چهارشنبه ۹ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۵:۴۶

بحرین بابت «معامله قرن» از آمریکا تشکر کرد

قرن

وزارت خارجه بحرین ضمن اعلام حمایت از طرح صلح تحمیلی آمریکا موسوم به «معامله قرن»، مدعی شد که موضع ثابتی نسبت به مسئله فلسطین دارد.

به گزارش قدس آنلاین، وزارت خارجه بحرین با انتشار بیانیه‌ای از طرح صلح تحمیلی آمریکا موسوم به «معامله قرن» حمایت ضمنی کرد.

منامه در این بیانیه تأکید کرد: «وزارت خارجه از تلاش‌های بی‌وقفه آمریکا برای پیشبرد روند صلح قدردانی می‌کند».

خبرگزاری رسمی بحرین، ضمن انتشار این بیانیه، ابراز امیدواری کرد که «طرف‌های ذی‌ربط آنچه آمریکا ارائه کرده است را بررسی کنند و  با نظارات آمریکا مذاکرات مستقیمی بین طرفین صورت گیرد».

منامه همچنین مدعی شد که طرفین فلسطینی و اسرائیلی با نظارت آمریکا، باید مذاکراتی را آغاز کنند و به «توافقی دست یابند که مطالبات ملت‌های فلسطین و اسرائیل را درباره صلح فراگیر و عادلانه برآورده سازد».

در این بیانیه، آمده است که این مذاکرات همچنین باید به «تشکیل کشور مستقل فلسطین منتهی شود و حامی امنیت و صلح در منطقه باشد و سود و منفعتی برای همه کشورها و ملت‌ها به همراه داشته باشد».

وزارت خارجه بحرین در پایان مدعی شد که موضع ثابتی نسبت به مسئله فلسطین دارد و از «همه تلاش‌هایی حمایت می‌کند که هدف از آن، دستیابی به راهکار عادلانه و فراگیر این مسئله است؛ [راهکاری که] باعث شود تمامی حقوق قانونی ملت فلسطین بازپس گرفته شود و مانند سایر ملتهای جهان، کشور مستقلی تشکیل دهد.»

این در حالی است که سفیر بحرین در آمریکا شامگاه گذشته، در مراسم اعلام معامله قرن، حضور داشت؛ اقدامی که «اسماعیل هنیه» رئیس دفتر سیاسی جنبش حماس فلسطین آن را مایه تأسف دانست.

هنیه در عین حال تصریح کرد که موضع کشورهای عربی باید در حمایت از موضع ملت فلسطین باشد و مواضع تاریخی را نقض نکند.

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا شب گذشته در یک کنفرانس مشترک با نتانیاهو طرح معامله قرن را علنی کرد. بر اساس طرح ادعایی ترامپ، مردم فلسطین از پایتختی به نام قدس محروم خواهند شد و فلسطین به مجمع‌الجزایری از تکه‌های پاره پاره زمین بدل می‌ شود. کما اینکه حق بازگشت از آوارگان فلسطینی سلب  می‌شود.

انتهای پیام/

منبع: خبرگزاری فارس

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.