پنجشنبه ۱۰ بهمن ۱۳۹۸ - ۰۹:۵۲

۱۱۹ اثر تاریخی خراسان رضوی در انتظار ثبت ملی است

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی گفت: تهیه و تکمیل پرونده ۱۱۹ اثر تاریخی، فرهنگی و معنوی این استان به منظور ثبت در فهرست ملی پایان یافته است.

به گزارش آنلاین، مرجان اکبری  افزود: این تعداد پرونده به شورای ثبت آثار تاریخی در وزارت میراث فرهنگی ارسال شده است.

وی اضافه کرد: با توجه به شمار زیاد آثار پیشنهادی خراسان رضوی درخواست برگزاری شورای ثبت ملی به میزبانی این استان نیز ارائه شده است که تا کنون پاسخی مبنی بر مثبت یا منفی بودن این پیشنهاد دریافت نکرده‌ایم.

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی گفت: علاوه بر اینها، تهیه و آماده‌سازی ۳۰۰ پرونده دیگر برای آثار تاریخی، فرهنگی و معنوی استان به منظور پیشنهاد در فهرست آثار ملی در حال انجام است.

اکبری افزود: هم اکنون استان خراسان رضوی دارای بیش از ۱۰۰ هزار اثر غیر منقول و ۱۰ هزار اثر منقول شناسایی شده و دارای ارزش تاریخی، فرهنگی و معنوی برای ثبت در فهرست آثار ملی است.

تاکنون هزار و ۵۰۰ اثر تاریخی استان خراسان رضوی در فهرست آثار ملی ثبت شده است.

به عقیده باستان شناسان پیشینه استان خراسان بزرگ به حدود ۸۰۰ هزار سال قبل یعنی به زمان پیش از ورود آریایی ها به فلات ایران می رسد که در این میان استان خراسان رضوی بعنوان قلب تپنده خراسان قدیم از اهمیت بیشتری به لحاظ جاذبه های تاریخی، تمدنی و گردشگری برخوردار است.

منبع: ایرنا

انتهای خبر/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.