سه‌شنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۰:۱۶

مرگ پرنده های گلوه سیاه به بیماری های ویروسی واگیردار رد شد

مرگ پرندگان

خراسان شمالی-بهمن ماه سال جاری ۱۵ قطعه پرنده در جوی آب و معابر اطراف میدان بازرگانی بجنورد که دچار مرگ ناگهانی شده بودند؛ با بررسی های ظاهری و کالبدشکافی ابتلای آنها به بیماری ویروسی واگیر دار توسط دامپزشکی استان رد شد.

مدیر کل دامپزشکی خراسان شمالی در گفتگو با خبرنگار قدس آنلاین، گفت: بهمن ماه جاری و در پی تماس دوستداران طبیعت مبنی بر مشاهده چند پرنده تلف شده در یکی از خیابان های مرکز شهر بجنورد، بررسی های فنی تخصصی توسط دامپزشکی خراسان شمالی آغاز شد که براساس شواهد مشخص شد که این پرندگان توکای گلوسیاه هستند.

دکتر محمد مهدی احمدی اظهار داشت: سیزدهم بهمن ماه، ۳ لاشه پرنده به اداره کل دامپزشکی خراسان شمالی برای تشخیص علت مرگ آن ها تحویل داده شد که پس از بررسی های ظاهری و کالبدگشایی و انجام آزمایش های تخصصی میکروبی، فرضیه ابتلای آن ها به بیماری های ویروسی واگیر به ویژه آنفلوانزای فوق حاد پرندگان و نیوکاسل به طور کامل رد شد.

وی افزود: یک روز پس از آن، برای بررسی فرضیه مسمومیت توکاها، نمونه ها به آزمایشگاهی تخصصی در استان خراسان رضوی ارسال شد.

 احمدی ادامه داد: بر اساس نتیجه آزمایش ها، مسمومیت این پرندگان با سموم فسفره، کلره و یا جونده کش منتفی اعلام شد، اما بررسی کامل و جامع از نظر سم شناسی، به دلیل نبود نمونه کافی یا جدید، در این نقطه متوقف شد.

وی گفت: تلفات پرندگان، مرگ دسته جمعی نبوده و آن چه بر اساس شواهد و مستندات، به اثبات رسیده، مرگ حدود ۱۵ قطعه پرنده، آن هم فقط در یک نقطه شهر بجنورد بوده است.

مدیر کل دامپزشکی خراسان شمالی افزود: مرگ این پرندگان در اثر ابتلا به بیماری های ویروسی آنفلوانزا یا نیوکاسل نبوده و در نتیجه، هیچ خطری سلامت جامعه انسانی یا حتی جمعیت پرندگان اهلی و وحشی یا طیور صنعتی منطقه را تهدید نمی کند.

احمدی تصریح کرد: با توجه به کالبدگشایی انجام شده، مقادیری هسته انگور در چینه دان پرندگان تلف شده مشاهده شد که می تواند نشان دهنده آخرین نوع تغذیه دسته پرندگان یادشده باشد.

 وی ادامه داد: با توجه به آزمایش های تخصصی انجام شده، فرضیه مسمومیت با سموم فسفره، کلره یا جونده کش رد می شود؛ اما درمورد دیگر سموم و باقیمانده های شیمیایی نمی توان با قطعیت نظر داد و به آزمایش های دیگری نیاز است که خود به نمونه های جدید احتیاج دارد.

وی گفت: رخداد مرگ توکاها در بجنورد پس از آن دیگر مشاهده نشده و در نتیجه، اخذ نمونه های جدید و مکفی برای بررسی های بیشتر و تشخیص دقیق نوع مسمومیت آن ها میسر نشد.

این مقام مسئول افزود:  با این وجود، اداره کل دامپزشکی خراسان شمالی در صورت دریافت نمونه های جدید و دارای شرایط کمّی و کیفی مطلوب برای انجام آزمایش های تخصصی سم شناسی و...، بررسی های مقتضی را بر اساس اصول و معیارهای علمی و شواهد تجربی اثبات شده، تکمیل می کند و نتیجه را از مجاری رسمی اطلاع رسانی به آگاهی عموم می رساند.

احمدی گفت: با این تفاسیر، اظهارات غیرعلمی و اخبار منتشره دیگر در این خصوص با عناوینی مثل مسمویت الکلی پرندگان و نظایر آن، به شدت تکذیب می شود.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.