شنبه ۵ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۱:۳۱

با انتشار بیانیه‌ای اعلام شد

روسیه: امیدواریم کمیسیون مشترک برجام، مانع از تشدید بحران کنونی شود

وزارت امور خارجه روسیه

وزارت امور خارجه روسیه بار دیگر با انتقاد از تصمیم خودسرانه "تروئیکای اروپایی" درباره راه اندازی مکانیزم حل اختلافات، ابراز امیدواری کرد که نشست ماه فوریه کمیسیون مشترک برجام، مانع از تشدید بحران کنونی پیرامون توافق هسته‌ای شود.

قدس آنلاین؛ به نقل از خبرگزاری «نووستی»، وزارت امور خارجه روسیه با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که این کشور انتظار دارد که نشست بعدی کمیسیون اجرای برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) برای برنامه هسته‌ای ایران که قرار است در ماه فوریه (اواخر بهمن ماه) برگزار شود، به ممانعت از تشدید بیشتر بحران کنونی پیرامون توافق هسته‌ای کمک کند.

در این بیانیه تاکید شده است: «درباره نشستبعدی کمیسیون مشترک برجام که قرار است در ماه فوریه برگزار شود، ما امیدواریم که این اقدام مانع از تشدید بیشتر اوضاع پیرامون برجام شده و کشورهای عضو این توافقنامه پیرامون وظایف مشترک برای حفظ توافق هسته‌ای متمرکز شوند. ما از کشورهای اروپایی (تروئیکای اروپایی) و هماهنگ کننده اتحادیه اروپا در امور مربوط به برجام انتشار داریم تا روی این موضوع تمرکز کنند.»

این وزارتخانه به بیانیه‌ای که در تاریخ ۲۴ ژانویه (۴ بهمن ماه) از سوی "جوزپ بورل" مسئول جدید سیاست خارجی اتحادیه اروپا توجه کرده است که در آن خلاصه‌ای از نتایج تماس‌های کاری و رایزنی‌های غیررسمی با کشورهای شرکت کننده در برجام، پس از آنکه انگلیس، آلمان و فرانسه در ۱۴ ژانویه (۲۴ دی ماه) از تصمیم خود برای راه اندازی مکانیزم حل اختلافات در چارچوب برجام خبر دادند، آمده است.

وزارت خارجه روسیه تاکید کرده است: «از طرف خود می خواهیم وجود مشکلات جدی ایجاد شده به خاطر این تصمیم سه کشور اروپایی را مورد تأیید قرار دهیم. این اقدام آنها مشکلات و چالش‌های بیشتری را در اجرای توافق هسته‌ای ایجاد می‌کند. علاوه بر این، خود ساز و کار عنوان شده به دلیل عدم وجود تشریفات لازم و تصمیم گیری از جانب کمیسیون مشترک نمی تواند کارآمد و عملی شود.»

مقامات دیپلماتیک روسیه همچنین نسبت به انتشار برخی اطلاعات در رسانه‌های گروهی به نقل از برخی منابع نامشخص و غیرموثق درباره تعیین یک دوره ۱۵ روزه برای یافتن راه حل مشکلات کنونی پیرامون برجام ، ابراز نگرانی کرده و یادآور شدند: «تا زمانی که طرف‌های باقی مانده در برجام به طور مشترک درباره روش‌های مناسب برای حل مشکلات کنونی تصمیم گیری نکرده باشند، صحبت درباره هر گونه زمان بندی و"برنامه ریزی" در این خصوص بسیار زودرس است.»

لازم به یادآوری است، سه کشور اروپایی شرکت کننده در برجام - انگلیس ، آلمان و فرانسه ۱۴ ژانویه (۲۴ دی ماه) اعلام کردند که به دلیل اقدامات ایران، آنها چاره‌ای جز راه اندازی مکانیزم حل و فصل اختلافات در چارچوب برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) را ندارند.

مقامات مسکو در سطوح مختلف این تصمیم تروئیکای اروپایی را اقدامی بسیار نادرست و خطرناک ارزیابی کرده‌اند که می‌تواند به یک روند کنترل نشده و شکست کامل توافق هسته‌ای با ایران بیانجامد.

انتهای پیام/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.