و شهرستان علاقه مند به استاد، ساخت آرامگاه یا بنای خاصی را برای مزار او انتظار داشتند که به هر صورت آن طور که تصور می‌شد انجام نشد.

منبع: مهر 

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.