یکشنبه ۲۰ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۲:۲۴

تقدیر سازمان فرهنگی هنری شهرداری از پروفسور و هنرمند مشهور آلمانی

کرنش به حافظ

رییس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران از پرفسور گونتر اوکر هنرمند برجسته آلمانی به منظور برگزاری نمایشگاه «کرنش به حافظ» قدردانی کرد.

به گزارش رسانه خبری سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، حجت الاسلام میثم امرودی رییس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران به مناسبت برگزاری آخرین دوره نمایشگاه «کرنش به حافظ» که توسط آثار پرفسور گونتر اوکر در ایران برگزار می شود قدردانی کرد.
این تقدیرنامه توسط «حسین عالم بخش» نماینده رییس سازمان فرهنگی هنری در جزیره کیش به این هنرمند شهیر جهانی اهداء شد؛ در متن تقدیرنامه آمده است :
«خیز تا بر کلک آن نقاش جان افشان کنیم
کاین همه نقش عجب در گردش پرگار داشت
(حافظ شیرازی)
طراح و هنرمند گرامی
پروفسور گونتر اوکر
هنرهای تجسمی، مرزها را طی می‌کند تا با زبان جهانی تصویر، با ملت ها گفتگو کند و پیام آور صلح، امنیت، آرامش و مهربانی باشد. حضورتان را در کشورمان ارج می نهیم و هنرتان را قدر دانیم.
سلامتی و شادکامی را از درگاه خداوند متعال خواستارم.»

پرفسور گونتر اوکر از سال ١٣٩٥ تا به امروز در ایران، اقدام به برگزاری نمایشگاه آثار خود از غزلیات حافظ کرده است. این هنرمند برجسته آلمانی احساس و برداشت خود را از غزلیات حافظ بر روی بوم به عرصه ظهور در آورده است. گونتر اوکر پس از گوته یکی از هنرمندان غیر ایرانی است که حافظ را از دریچه هنر خود به جهانیان مـعرفی کـــرده است.

یکی از ویژگی‌های این هنرمند، گرایش او به گرفتن مفاهیم از حوزه‌های گوناگون فرهنگی به‌ویژه فرهنگ‌های آسیایی و وارد کردن آن‌ها به جهانِ آثار خود است.

لازم بذکر است در میان این سری از آثار؛ تابلویی هم با نام خلیج فارس خلق کرده تا همچون دیگر مستندات در جای جای این کره خاکی برگه تایید دیگری باشد بر اصالت نام زیبای خلیج همیشه فارس که برای آیندگان به عنوان مستند غیر فابل انکار تاریخی در ایران و آرشیو اتحادیه اروپا بویژه دولت آلمان به یادگار ثبت و ضبط شده است.

این هنرمند برجسته سری شماره یک از ادیشن فارسی از این آثار را به موزه هنرهای معاصر ایران اهدا کرده که ارزش آن بالغ بر ١٥٠هزار یورو برآورد شده است. نمایشگاه کرنش به حافظ در جزیره زیبای کیش از تاریخ ١٤ تا ٣٠ بهمن ماه امسال در موزه خلیج فارس میزبان علاقمندان است.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.