پنجشنبه ۸ اسفند ۱۳۹۸ - ۰۳:۳۰

یادداشت/

قیمت گوشت گوسفند بالا کشید

علی‌اصغر ملکی، رئیس اتحادیه گوشت ‌گوسفندی

علی‌اصغر ملکی

بیماری کرونا علاوه بر اینکه بازارهای تجاری دنیا را تحت‌تأثیر قرار داده، بسیاری از بازارهای خرد و کلان تا معاملات اصناف محلی را نیز تحت‌تأثیر خود قرار داده است.

بیماری کرونا علاوه بر اینکه بازارهای تجاری دنیا را تحت‌تأثیر قرار داده، بسیاری از بازارهای خرد و کلان تا معاملات اصناف محلی را نیز تحت‌تأثیر خود قرار داده است. افزایش قیمت گوشت گوسفند که از یکی دو هفته منتهی به پایان بهمن ماه آغاز شد، روند پرشتابی گرفته است. تعطیلی رستوران‌ها به دلیل کاهش تقاضای خرید آماده غذا توسط مردم، درخواست خرید گوشت را از سوی این صنف بسیار کاهش داده است.

کاهش مسافرت‌ها و تعطیلی بسیاری از هتل‌ها و مسافرخانه‌ها که آشپزخانه‌های آن‌ها را بی‌رونق کرده است، موجب عدم‌تقاضای خرید گوشت شده است. هر چند کاهش تقاضا باید منجر به کاهش قیمت شود، اما کاهش تقاضای رستوران‌ها و هتل‌ها با افزایش تقاضای خانگی و بالارفتن خرید گوشت در سبدهای خانوار، افزایش قیمت گوشت‌گوسفندی را به دنبال داشته است.

گوشت‌گوسفندی بین 110 تا 130هزار تومان به فروش می‌رسد. هفته‌های منتهی به پایان سال و آغاز سال نو که مصادف با عدم‌مسافرت‌ها و گذراندن اجباری تعطیلی در منازل به دلیل جلوگیری از اپیدمی ویروس‌کرونا شده، خرید گوشت را برای روزهای تعطیل سال نو افزایش داده است. کاهش تقاضای هتل‌ها و رستوران‌ها با افزایش تقاضای خانگی جبران شده و شدت تقاضاها با کاهش عرضه گوشت، قیمت‌ها را بالا برده است.

کاهش صادرات آلایش‌های گوسفندی چون پوست گوسفند به دلیل بسته‌بودن مرزها یا عدم‌تقاضا از آن سوی مرزها به دلیل قرنطینه کردن مواد صادراتی، همه و همه عوامل افزایش نرخ‌ گوشت به شمار می‌روند. کاهش قیمت‌ کله و پاچه و جگر در بازارها به دلیل عدم‌خرید کله و پاچه و جگر از مغازه‌های سطح شهر، قیمت‌ها را به نصف کاهش داده است. کاهش قیمت جگر و کله و ‌پاچه روی قیمت گوشت کشیده شده، بنابراین تا زمانی که آلایش‌های گوسفندی خریداری نشود، قیمت آن‌ها بر گوشت افزوده می‌شود و قیمت گوشت را بیشتر از حد نرمال بالا می‌برد.

افزایش نرخ حمل ونقل به دلیل افزایش قیمت بنزین در ماه‌های گذشته و بارش نزولات آسمانی که تردد را در سطح جاده‌های غرب کشور و حمل ونقل دام سخت کرده است، عرضه دام را به تعویق افکنده و کاهش عرضه در کنار افزایش تقاضای خرید شب‌عید، به گرانی گوشت دامن زده است.

پیش‌بینی‌ها حاکی از آن است که قیمت گوشت در سال 99 به دلیل بارش‌های باران و حاصلخیزشدن صحراها کاهش نمی‌یابد، چرا که دامدار در شرایط خوب گیاهی تمایل چندانی به فروش دام و گله خود ندارد و دام را برای افزایش وزن و  بزرگ‌تر شدن نمی‌فروشد. از این جهت در صورت ثابت ماندن تقاضای زیاد در سال آینده، کاهش قیمت گوشت‌گوسفندی دور از ذهن خواهد بود.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.