چهارشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۸ - ۰۹:۴۹

به دلیل اعتبارات محدود برنامه‌ای برای مرمت حمام «سرکاری» قوچان وجود ندارد

کمبود اعتبارات

مسؤول نمایندگی میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری قوچان با اشاره به اینکه به دلیل اعتبارات محدود برنامه‌ای برای مرمت حمام «سرکاری» قوچان وجود ندارد، گفت: لازم است بخش خصوصی به مرمت این آثار ورود پیدا کند.

به گزارش قدس آنلاین، مسؤول نمایندگی میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری قوچان با اشاره به تعدد بناهای ثبتی و قدیمی در این شهرستان، گفت: با توجه به اعتبار کمی که برای مرمت و بازسازی اختصاص پیدا می‌کند نمی‌توان تمام این بناها را در اولویت قرار داد و باید بخش خصوصی نیز در این زمینه ورود پیدا کند.

جواد رجبی با یادآوری این مطلب که میراث فرهنگی می‌تواند درزمینه مجوز، تسهیلات، مشاوره و برنامه‌ریزی به سرمایه‌گذاران کمک کند، بیان کرد: مرمت و بازسازی حمام «سرکاری» یکی از پیشنهادهایی بود که شهرداری آن را برای ایجاد یک مجموعه گردشگری مطرح کرده بود، اما از دستور کار خارج و حمام «صفا» در دستور کار قرار گرفته است.

وی با بیان این موضوع که حمام «صفا» یک بنای ثبتی بوده و در فهرست آثار ملی ثبت‌ شده است، افزود: این بنا با توجه به ساختار بنا، قابلیت مرمت و احیا در قالب سفره‌خانه، مرکز فرهنگی و هنری یا موزه‌های باستان‌شناسی، شهر، آب و مردم‌شناسی را دارد.

مسؤول نمایندگی میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری قوچان با تأکید بر اینکه این حمام براساس ضوابط قابلیت واگذاری به بخش خصوصی را دارد و تاکنون نیز کارهایی در این زمینه انجام‌ شده است، تصریح کرد: جلساتی در سطح شهرستان با حضور مدیران و مسؤولان برگزار شده و بنا بر تملک این حمام توسط شهرداری شده است.

وی ادامه داد: برآورد هزینه انجام‌ شده توسط کارشناسان مورد موافقت مالکان این بنا قرار نگرفته و قیمت بیشتری توسط متصدیان این حمام پیشنهاد شده که باید این مشکل پیش‌آمده رفع شود، اما تاکنون اقداماتی برای مرمت این بنا توسط میراث فرهنگی صورت گرفته است.

منبع: فارس

انتهای پیام/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.