یکشنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۸ - ۰۹:۴۳

جزییات زلزله ۴.۴ ریشتری نیمه‌شب گذشته در سرعین

زلزله سنگان

مقام مسئول وزارت راه و شهرسازی با تشریح جزییات زلزله ۴.۴ ریشتری نیمه‌شب گذشته در سرعین، گفت: ۸۰ درصد واحدهای مسکونی روستائی سرعین دارای اسکلت هستند.

قدس آنلاین؛ علی بیت اللهی با اشاره به زلزله ۴.۴ ریشتری نیمه شب گذشته در سرعین اظهار کرد: این زلزله ۲۷ بهمن ساعت ۱:۱۵ دقیقه نیمه شب در فاصله ۷ کیلومتری جنوب شرق سرعین منطبق بر جاده نیر – اردبیل در عمق حدود ۶ کیلومتری روی داد. رومرکز این زلزله از شهر نیر ۱۳ کیلومتر و در شمال شرق آن، از شهر اسلام آباد ۱۶ کیلومتر، از شهر کورائیم  ۱۹ کیلومتر فاصله داشته و در فاصله ۲۳ کیلومتری جنوب غربی اردبیل قرار دارد.

وی ادامه داد: بر اساس برآوردهای تحلیلی خسارتی برای این زلزله در این منطقه ارزیابی نمی شود. همچنین، کیفیت واحدهای روستائی اطراف زلزله تا شعاع ۳۲ کیلومتری نیز نسبت به سایر نقاط مناسب تر بوده و ۸۰ درصد این واحدها بر اساس آمار ۱۳۹۵ دارای اسکلت هستند.

وی بیان کرد: موقعیت رومرکز زلزله ۴.۴ در امتداد شاخه انتهای شمال شرقی گسل بزقوش قرار می گیرد این سگمنت گسلی را در این ناحیه بنام گسل یامچی نیز نامگذاری کرده اند. همچنین در فاصله ۲ درجه از رومرکز زلزله ۴.۴ سرعین، زلزله های تاریخی رخ داده است.۴۰ زمین لرزه تاریخی در شمال غرب ایران و در اطراف این زلزله رخ داده اند که بزرگی آنها از ۵.۶ تا ۷.۷( جنوب خاور تبریز) است.

به گفته وی،در فاصله ۱۰۰ کیلومتری اطراف زلزله ۴.۴ سرعین(تاریخ رخداد ۲۷-۱۱-۱۳۹۸)، ۲۶ زلزله دستگاهی با بزرگی ۵ و بالاتر واقع شده اند.

رییس بخش زلزله مرکز تحقیقات گفت:  ۱۱۴۷ زلزله با بزرگی ۲.۵ و بالاتر در مدت ۱۳ سال اخیر( از سال ۲۰۰۶ تا زمان رخداد)، در فاصله یک درجه از اطراف رومرکز زلزله ۴.۴ سرعین رخ داده است که ۴ زلزله با بزرگی ۵ و بالاتر، ۴۱ زلزله با بزرگی ۴ تا ۵ و ۱۱۰۱ زلزله با بزرگی کوچکتر از ۴ تا ۲.۵ بوده است 

به گفته بیت‌الهی، نزدیکترین ایستگاه های شتابنگاشتی اطراف رومرکز شامل ایستگاه سرعین در فاصله ۷ کیلومتری، ایستگاه نیر در فاصله ۱۴ کیلومتری، ایستگاه اسلام آباد در فاصله ۱۵ کیلومتری، ایستگاه اردبیل۲ در فاصله ۱۸ کیلومتری و ایستگاه کورائیم در فاصله ۱۹ کیلومتری است.

وی افزود: احتمالا ۱۸۶ آبادی تا فاصله ۳۲ کیلومتری شدت بین ۵ و ۴ این زلزله را احتمالا احساس کرده اند. از این تعداد سه آبادی چای سقرلو، رضاقلی قشلاق و دند کلخوران شدت ۵ و مابقی شدت ۴ زلزله را احساس می کنند. جمعیت این تعداد از آبادی های تا شعاع ۳۲ کیلومتری از رومرکز زلزله، ۶۸۲۹۸ نفر(آمار ۱۳۹۵) است. این تعداد از آبادی ها دارای ۱۷۰۰۵ واحد مسکونی بوده که ۱۳۶۸۶ واحد روستائی اسکلت دار و ۳۳۱۹ واحد روستائی فاقد اسکلت هستند. تعداد بالای واحدهای اسکلتی روستائی احتمالا نتیجه بازسازی زلزله سرعین ۱۹۹۷ میلادی با بزرگی ۶.۱ است.

وی یادآور شد: ۸۰ درصد واحدهای مسکونی روستائی دارای اسکلت هستند.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.