دوشنبه ۴ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۱:۴۳

وزیر اقتصاد از وضع پایه‌های جدید مالیاتی در سال ۹۹ خبر داد؛

دژپسند: نیاز تولید را از طریق بازار سرمایه تأمین می‌کنیم

دژپسند

وزیر اقتصاد با اشاره به ساماندهی و ایجاد پایه‌های جدید مالیاتی در سال ۹۹ گفت: در سال جهش تولید نیازمندیهای تولید از طریق بازار سرمایه و بازار پول تأمین خواهد شد.

قدس آنلاین: فرهاد دژپسند در برنامه تیتر امشب شبکه خبر گفت: در حمایت از تولید باید بازار تقاضا را تنوع ببخشیم و گذشته از بازار داخل باید بازار خارج و صادرات را هم ببینیم.

وزیر اقتصاد با اشاره به رویکرد اقتصادی رهبر معظم انقلاب در انتخاب شعار سال و تمرکز آن بر تولید در سال‌های اخیر گفت: تولید باید با سلیقه بازار همخوان باشد یعنی باید تکنولوژی تولید را بالا ببریم و کیفیت را ارتقا دهیم تا صادرات داشته باشیم و به جهش تولید برسیم.

او با بیان این که "در جهت تحقق شعار امسال باید کار جدی‌تر انجام دهیم" افزود: ما باید مسیر سرمایه‌گذاری‌ها را هموارتر کنیم چنان که سال گذشته هم 50 درصد از قوانین زائد در مسیر سرمایه‌گذاری را کم کردیم.

دژپسند با بیان این که حجم نقدینگی با توجه به عمق اقتصادی کشور بالاست گفت: برای افزایش بهره‌وری از سرمایه ما نیاز به ارتقای فناوری داریم.

وزیر اقتصاد گفت: تأمین مالی تولید و بنگاه‌های بزرگ اقتصادی باید از طریق بازار سرمایه انجام بپذیرد البته بانک‌ها هم کنار بازار سرمایه همچنان دیده می‌شوند.

وی اضافه کرد: در سال گذشته اقدامات خوبی نظیر افزایش سرمایه بنگاهها در جهت عمق بخشیدن به بازار سرمایه و عرضه اولیه‌ها در این بازار صورت گرفته و در سال جهش تولید با توجه به تأکید مقام معظم رهبری باید این اقدامات را چندجانبه کنیم، یعنی باید نیازمندیهای تولید را از طریق بازار سرمایه و بازار پول تأمین کنیم تا جهش تولید، دچار مشکل نشود.

وزیر اقتصاد گفت: در چند هفته آخر سال شاهد بودید، که به‌دلیل در اولویت بودن مبارزه با بیماری کرونا، تمامی تخصیص‌های پیشنهادی سازمان برنامه و بودجه در مورد تأمین اقلام بهداشتی، از سوی خزانه‌داری کل کشور، در اولویت تخصیص قرار داده شد.

ذی‌حسابان در هر بسته‌ای که می‌توانند جهش تولید را اولویت قرار دهند

وی در ادامه گفت: همین روند با توجه به شعار امسال (جهش تولید) در مورد تخصیص‌های مرتبط با تولید نیز در خزانه‌داری کل کشور رخ خواهد داد و این، توصیه ما به همه ذی‌حسابان دستگاه‌های اجرایی هم هست که هر بسته‌ای را که می‌تواند به جهش تولید کمک کند در اولویت قرار دهند.

دژپسند با اشاره به این که معافیت‌های مالیاتی سال آینده هم ادامه خواهد داشت گفت: سال آینده افزایش مالیات نداریم، اما افزایش پایه مالیاتی خواهیم داشت، کنار ساماندهی معافیت‌های مالیاتی، نباید کاری کنیم که مؤدیان خوش‌حساب و تولیدکنندگان دچار مشکل شوند.

او گفت: صنعت بیمه باید کارکرد اقتصادی پیدا کند و با توجه به شرایط کشور که سرمایه‌گذاری و تولید مخاطره‌آمیز است باید بیمه‌های جدید تعریف کنیم.

وزیر اقتصاد با اشاره به لزوم تحریک تقاضا و بهبود قدرت خرید مردم افزود: وظیفه تولیدکنندگان، بهبود کیفیت، ایجاد جاذبه، توسعه تولید و قیمت متناسب و وظیفه مردم، ترجیح مصرف کالای تولید داخل بر مصرف کالای خارجی است.

دژپسند گفت: امسال در قالب طرح تأمین مالی صنایع صادرات‌محور، از جمله صنایع نفت و گاز و صنایع معدنی باید به‌سمت تأمین سرمایه از بازار سرمایه رفت.

وی ادامه داد: یکی از شیوه‌های مؤثر تأمین منابع صنایع نفت و گاز و صنایع معدنی، پذیره‌نویسی و فروش اوراق و اوراق قابل تبدیل به سهام است، بدین معنی که وقت سررسید اوراق، فرد خریدار به‌جای فروش آن، می‌تواند سهامدار شرکت مورد نظر شود، این موضوع در خصوص صنایع نفت و گاز به‌دلیل صادرات‌محور بودن آنها برای خریداران اوراق، بسیار جذاب است.

آخرین آمار از سرمایه‌گذاری خارجی

وزیر اقتصاد گفت: در سال گذشته موفقیت‌های خوبی در جلب سرمایه‌گذاری خارجی داشتیم و هم‌اکنون نیز 800 میلیون دلار تقاضای سرمایه‌گذاری وجود دارد که علی‌رغم محدودیتهای ایجادشده به‌دلیل شیوع ویروس کرونا در سطح بین‌الملل، دستور اقدام لازم با رعایت تمهیدات بهداشتی را صادر نمودم.

انتهای پیام

منبع: خبرگزاری تسنیم

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.