سه‌شنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۳:۰۸

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پیامی به دوازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر

هنرمندان تجسمی همواره در قبال مسائل اجتماعی برخوردی متعهدانه داشته‌اند

وزیر ارشاد

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پیامی به دوازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر، تاکید کرد که هنرمندان عرصه هنرهای تجسمی همواره در قبال مسائل اجتماعی برخوردی متعهدانه داشته و در این ایام با احترام و سوگواری شهادت سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی و همچنین جانباختگان فاجعه تلخ سقوط هواپیمای مسافربری و همراهی با داغدیدگان سیل سیستان و بلوچستان، نشان دادند که تعهد اجتماعی آنها بخش مهمی از بروز و ظهور هنرشان بوده و این دغدغه‌مندی شایسته ارج نهادن است. 

به گزارش قدس آنلاین، متن پیام سید عباس صالحی ـ وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ـ به دوازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر به شرح زیر است:

«هنرهای تجسمی، در روزگار شتابناک و پر تب و تاب امروز، مأمنی برای اندیشیدن، ماندگاری و مانایی است. 

خانواده بزرگ هنرهای تجسمی، گروهی پرشور و شورانگیز از هنرهاست که توان برقراری گفت‌وگو دارد، در نگاه معاصر و در مباحث میان رشته‌ای، فرصت‌های جذابی برای آفرینش متفاوت ایجاد شده و هنرمندان را به سمتی سوق داده است که از دل هنرها، گفت‌وگویی پرمایه و جان‌دار خلق می‌کنند. 

جشنواره هنرهای تجسمی فجر، اگرچه نسبت به سایر جشنواره‌های فجر انقلاب اسلامی جوان است اما فرصتی بی‌بدیل از جنس خلاقیت و نوآوری را پیش پای هنرمندان و دست‌اندرکاران قرار داده که در بستر موقعیت‌ها و فرصت‌های تازه، به توفیقاتی دست یافته‌اند. در این سال‌ها هنرمندان عرصه تجسمی با قدرت تمام، آثار خود را در معرض داوری قرار داده‌اند و به فراخور جهان معاصر، آثار چندرسانه‌ای خلق کرده‌اند که توصیف جهان امروز است. این آثار در جهان نیز، به خوبی عرضه و شناخته شده است. از این منظر، جشنواره هنرهای تجسمی فجر می‌تواند، فرصت برابری را برای همه هنرمندان فراهم سازد تا توانمندی‌های خود را نمایش دهند.  

این جشنواره، از دوره پیش با اقدامی در خور و شایسته، فضای مناسبی برای رونق بازار هنر و اقتصاد هنرهای تجسمی ایجاد کرده است. حضور نگارخانه‌های کشور در دوره گذشته موجب شد تا در این دوره نیز نگارخانه‌داران کشور با حضور خود، این پنجره تازه را برای ایجاد بازارهای تازه در هنرهای تجسمی گشوده نگه دارند. 

هنرمندان عرصه هنرهای تجسمی همواره در قبال مسائل اجتماعی برخوردی متعهدانه داشته و در این ایام با احترام و سوگواری شهادت سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی و همچنین جانباختگان فاجعه تلخ سقوط هواپیمای مسافربری و همراهی با داغدیدگان سیل سیستان و بلوچستان، نشان دادند که تعهد اجتماعی آنها بخش مهمی از بروز و ظهور هنرشان بوده و این دغدغه‌مندی شایسته ارج نهادن است. 

آغاز دوازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر را به هنرمندان این عرصه، همکاران اداره کل هنرهای تجسمی و موسسه توسعه هنرهای تجسمی معاصر و دبیرخانه جشنواره و همچنین دبیران و داوران این دوره  جشنواره تبریک می‌گویم و توفیق ایشان را از درگاه خداوندی آرزومندم.»

همچنین سید مجتبی حسینی ـ معاون هنری ـ در پیامی به دوازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر، نوشت:

«هوالبصیر

إِنّ لِربِّکُم فی أیّامِ دَهرِکُم نَفَحاتٍ، فَتَعَرَّضُوا لَهُ لعَلَّهُ أن یُصِیبَکُم نفحةٌ مِنها فَلا تَشقَونَ بَعدَها أبدا ...

همانا از سوی پروردگار شما در طول عمرتان نسیم‌هایی می‌وزد، پس خود را در معرض آنها قرار دهید، باشد که نسیمی از آن نفحات به شما بوزد و زان پس هرگز به شقاوت نیفتید. 

هنر، فضیلت انسان است که متولد می‌شود تا بار امانت را به درک و درد به جان بخرد و جویای گوهر گمشده باشد که آدمی اگر بخواهد سزاوار "فتبارک الله احسن الخالقین" باقی بماند، باید به تماشای خویش در آبگینه هنر، زلال‌تر شود. شادمانیِ اندوهناکی است این تولد که تلخ تلخ، جان هنرمند میخراشد تا جهان هنر، نوشین و نازنین باشد. 

حماسه‌ی باشکوهی است "رنجی" که به "گنج" و "دردی" که به "درود" بینجامد. "جمال" و "جلال" آدمی است هنر و بی‌دریغ در خوش حالی و بداحوالی مردمان دیروز و امروز، شریک بوده است که از جان برخاسته و بر جان‌ها نشسته است. شرح شریف هنر در شیدایی روزگار "انقلاب" شنیدنی است. به یاد آوریم زمزمه‌هایی که به لحن و لهجه‌ی هنر "فریاد" شد و دستانی که به آرمان هنر، "داستان"

جشنواره‌های فجر، ستایش ستم‌ستیزانی است که به سِلاح هنر، صَلاح سرزمین خویش را رقم زدند. این روزها نیز که ناگریزان از خشم، به ورطه‌ی وطن می‌اندیشند، تن از هنر، رویینه باید کرد و به شوق صلح، به بردباری از هفت خوان بگذریم که جان هنرمندان به تمامی به وصل اندیشیده است و در دریای تلاطم‌ها و تشویش‌ها به لنگر صبر، ساحل سامان بوده‌اند. رواست که خاصه بدین روزگار، ستایش‌گر همت و هوشیاری هنرمندانی باشیم که به هنگام سوگ و در هوای سور، مردم اندیشند. 

جانمایه‌ی هنرهای تجسمی هم‌خونی و هم‌گونی با واقعیت‌هایی است که با انسان، معاصرت دارند و غلبه‌ی حضور قاطع حقیقت در نبض نقش‌ها و رنگ‌ها و احجام متبلور است. جشنواره‌ی هنرهای تجسمی فجر، مأذنه‌ی تألیف دانایی و تعمیم اندیشه است و فرصت مواجهات متمایزی است که به مدد هم‌جهانی هنرمندان، نشاط و خرسندی مخاطبان را ممکن می‌کند. 

همایشی هوشمندانه که تعهد شهروندی را پاس می‌دارد و پلی برای رفاقت با چشم‌ها و چشمه‌هایی است که به مهمانی دعوت شده‌اند. مدحِ معرفتِ هنرمندان و شرحِ شفقت همکارانم در این روزگار از این قلم برنخواهد آمد و به ناگزیر، خداوندگار هنر را به سربلندی و رستگاری این مهربانان سوگند می‌دهم.  

دوازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر از ۲۹ بهمن تا پنجم اسفند ماه در موسسه فرهنگی هنری صبا برگزار می‌شود.

انتهای پیام

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.