یکشنبه ۱۳ بهمن ۱۳۹۸ - ۰۹:۱۹

تقدیر کاخ سفید از حمایت برخی کشورهای عربی از طرح سازش ترامپ

کاخ سفید

دولت آمریکا در واکنش به مخالفت اتحادیه عرب با طرح سازش تحمیلی رئیس‌جمهوری این کشور، تأکید کرد که کشورهای غربی بر رد «معامله قرن» اجماع نکردند.

پایگاه خبری «اکسیوس»، روز شنبه به نقل از یک مقام ارشد در کاخ سفید اعلام کرد: «ایالات متحده از واکنش‌های مثبت برخی کشورهای عربی درباره طرح صلح‌مان، که روز شنبه در نشست اتحادیه عرب در قاهره اعلام شد، قدردانی می‌کند و فقط به فضل آمادگی به تلاش برای یافتن راه‌هایی جدید، خواهیم توانست در روند حل و فصل منازعه‌ای، که به دلیل آن ملت فلسطین از دهه‌ها پیش رنج می‌برند، جهشی موفقیت‌آمیز داشته باشیم.»

منبع مذکور افزود، تصمیمات سابق اتحادیه عرب برای جلب رضایت رهبری فلسطینی تلاش می‌کرد و به صلح و پیشرفت منتهی نشده است، از این‌رو آزمایش روش‌های جدید مهم است و گرنه سرنوشت فلسطینی‌ها تغییر نمی‌کند.

پیشتر در روز گذشته، «احمد ابوالغیظ» دبیرکل اتحادیه عرب اعلام کرد که بیانیه پایانی نشست این اتحادیه طرح موسوم به «معامله قرن» را صراحتا رد می‌کند؛ چرا که آن حداقل حقوق و آرمان‌های فلسطین را تامین نمی‌کند.

«دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا شامگاه سه‌شنبه گذشته در ادامه طرح‌های ضد فلسطینی و اسلامی خود، از طرح صلح ادعایی خود موسوم به «معامله قرن»، با حضور «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی رونمایی کرد که واکنش‌ها جهانی زیادی داشته است.

همه گروه‌ها و جریان‌های فلسطینی مخالفت خود را با این طرح اعلام کردند. در میان کشورهای عربی نیز عربستان سعودی، امارات، قطر و بحرین که به دنبال عادی‌سازی رابطه با اسرائیل هستند، از این طرح حمایت کردند.

انتهای پیام/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.