چهارشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۳:۵۲

سفیر چین در آمریکا «جنگ سرد جدید» میان دو کشور را رد کرد

سفیر چین در واشنگتن

سفیر چین در آمریکا در مراسمی عنوان کرد روابط میان دو کشور پیشرفتی تاریخی داشته و وقوع جنگ سرد جدید میان پکن و واشنگتن را رد کرد.

به گزارش قدس آنلاین، «کوی تیانکای» سفیر چین در واشنگتن گفت، گفت‌وگوهای راهبردی میان دو کشور باید تقویت شود و دو کشور دیدگاهی منطقی نسبت به یکدیگر داشته باشند.

به نوشته روزنامه «شانگهای دیلی»، تیانکای سه‌شنبه در مراسم آغاز سال نوی چینی در محل سفارت این کشور در آمریکا گفت از زمان برقراری روابط میان این دو کشور، پیشرفتی تاریخی در مناسبات آن‌ها حاصل شده است.

به گفته تیانکای، این روابط دو جانبه منافع زیادی برای چین و آمریکا داشته و به ارتقای سعادت و ثبات جهانی کمک می‌کند. وی همچنین ادعاهای موجود درباره آغاز «جنگ سرد جدید» بین دو کشور را رد کرد.

سفیر چین در آمریکا افزود: «تا زمانی که دو طرف به جایگاه، حق حاکمیت و منافع اصلی  یکدیگر احترام بگذارند، هیچ دشواری وجود ندارد که نتوان بر آن چیره شد».

او همچنین هدف مرحله اول توافق تجاری با آمریکا را برطرف کردن نگرانی‌های دو طرف عنوان کرد که نشانگر احترام متقابل بوده و ثمره مشورت در شرایط و جایگاهی برابر است.

تیانکای تأکید کرد امضای این توافق «در خدمت منافع چین، آمریکا و به‌طور کلی، جهان خواهد بود».

وی پیشنهاد کرد چین و آمریکا باید از فرصت استفاده کرده و اجماع راهبردی به‌دست آمده توسط رهبران دو کشور را به‌طور صادقانه عملی کنند. آن‌ها باید درک عدم درک صحیح و محاسبات غلط خود را کاهش داده و به شکلی مناسب، تفاوت‌های خود را مدیریت کنند تاروابط خود را بر پایه هماهنگی، همکاری و ثبات بسازند.

انتهای پیام/

منبع: خبرگزاری فارس

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.