سه‌شنبه ۱۹ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۲:۳۴

سخنگوی قوه قضائیه:

اختلافی میان سران قوا وجود ندارد/اظهارات رئیس پلیس تهران در مورد افزایش جرایم با اعطای مرخصی به زندانیان درست نیست

آرش خلیل خانه

اسماعیلی

سخنگوی قوه قضائیه اظهارات رئیس پلیس تهران درباره افزایش جرم و سرقت در نتیجه اعطای مرخصی به زندانیان پس از شیوع کرونا را رد کرد و گفت:این ادعا بر مبنای یک مطالعه علمی نبود و بررسی ها نشان می‌دهد جرایم در این مدت کاهش هم داشته است.

قدس آنلاین: غلامحسین اسماعیلی سخنگوی قوه قضائیه در نخستین نشست خبری خود در سال جدید که به صورت آنلاین و از راه دور برگزار شد در واکنش به اظهارات رئیس پلیس تهران که گفته بود آزاد سازی و اعطای مرخصی به زندانیان در ایام عید زحمت پلیس را زیاد کرد و موجب افزایش آمار جرم و سرقت شد، با رد این موضوع گفت: من از زحمات همکارانمان در پلیس و نیروی انتظامی تشکر می‌کنم اما حرف صحیح  و مبتنی بر واقعیات و یک بررسی و مطالعه علمی و دقیق نبود، بلکه یک برداشت شخصی به نظر می‌رسد.

اسماعیلی تصریح کرد: بررسی ما نشان می‌دهد در ۴۵ روز اخیر آمار سرقت ها سر جمع کاهش داشته و اینکه گفتهشده تعداد زیادی ازسرقت ها توسط زندانیانی که به مرخصی رفته بوده انجام گرفته در بررسی های ما مشخص شد واقعیت ندارد.

سخنگوی قوه قضائیه با بیان اینکه اتفاقا دستگیری ها هم نسبت به گذشته در این مدت کمتر است، افزود: در میان دستگیر شدگان این ایام بودند افرادی که سابقه داشتند اما از میان زندانیان به مرخصی رفته نبودند.

وی خاطرنشان کرد: پلیس ابتدا یک عددی را در مورد بازداشی ها اعلام کرد که خیلی درست بود ولی بعد اصلاح شد و به ۴۱ نفر کاهش پیدا کرد و در بررسی که ما انجام دادیم عملا از زندانیان مرخصی رفته در تهران فقط یک نفر بازداشت مجدد شده و اکثر انها ضوابط را مراعات کردند. البته یک بخشی را هم ما به پلیس زحمت دادیم چون اسامی و مشخصات را ادایم و گفتیم مراقبت کنند. اما اینکه برداشت شد تعداد زیادی مرتکب سرقت شدند درست نبود.

تدوین دستورالعمل برگزاری محاکم و دادرسی در ایام کرونا 

سخنگوی قوه قضائیه درباره نحوه برگزای محاکم در این ایام با توجه به طرح فاصله گذاری اجتماعی و تدابیر اتخاد شده برای جلوگیری از توقف و تاخیر در امور قضابیی هم با تاکید بر اینکه دادرسی تعطیلی بردار نیست، گفت: دیروز در جلسه شورای عالی قوه کلیات دستور المل رسیدگی به محاکم تصویب شد. جزئیات آن امروز نهایی می شود و فردا جلسه مشترک شورای عالی قوه و دادستان های کل استانها به صورت مجازی انجام خواهد شد و دستور العمل به استانها ابلاغ میشود. تلاش شد در تدوین آن هم سلامت همکاران ما هم سلاکت مراجعین با رعاین فاصله گذاری، نوبت دهی و استفاده از فناوری به نحوی برگزار شود که سلامت همکاران ما تامین شود.

سران قوا اختلافی با هم ندارند، برخی با شیطنت القای تضا نکنند

وی تصریح کرد: روند دارسی منطبق است با سیاستهای ستاد ملی مقابله با کرونا، هم قوه قضائیه عضو این ستاد است در سطح ملی و استانی و از مصوبات حمایت کرده و انها را اجرایی می کند و به اجرای انها نیز کمک می کند و رویکرد دادستانها نیز همین رویکرد سلامت مردم و توجه به اقتصاد و معیشت آنهاست.چرخ اقتصاد باید بچرخد ولی سلامت به خطر نیفتد و اینها قابل جمع است.

سخنگوی قوه قضاییه ادامه داد: بین دیدگاههای سران قوا فاصله‌ و تفاوتی نیست و توصیه می کنیم برخی شیاطین با گزیده کردن برخی جملات سعی در القای تضاد میان مدیران نداشته باشند.

