سه‌شنبه ۱۲ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۵:۰۰

ترین‌های ادبی در سال ۹۸؛

کدام کتاب‌ها در سال ۹۸ پرفروش شدند؟

کتاب

برخی کتاب‌هایی که در رویدادهای مهم ادبی به بازار عرضه شدند جزو پرفروش‌های سال ۹۸ قرار گرفتند.

به گزارش گروه فرهنگی قدس آنلاین، در سال ۹۸ هم مانند سال‌های پیش شاهد برگزاری نمایشگاه بین المللی کتاب تهران، طرح‌های تابستانه و پاییزه کتاب و نمایشگاه‌های استانی بودیم. تمام این رویدادهای ادبی بستری را فراهم می‌کنند تا مخاطبان  بتوانند کتاب‌های مورد نیازشان را در طول سال با تخفیف تهیه کنند.

با وجود اینکه مشکلات مالی، اجرای طرح‌های فصلی کتاب را دچار مشکل کرده بود اما این رویدادهای ادبی برگزار شدند و استقبال خوبی از سوی مردم صورت گرفت. بنابر اعلام رئیس سی و دومین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران بیشترین میزان فروش کتاب در بخش ناشران عمومی ثبت شد.

وضعیت استقبال مردم از نمایشگاه بین المللی کتاب و طرح های فصلی سال 98 چگونه بود

پرفروش‌های سی و دومین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران

در نمایشگاه سی و دوم ۱۲۰ رایت خرید و فروش شد که ۱۰۰ رایت توسط کشور چین و ۲۰ رایت از سوی دیگر کشورها خریداری شده است. به لحاظ مبلغ این دوره از نمایشگاه نسبت به دوره گذشته با ۳۷ درصد افزایش روبه رو بود. در بخش تراکنش‌ها نسبت به سال گذشته ۶ درصد افزایش تراکنش وجود داشت. این میزان به نسبت گرانی کاغذ و کتاب، آمار خوبی را نشان می‌دهد، اما آنچه از سوی بانک عامل نمایشگاه منهای خریدهای نقدی اعلام شد، ۹۹ میلیارد تومان فروش تا روز نهم نمایشگاه سی و دوم و در آمد نمایشگاه کتاب تا همین روز ۸ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان بود.

در اینجا به کتاب‌های پرفروش چند ناشر اشاره می‌کنیم:

کتاب‌های پرفروش نشر نی در سی و دومین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران در حوزه جامعه‌شناسی «تهران_۵۶» نوشته محسن گودرزی و آرش نصراصفهانی، در حوزه علوم سیاسی «فقه و سیاست در ایران معاصر» (دوجلدی) نوشته داود فیرحی، «قانون، آزادی و اخلاق» نوشته هربرت هارت با ترجمه محمد راسخ، «الزامات سیاسیت در عصر ملت_دولت» نوشته احمد زیدآبادیدر حوزه تاریخ «ایران بین ناسیونالیسم اسلامی و سکولاریسم» نوشته ونسا مارتین با ترجمه محمدابراهیم فتاحیف، «حقیقت عاشورا» نوشته محمد اسفندیاری، «پیکان سرنوشت ما» با گردآوری و نگارش مهدی خیامی، «کوروش یا ذوالقرنین قرآن و تورات» نوشته مولانا ابوالکلام آزاد با ترجمه و تعلیقات مسلم زمانی و علی‌اصغر قهرمانی مقبل، در حوزه روانشناسی «روان‌درمانی اگزیستانسیال» نوشته دکتر اروین د. یالوم با ترجمه سپیده حبیب و داستان خارجی «کابوس‌های بیروت» نوشته غاده السمان با ترجمه احسان موسوی خلخالی بودند.

در نشر سخن کتاب‌های «تذکرة الاولیا» با مقدمه و تصحیح محمدرضا شفیعی کدکنی (دوجلدی)، «دو قرن سکوت» نوشته عبدالحسین زرین‌کوب، «۳۶۵ روز در صحبت قرآن» نوشته حسین الهی قمشه‌ای، «۳۶۵ روز در صحبت سعدی» نوشته حسین الهی قمشه‌ای، «این کیمیای هستی» نوشته محمدرضا شفیعی کدکنی، «شاهنامه» با گردآوری و تصحیح جلال خالقی مطلق، «فرهنگ بزرگ سخن» حسن انوری و «یادداشت‌های روزانه محمدعلی فروغی» گردآوری ساناز پورحسین در نمایشگاه کتاب پرفروش شدند.

