سه‌شنبه ۲۲ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۹:۰۶

آمریکا، پرتاب ماهواره توسط ایران را محکوم کرد!

پرچم آمریکا

وزیر امور خارجه آمریکا در مواضعی مداخله‌جویانه با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که پرتاب ماهواره ظفر به فضا را محکوم می‌کند.

به گزارش قدس آنلاین، به نقل از روزنامه «نشنال»، مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا روز دوشنبه با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد: هر پرتاب - چه موفقیت‌آمیز بوده باشد چه نبوده باشد - به ایران بیش از پیش اجازه می‌دهد تا با استفاده از این فناوری در پوشش برنامه فضایی صلح‌آمیز تجارب خود را در خصوص برنامه‌های موشکی خود افزایش دهد.

پمپئو در ادامه گفت: آمریکا همچنان به اقدام خود برای پیدا کردن متحدانی علیه فعالیت‌های موشک‌های بالیستیک ایران و اعمال فشار علیه این نظام برای تغییر رفتار خود ادامه خواهد داد.

به گزارش ایسنا، در ساعت ۱۹:۱۵ روز یکشنبه ماهواره "ظفر یک" دانشگاه علم و صنعت با ماهواره‌بر سیمرغ به مدار ۵۳۰ کیلومتری پرتاب شد که موفق نبود. این ماهواره‌ در مرحله سوم نیز به دلیل اینکه به سرعت لازم نرسید، در اقیانوس هند سقوط کرد.

این ماهواره پس از ۸ دقیقه نتوانست در مدار قرار گیرد و با سرعت ۶ هزار و ۵۳۳ کیلومتر بر ساعت در ارتفاع ۵۴۱ کیلومتری باقی ماند و ارتباط زمینی آن قطع شد و به گفته وزیر ارتباطات این ماهواره در اقیانوس هند آرام گرفت.

وزارت امور خارجه فرانسه نیز روز دوشنبه با صدور بیانیه‌ای در راستای سیاست‌های وابسته به آمریکا اظهار کرده بود: فرانسه این پرتاب را محکوم می‌کند، به دلیل آن که برای پرتاب آن از فناوری موشک‌های بالستیک و به ویژه موشک‌های بین قاره‌ای استفاده شده است. علاوه بر این ایران موشک بالستیک جدیدی با برد بیش از ۵۰۰ کیلومتر را نیز معرفی کرده است.

وزارت امور خارجه فرانسه توسعه برنامه بالستیک ایران را نقض ثبات منطقه خواند و ادعا کرد که این اقدام امنیت اروپا را تحت تأثیر قرار می دهد.

سید عباس موسوی، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران امروز ضمن رد بیانیه مداخله آمیز فرانسه در خصوص برنامه فضایی ایران، آن را از حقوق ذاتی ایران در توسعه علم و فناوری خواند.

سید عباس موسوی مجددا تاکید کرد برنامه دفاعی موشکی ایران هم هیچ ارتباطی با قطعنامه ۲۲۳۱ ندارد چون موشک‌های ایرانی اساسا برای حمل سلاح های هسته ای طراحی نشده اند.‌

انتهای پیام

منبع: خبرگزاری ایسنا

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.