صدور احکام برخی پرونده های احتکار ماسک و اقلام بهداشتی

اسماعیلی درباره آخرین وضعیت پرونده های مربوط به احتکار اقلام بهداشتی با توجه به شرایط ویژه ناشی از محدودیت های اعمال شده، اظهار داشت: اغلب پرونده ها رسیدگی شده و در برخی استانها رای صادر شده است اما در تهران با توجه به شرایط بوجود آمده هنوز رای صادر نشده ولی با دستورالعمل جدید سریعا به پرونده ها رسیدگی خواهد شد.

وی درمورد نقش و برنامه قده قضائیه برای تحقق شعار سال وجهش تولید هم خاطرنشان کرد: ما وظیفه خود می‌دانیم راهبردهای نظام را اجرایی کنیم.از اینرو  در اولین جلسه مسئولان قضایی این موضوع مورد توجه قرار گرفت و  ستاد اقتصاد مقاومتی قوه ماموریت پیدا کرد در جهت تحقق شعار امسال و به ویژه مقابله با قاچاق و ماموریت های قوه که میتواند  به جهش تولیدکمک کند اهتمام ورزد.

تحریم های دارویی آمریکا ناقض حقوق اولیه بشر است

سخنگوی دستگاه قضا درباره مسئولیت نهادها و سازمانهای حقوق بشری در مورد تحریم دارو و اقلام بهداشتی و پزشکی کشورمان از سوی آمریکا با وجود همه گیری ویروس کرونا با تاکید بر اینکه این اقدام با هیچ یک از موازین حقوقی و بین المللی سازگار نیست، گفت: همه قبول دارند حق حیات از حقوق اساسی و سلامت از حقوق عامه است و تبعیض بردار نیست و قومیت و گویش و زبان نمی‌شناسد.

وی خاطزنشان کرد: اقدامات اخیر آمریکا من جمله تحریم اقلام پزشکی و سرقتهای دریایی و هوایی، مصداق جنایت علیه بشریت است، جالب آنکه باز هم  نتوانسته اند این بیماری را در کشور خودش مهار کند. لذا نهادهای بین‌المللی باید استقلال خود را به اثبات برسانند و از زیر فشار دول قلدر خارج و به وطایف خود عمل کنند زیرا امروز شاهد قصور عملکرد نهادهای بین‌المللی هستیم.

سه گروه زندانی که به مرخصی نرفتند

اسماعیلی درمورد اینکه کدام دسته از زندانیان در این ایام از مرخصی بهره مند نشدند هم گفت: قوه قضائیه تمایل دارد یکایک زندانیان در چهارچوب قوانین از تسهیلات برخوردار شوند اما ۳گروه از زندانیان در زندان باقی ماندند که عبارت بودند از  مرتکبان جرایم خشن که به جهت امنیت شهروندان قرار شد فعلا به مرخصی نروند البته در برهه دیگر تمهیداتی اندیشیده شده است.

وی افزود: گروه دوم زندانیانی بودند که شامل مرخصی می شدند ولی تامین مناسب برایشان فراهم نشد و در نهایت گروه سوم زندانیانی هستند که محکوم نشده و مرخصی مخصوص محکومان است و اینها قرار بازداشت موقت هستند و محکوم نیستند،که اگر کمیته مشخصه بررسی کند و اگر زمینه تخیف وجود داشته باشد اینها هم از زندان خارج خواهند شد.

سخنگوی قوه قضاییه در مورد پرونده شهرداران شیراز و وقوع سیل سال گذشته گفت: حکم دادگاه درخصوص شخصیت حقوقی شهرداری و شهرداران صادر شده و رای به محکومیت کیفری و پرداخت دیه به درگذشتگان و خسارت دیدگان داده شده، البته هنوز قطعی نیست و رای را فعلا اعلام نمی‌کنیم.

کسی در بند نجفی کرونا ندارد

اسماعیلی در پاسخ به سوالی درباره دیل مرخصی ندادن به محمد علی نجفی شهردار سابق تهران  و این ادعا که هم بندی وی به کرونا مبتلا شده، گفت: این ادعا که از افرادی که در زندان و اندرزگاه نجفی حضور دارند یک نفر مبتلا به کرونا شده صحت ندارد.

حکم نجفی قطعی نیست و نمی‌تواند به مرخصی برود

سخنگوی قوه قضاییه گفت: مرخصی مربوط به محکومیت قطعی است و چون رای قطعی برای این فرد صادر نشده ایشان با قرار در بازداشت به سر می‌برد و بعد از قطعی شدن رای، در موردش تصمیم گرفته می شود که میتواند به مرخصی برود یا خیر.

صدور رای اولیه پرونده سیل شیراز

سخنگوی قوه قضاییه در مورد پرونده شهرداران شیراز و وقوع سیل سال گذشته گفت: حکم دادگاه درخصوص شخصیت حقوقی شهرداری و شهرداران صادر شده و رای به محکومیت کیفری و پرداخت دیه به درگذشتگان و خسارت دیدگان داده شده، البته هنوز قطعی نیست و رای را فعلا اعلام نمی‌کنیم.