کتاب‌های پرفروش نشر علمی فرهنگی در این نمایشگاه «جنایت و مکافات» نوشته فئودور داستایفسکی با ترجمه حمیدرضا آتش‌برآب، «مبانی فلسفه رادیکال» نوشته چاد کائوزر با ترجمه فواد حبیبی و امین کرمی، «مارسل پروست» نوشته آدام وات با ترجمه قاسم مومنی، «قربانی، ماهیت و کاربرد آن» نوشته هنری هوبرت و مارسل موس با ترجمه لیلا اردبیلی، «قدرت ارتباط» نوشته مانوئل کاستلز با ترجمه حسین بصیریان جهرمی و «چوب کَند» از اکسپرسیونیست‌های آلمان با ویراست شین ولر بودند.

وضعیت استقبال مردم از نمایشگاه بین المللی کتاب و طرح های فصلی سال 98 چگونه بود

پرفروش‌های طرح تابستانه کتاب در سال ۹۸

با پایان مهلت ثبت نام کتابفروشی‌ها برای عضویت در طرح «تابستانه کتاب۹۸» ۶۶۰ کتابفروشی در این طرح اعلام آمادگی کرده اند. طرح «تابستانه کتاب۹۸» در ۳۱ استان و با مشارکت ۶۲۸ کتابفروشی دارای فروش اجرا شد و در این مدت ۳۸۴ هزار و ۱۳۱ نسخه کتاب از سوی ۹۸ هزار و ۷۶۵ نفر خریداری شده است.

استان تهران با ثبت نام ۹۷ کتابفروشی، اصفهان با ۸۰ کتابفروشی و خراسان رضوی با ۶۶ کتابفروشی بیشترین مشارکت را در طرح «تابستانه کتاب۹۸» داشته اند. این طرح از ۲۵ تیرماه تا سوم مرداد ماه در کتاب‌فروشی‌های عضو طرح در استان‌ها و از ۲۷ تیرماه تا سوم مرداد ماه در شهر تهران اجرا شد و علاقمندان می‌توانستند کتاب‌های تالیفی را با یارانه ۲۵ درصدی و کتاب‌های ترجمه را با یارانه ۱۵درصدی از کتاب‌فروشی‌های عضو طرح خریداری کنند.

انتشارات چشمه، ققنوس، نگاه، نشر مرکز، نیلوفر، شرکت نشر قطره، کتاب کوله‌پشتی، نی، نسل نواندیش و افق به عنوان پرفروش‌ترین ناشران کتاب‌های عمومی طرح «تابستانه کتاب۹۸» شناخته شدند.

همچنین، انتشارات قدیانی، افق، هوپا، پرتقال، شرکت انتشارات فنی ایران، ذکر، شهر قلم، پیدایش، آریانوین و به‌نشر در فهرست پرفروش‌ترین ناشران کتاب‌های کودک و نوجوان این طرح قرار گرفتند.

از جمله پرفروش‌ترین نویسندگان کتاب‌های عمومی در یازدهمین دورۀ طرح «توزیع یارانه‌ای کتاب از طریق کتاب‌فروشان» می‌توان به ریچل هالیس، الیف شفق، جوجو مویز، فئودورمیخائیلوویچ داستایوسکی، اروین‌دی. یالوم، آلن دوباتن، عباس معروفی، رولف دوبلی، بزرگ علوی و استیو تولتس اشاره کرد.

تونی گراس، لیز پیشون، اندی گریفیتس، آنتونیوخ. ایتوربه، آنتوان‌دو سنت‌اگزوپری، جف کینی، مگان مک‌دونالد، امیلی بومون، جی. کی رولینگ و آر. ال. استاین نیز به‌عنوان پرفروش‌ترین نویسندگان کتاب‌های کودک و نوجوان طرح «تابستانه کتاب۹۸» معرفی شدند.

