شنبه ۲۶ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۵:۰۸

سومین کنگره بین‌المللی تغذیه بالینی در دانشگاه علوم پزشکی مشهد برگزار می‌شود

سومین کنگره بین‌المللی تغذیه بالینی

سومین کنگره بین‌المللی تغذیه بالینی در ۲۸ تا ۳۰ بهمن به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی مشهد برگزار می‌شود.

به گزارش قدس آنلاین، دکتر عبدالرضا نوروزی، دبیر علمی سومین کنگره بین‌المللی تغذیه بالینی، اظهار کرد: این کنگره در محورهای تغذیه در بیماران با شرایط بحرانی (بیماران بستری در ICU)، رژیم‌های غذایی ویژه و بیماری‌ها (شامل رژیم‌های کتوژنیک، بدون گلوتن و Low FODMAP)، روزه و سلامت، تغذیه در کاشکسی و سارکوپنی، چاقی و درمان آن، کترینگ بیمارستانی، اعتباربخشی آموزشی و ارزیابی گروه‌های تغذیه دانشگاه‌های کشور، شرایط مرجعیت علوم تغذیه در منطقه و آمایش سرزمینی تغذیه بیمارستانی با حضور اندیشمندانی از کشورهای اروپایی و آسیایی برگزار می‌شود.

دانشیار گروه تغذیه دانشگاه علوم پزشکی مشهد با بیان اینکه «در مدت زمان فراخوان، بیش از ۳۲۰ مقاله به دبیرخانه این کنگره ارسال شده‌ است»، اظهار کرد: از این تعداد ۱۳۶ مقاله پذیرفته شده که ۱۲۰ مقاله به شکل پوستر و ۱۶ مقاله در قالب سخنرانی ارائه می‌شود.

نوروزی با بیان اینکه «این همایش با شعار مبارزه با سوءتغذیه بیمارستانی در نظر دارد با دعوت از استادان صاحب‌نظر اروپایی و آسیایی به تبادل نظر و ارائه آخرین دستاوردهای علمی و پژوهشی برای بهبود خدمات تغذیه بالینی در بیمارستان‌ها بپردازد»، خاطر نشان کرد:۵۵۰ نفر از پزشکان متخصص تغذیه، رشته‌های مرتبط و کارشناسان این حوزه از داخل و خارج کشور برای شرکت در این همایش در مشهد گردهم می‌آیند.

عضو هیأت علمی گروه تغذیه دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: بررسی‌های بالینی نشان داده مهمترین مشکل تغذیه‌ای در بیمارستان‌های کشور، سوءتغذیه و عدم کفایت تغذیه‌ای است که رفع آن نیازمند ارائه خدمات تغذیه‌ای، آماده‌سازی رهنمودی بالینی درمانی و بکارگیری آخرین فناوری‌های دارویی و غذایی در این زمینه است.

براساس اعلام پایگاه خبری دانشگاه علوم پزشکی مشهد، دبیر علمی همایش بین‌المللی تغذیه بالینی ایران با اشاره به اینکه « ۲۱ سمپوزیوم در این کنگره برگزار خواهد شد»، بیان کرد: تغذیه در بخش آی‌سی‌یو، چاقی، بیماری‌های ویژه مانند سلیاک و روده التهابی از جمله موضوع‌های این سمپوزیوم‌ها است.

وی با تاکید براینکه «یکی از برنامه‌های این سمپوزیوم‌ها ارائه نتایج آمایش سرزمینی است»، بیان کرد: دانشگاه علوم پزشکی مشهد  موضوع اعتبارسنجی گروه‌های تغذیه دانشگاه‌های دیگر را برعهده خواهد داشت.

منبع: ایسنا

انتهای خبر/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.