پنجشنبه ۳ بهمن ۱۳۹۸ - ۰۸:۵۹

وزیر بهداشت: ۹۷ هزار نفر در کشور بر اثر فشار خون جان خود را از دست دادند

نمکی

وزیر بهداشت ضمن اشاره به نقش موثر سفیران سلامت در کاهش مرگ و میر ناشی از فشار خون گفت: ۹۷ هزار نفر در کشور سال گذشته بر اثر فشار خون جان خود را از دست دادند.

به گزارش گروه اجتماعی قدس آنلاین، سعید نمکی شامگاه چهارشنبه در جمع سفیران سلامت در کاشان با بیان اینکه در گذشته از یک هزار کودک به طور متوسط 130 کودک پیش از یک سالگی فوت می‌کرد، اظهار داشت: از هر 100هزار مادر باردار بر اثر عوارض بارداری 250 مادر جان خود را از دست می‌داد اما امروزه به مدد آموزش‌های ارائه شده در بسیاری شاخص‌ها در کشورهای شرق مدیترانه در رتبه اول قرار داریم.

وی با بیان اینکه امروزه عوامل مرگ و میرها فرق کرده است، افزود: لازمه جلوگیری از این مهم آموزش مردم است چراکه از 380هزار نفری که در کشور فوت کردند، 97هزار نفر آنان بر اثر فشارخون جان خود را از دست داده بودند و بر همین اساس از آن به عنوان قاتل خاموش یاد می‌کنند.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه کاهش 30 درصدی نمک کاهش 65 درصدی مرگ‌و میر بر اثر فشار خون را به دنبال دارد، ابراز داشت: 60 درصد از مردم اطلاعی از فشار خون بالای خود ندارند و بر همین اساس اگر افراد از این موضوع اطلاع پیدا کنند می‌توان از مرگ‌ میرهای بسیاری جلوگیری کنند و سفیران سلامت در خانواده در تحقق این مهم نقش به سزایی دارند.

وی با بیان اینکه سفیران سلامت دروازه بانی برای مانع گل خوردن ما هستند، گفت: امید است اجر و ثواب این حرکت خودش و ملی در قالب طرح ملی هر خانه یک پایگاه سلامت به سفیران سلامت عنایت کند.

انتهای پیام/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.