از جمله پرفروش‌ترین مترجمان کتاب‌های عمومی در طرح «تابستانه کتاب۹۸» می‌توان به هدیه جامعی، مهدی قراچه‌داغی، سروش حبیبی، ارسلان فصیحی، گیتی خوشدل، کریم زمانی، عادل فردوسی‌پور، مریم مفتاحی، بهزاد توکلی‌نیشابوری و علی شهروزستوده اشاره کرد.

همچنین، فهیمه سیدناصری، آنیتا یارمحمدی، رضا اسکندری، مریم اسلامی، سارا قدیانی، راضیه خوئینی، آناهیتا حضرتی‌کیاوندانی، سیدمحمد مهاجرانی، شهره هاشمی و احمد شاملو در فهرست پرفروش‌ترین مترجمان کتاب‌های کودک و نوجوان این طرح قرار گرفتند.

وضعیت استقبال مردم از نمایشگاه بین المللی کتاب و طرح های فصلی سال 98 چگونه بود

پرفروش‌های طرح پاییزه کتاب در سال ۹۸

با پایان طرح فصلی پاییزه کتاب ۹۸، ۳۲۱هزار و۸۲ نسخه کتاب به مبلغ ۹۸ میلیارد و ۶۱۳ میلیون و ۹۶ هزار و ۳۹۷ ریال توسط ۶۵هزار و ۳۴۷نفر خریداری شد.

۶۰۸کتاب‌فروشی از سراسر کشور در پاییزه کتاب ۹۸ فعالیت داشتند که از این تعداد، ۱۳۱ کتاب‌فروشی در شهرستان‌ها و ۴۷۷کتاب‌فروشی در مراکز استان‌ها در این طرح شرکت کردند. بین ۳۱ استان شرکت‌کننده در طرح پاییزه کتاب۹۸، استان تهران با ۱۰۱کتاب‌فروشی در صدر قرار داشت و پس از آن، استان خراسان رضوی با ۷۰ کتاب‌فروشی، اصفهان با ۶۹ کتاب‌فروشی در رده‌های بعدی قرار گرفتند. همچنین قم با ۵۷ کتابفروشی، فارس با ۳۷ کتابفروشی و کردستان با ۲۹ کتابفروشی در این طرح شرکت کرده‌اند.

در این طرح، استان خراسان رضوی توانست با ۵۷هزار و ۲۷۵ نسخه کتاب در صدر پرفروش‌ترین استان بر اساس کتاب قرار بگیرد و استان تهران با فروش ۴۳هزار و ۸۳۵ نسخه کتاب، رتبه دوم پرفروش‌ترین استان‌ها براساس تعداد کتاب را به خود اختصاص داد. همچنین، استان خوزستان با فروش ۳۵ هزار و ۶۹۰ نسخه کتاب، رتبه سوم طرح پاییزه کتاب۹۸ در این بخش را از آن خود کرد. همچنین، استان‌های خراسان رضوی، تهران و اصفهان پرفروش‌ترین استان‌ها بر اساس مبلغ فروش در دوازدهمین دوره طرح توزیع یارانه کتاب از طریق کتابفروشی‌ها شناخته شدند.

کتابفروشی‌های رشد شعبه نادری از اهواز، کتابفروشی پردیس کتاب از مشهد، کتابفروشی دنیای کتاب از قم، شهر کتاب از مشهد، کتاب فرازمند از رشت، کتاب رشد شعبه مرکزی از اهواز، کتاب آبان از مشهد، کتاب شرق از اهواز، شهر کتاب اصفهان شعبه چهارباغ بالا از اصفهان و نشر ثالث از تهران در صدر پرفروش‌ترین کتابفروشی طرح پاییزه کتاب ۹۸ براساس تعداد کتاب قرار گرفتند.

کتاب‌های پرفروش طرح پاییزه کتاب در سال جاری برخلاف طرح‌های قبلی از سوی موسسه خانه کتاب اعلام نشد. این طرح‌ها طرح‌هایی هستند که با هدف حمایت از صنعت نشر در کشور اجرا می‌شود و یارانه کتاب را به دست مصرف کننده آن یعنی مخاطبان کتاب می‌رساند.

انتهای پیام/ 

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.