چهارشنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۹:۲۰

معاون رییس کل دادگاه‌های عمومی و انقلاب تهران:

پرونده شهادت سردار سلیمانی در مرحله ثبت دادخواست است

سردار سلیمانی

قاضی ویژه رسیدگی به پرونده ترور سپهبد شهید قاسم سلیمانی و همراهانش در ارتباط با روند رسیدگی به این پرونده گفت: فعلا در مرحله ثبت و تقدیم دادخواست هستیم.

قدس آنلاین: احمد اوصانلو قاضی در جمع خبرنگاران درباره روند رسیدگی به این پرونده گفت: فعلا در مرحله ثبت و تقدیم دادخواست هستیم، یک سری پیگیری‌های مقدماتی و تشریفات برای ثبت و تقدیم دادخواست وجود دارد و ان‌شالله وقتی فرایند و تشریفات قانونی طی شود محاکمه شروع می‌شود و رای مقتضی نیز مطابق قانون صادر خواهد شد.

وی در پاسخ به این سوال که چند درصد فرایند قانونی طی شده است گفت: ما تشریفاتی تحت عنوان آیین دادرسی مدنی داریم، مقرراتی که الزامی هستند و باید رعایت شود و این گونه نیست که وقتی دعوایی مطرح شد بدون رعایت تشریفات محاکمه صورت بگیرد و رای صادر شود. چون رعایت تشریفات قانونی و آیین دادرسی مدنی برای محاکمه الزامی است چاره‌ای نداریم که این تشریفات را رعایت کنیم و مطابق قانون هم باید تصمیم‌گیری و اتخاذ رای شود.

معاون رییس کل دادگاه‌های عمومی و انقلاب تهران افزود: خوشبختانه در این موضوع اقداماتی صورت گرفته است و پرونده در مرحله ثبت و تقدیم دادخواست است و ان‌شاءالله بعد از ابلاغ اوراق قضایی به وقتش محاکمه هم صورت می‌گیرد و محاکمه هم حتما علنی خواهد بود و بعد هم حکم صادر خواهد شد.

اوصانلو در ارتباط با همکاری دولت عراق در رسیدگی به این پرونده گفت: همکاری دولت عراق خوب بوده است و آن‌ها هم همراه هستند چون به نوعی محل وقوع جرم در این کشور بوده است.

وی در پاسخ به این سوال که آیا می‌توانیم در عرصه عمل به لحاظ حقوقی از جهت اینکه سازمان‌های بین‌المللی همراه ما نیستند کاری انجام دهیم یا خیر نیز گفت: بحث‌های بین‌المللی مقولات و موضوعات خاص خودش را می‌طلبد ولی مانع از اقدامات قضایی و پیگیری‌های حقوقی ما نیز نیست.

وی افزود: عرصه بین‌المللی، عرصه پیگیری، رایزنی و مذاکره است، شما هرچقدر بتوانی با ابزار قانونی قدرتمندی پیگیر شوی به نتیجه می‌رسی و اگر این نباشد به نتیجه قاعدتا نخواهید رسید.

اصانلو در ارتباط با بحث محکومیت دولت امریکا و پرداخت غرامت به ایران گفت: قانون صلاحیت محاکم جمهوری اسلامی مصوب سال ۹۱، این ظرفیت را برای طرح و اقامه دعوا علیه دولت و مقامات امریکا پیش بینی کرده است و می‌شود از ظرفیت‌های بین‌المللی نیز برای اجرای این طرح خصوصا توقیف اموال ترامپ به عنوان یک تاجر و بساز و بفروش بین‌المللی اقدام کرد.

وی در ارتباط شکایت خانواده‌های درگیر در این حادثه ترور نیز عنوان کرد: فعلا شکایتی از سوی خانواده‌ها ثبت نشده است.

اصانلو در پاسخ به این سوال که آیا دیر اقدام به پیگیری نکرده‌اید؟ گفت: نه، دیراقدام نکردیم.

انتهای پیام

منبع: خبرگزاری ایسنا

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.