دوشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۲:۱۷

ایرانی بازداشت شده در آلمان به اتهام دور زدو تحریم های آمریکا به کشور بازگشت

عباس موسوی سخنگوی وزارت خارجه

سخنگوی وزارت امور خارجه از آزادی یک شهروند ایرانی که به درخواست رژیم آمریکا در آلمان بازداشت بود خبر داد و اعلام کرد: «احمد خلیلی» شب گذشته به ایران بازگشته است.

قدس آنلاین: سیدعباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه اعلام کرد: در پی سلسله رایزنی‌های فشرده دیپلماتیک و با همکاری موثر قوه قضائیه و سازمان اطلاعات سپاه، احمد خلیلی شهروند ایرانی که به بهانه نقض تحریم‌های غیرقانونی و ظالمانه آمریکا و به درخواست دادستانی این رژیم در آلمان بازداشت شده و در معرض استرداد به ایالات متحده قرار داشت، شب گذشته آزاد و به همراه وزیر امور خارجه به میهن بازگشت.

گفتنی است، ۱۶ آذر سال جاری واشنگتن در ازای آزادی «ژیو وانگ» شهروند آمریکایی چینی الاصل که سه سال قبل به جرم جاسوسی در ایران دستگیر و به ۱۰ سال حبس محکوم شده بود، مسعود سلیمانی دانشمند ایرانی که بدون هیچ دلیلی در آمریکا بازداشت بود را آزاد کرد.

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه پس از این اقدام از آمادگی ایران برای تبادل فراگیر زندانیان خبر داده بود و اظهار داشت: حالا توپ در زمین آمریکا است.

سیدعباس موسوی سخنگوی دستگاه دیپلماسی نیز در نشست خبری ۲۵ آذر خود با خبرنگاران و با اشاره به آزادی سلیمانی، گفته بود: «وزارت خارجه بر حسب وظیفه ذاتی خود به اتباع خود توصیه‌های می‌کند. ما از هموطنان می‌خواهیم از سفر به کشورهایی که اخلاق برایشان اهمیتی ندارد بپرهیزند. حتی اگر فکر می‌کنند در سفر به جاهایی که احتمال ایجاد مشکل هم هست، خودشان ملاحظات را در نظر بگیرند.»

خلیلی در سال ۹۶ بنا به حکم دادگاهی در آلمان به اتهام دور زدن تحریم‌ها بازداشت شد.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.