چهارشنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۸ - ۰۹:۵۷

در چهل و پنجمین برنامه از سه‌شنبه‌های فرهنگی آستان قدس رضوی بیان شد

روایتی از کشف کوزه پر از سکه در حرم مطهر رضوی

سکه

 همزمان با ۲۹ بهمن ماه، سالروز قیام مردم تبریز، چهل و پنجمین برنامه سه‌شنبه‌های فرهنگی آستان قدس رضوی با رونمایی و معرفی مجموعه سکه‌های تاریخی ضرب تبریز صبح دیروز در محل موزه قرآن و هدایای مقام معظم رهبری صحن کوثر حرم مطهر امام رضا(ع) برگزار شد.

حسین مروج/

 همزمان با ۲۹ بهمن ماه، سالروز قیام مردم تبریز، چهل و پنجمین برنامه سه‌شنبه‌های فرهنگی آستان قدس رضوی با رونمایی و معرفی مجموعه سکه‌های تاریخی ضرب تبریز صبح دیروز در محل موزه قرآن و هدایای مقام معظم رهبری صحن کوثر حرم مطهر امام رضا(ع) برگزار شد.

رئیس اداره مطالعات و معرفی آثار موزه‌ای آستان قدس رضوی در این مراسم در زمینه جذب و جمع‌آوری اشیای موزه‌ای گفت: حرم مطهر امام رضا(ع) از قرن سوم هجری قمری و پس از شهادت آن حضرت، کانون توجه و تمرکز شیعیان و مؤمنان به خاندان نبوت و امامت بوده و به مرور زمان در اعصار و ادوار مختلف نیز بر اثر نیاز مجاوران و زائران، توسعه یافته است و از این رو در این مکان آثار و مدارک تاریخی وجود دارد که در مدت ۱۲ سده گذشته در اثر سکونت اقوام و افراد گوناگون ایجاد شده و به جا مانده است.

حشمت کفیلی افزود: بررسی اسناد و مدارک موجود در آرشیوهای آستان قدس رضوی و همچنین وجود برخی آثار مکشوفه در موزه و خزانه اشیای تاریخی حرم مطهر امام رضا(ع) نشان از کشف آثاری ارزشمند در سال‌های گذشته تا حال حاضر از این محوطه تاریخی دارد.

وی ادامه داد: این اشیا شامل انواع سفالینه‌ها مربوط به دوره اسلامی، سکه‌های طلا مربوط به دوره‌های ایلخانان مغول و صفوی، سکه‌های نقره و مس مربوط به دوره صفوی و قاجار، ظروف فلزی، اشیا و کتیبه‌های سنگی و جزو آن است.

این مقام مسئول درباره برخی از اشیای تاریخی کشف شده در دوره معاصر و سال‌های اخیر اظهار کرد: در بین اسناد موجود در مدیریت اسناد آستان قدس رضوی، سند شماره ۸۷۹۴۵ صفحه ۷ و ۱۵ به کشف یک ظرف سفالی سفید رنگ حاوی ۱۰۱ عدد سکه طلای دوره شاه طهماسب صفوی به تاریخ‌های ۹۷۸-۹۳۵ هجری قمری و در جریان تعمیر گنبد دارالسلام حرم مطهر امام هشتم(ع) اشاره دارد.

کفیلی تصریح کرد: این اشیا که پس از بررسی و کارشناسی در موزه آستان قدس رضوی به نمایش درآمدند، در ۲۱ مهرماه سال ۱۳۴۶ شمسی کشف شدند.

وی افزود: این سکه‌ها در سال‌های ۹۳۱ تا ۹۷۸ هجری قمری در شهرهای مشهد، قزوین، اصفهان، کاشان، تبریز و... ضرب شده‌اند.

رئیس اداره مطالعات و معرفی آثار موزه‌ای آستان قدس رضوی افزود: در سال ۱۳۸۳ شمسی هم در جریان خاکبرداری و توسعه مهمانسرای آستان قدس رضوی، تعداد ۳۴۰ عدد سکه طلا مربوط به دوره ایلخانان مغول و دو عدد مربوط به دوره خوارزمشاهیان نیز کشف شد.

گفتنی است، در ادامه این مراسم، توسط محمدحسین یزدی‌نژاد؛ مسئول گنجینه تمبر و اسکناس آستان قدس رضوی، محمدتقی صفار؛ کارشناس و از واقفان سکه به موزه آستان قدس رضوی و یکی از کارشناسان مجرب سکه‌شناس، توضیحاتی درباره سکه‌های ضرب تبریز موجود در گنجینه رضوی برای اطلاع حاضران بیان شد.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.