دادگاه طبری اردیبهشت برگزار می شود

وی در مورد وضعیت پرونده طبری نیز گفت: پرونده این فرد به دادگاه رفته است و تشریفات برگزاری دادگاه در حال انجام بوده و در اردیبهشت اولین جلسه دادگاه برگزار می شود.

۶۰۰ مرگ و ۳هزار  مورد مسمویت بر اثر مصرف الکل

سخنگوی دستگاه قضا درباره امار مرگ و میر ناشی از مصرف الکل تقلبی و صنعتی در هفته های اخیر هم با بیان اینکه این موضوع صحت دارد و آمار نگران کننده است، گفت: اینها باری بر دوش خدمتگزاران سلامت شدند و آمار در این حوزه بسیار بالا و بیش از حد انتظار بود

وی افزود:: هشدار بعدی به عده ای سودجو است که با دستکاری الکل آن را به فروش رساندند که البته در این رابطه هم عده ای در خوزستان و خراسان رضوی بازداشت شده اند که الکل غیر استاندارد را عرضه کردند، از این اقدام دست بردارند و قطعا با انها برخورد قاطع خواهد شد.

اسماعیلی گفت: متاسفانه در این ایام ۶۰۰ نفر در این خصوص فوت کرده اند و ۳ هزار نفر مسمومیت دارند.

رای سلطان اچاق سوخت

وی درباره پرونده هومن پروین معروف به سلطان قاچاق سوخت گفت: رای صادر شده در این پرونده در حال اجراست و این فرد محکومیت میلیاردی به پرداخت جزای نقدی دارد و بیش از ۳۰ میلیارد آن واصل شده است.

اسماعیلی گفت: اخیرا پیگیری کردیم تا به لحاظ اهمیت قاچاق سوخت هیچ گونه اغماضی در مورد این قبیل پرونده ها نشود و این ادعا که کس دیگری جای ایشان زندان خوابی کرده صحت ندارد و خود فرد دستگیر شده است و بازداشت است و این پرونده یکی از پرونده های مهم قاچاق سوخت در استان بوشهر بوده است.

برخورد با خاطیان و مقصرین ماجرای فرار زندانیان

سخنگوی قوه قضاییه همچنین در مورد آخرین وضعیت زندانیان فراری نیز گفت: در این ایام متاسفانه یکی دو حادثه در برخی زندانها من جمله سقز داشتیم که با توطئه برخی زندانیان و همچنین، احتمال تبانی و سهل انگاری برخی کسانی که در زندان فعالیت می کردند رخ داد.

وی افزود: با آنهایی که در این ماجرا نقش داشتند و در زندان کار می‌کردند و قصور کردند برخورد شده یعنی پرونده تشکیل شده و برخی بازداشت شدند.

اکثر زندانیان فراردی دستگیر شده اند

اسماعیلی گفت: همچنین با همکاری پلیس و زندانبانی اکثر قریب به اتفاق زندانیان فراری دستگیر شده و اکنون به تعداد انگشت شمار بیرون هستند و تعدادی خودشان بازگشتند.

سخنگوی قوه قضاییه ادامه داد: عامل اصلی و طراح توطئه دستگیر شده و کسانی که هنوز دستگیر نشده‌اند جرم سنگین نداشته اند و فریب خورده اند. این اتفاق درس و هشدار شد برای  عوامل زندانبانی و معلوم شد توطیه و سهل انگاری اتفاق افتاده است.

وی با اشاره به این مطلب که برای امنیت زندانها کوتاه نمی‌آییم گفت: از پلیس به این جهت که بسیار به ما کمک کردند و مساعدت داشتند کمال تشکر را دارم و در حال حاضر هم امنیت و هم سلامت در زندانها برقرار است.

اسماعیلی در بخش دیگری از این نیست درباره اقدامات قوه قضائیه در سال 98 و سیر تحول برنامه ریزی شده برای این قوه در سال جدید اظهار داشت: در سال ۹۸ هدف نظام و راهبرد تعریف شده رونق تولید بود که در این راستا و در نتیجه تلاش همکاران ما در جلوگیری از تعطیلی ۹۹۰ واحد تولیدی و پیشگیری از بیکاری کارگران بخشی از ایفای نقش قوه قضائیه در رونق تولید بود.

سخنگوی قوه قضاییه گفت: یکسال و یکماه از دوره تحول قوه قضاییه و یکسال از فعالیت بنده به عنوان سخنگو می‌گذرد. تلاش کردیم مردم و مخاطبان و همکاران ما تحول را بخوبی احساس کنند و سعی شد در مراجعه به دستگاه قضا مردم طعم شیرین عدالت را بچشند و اینک به شکرانه ای که خدا عنایت کرد از تلاش و مجاهدت شبانه روزی همکاران سپاسگذاری میکنم و امسال نیز رویه برگزاری نشست های سخنگو ادامه می یابد.

وی افزود: 22 نشست سخنگویی برگزار شد و به ۴۹۵ سوال پاسخ داده شد و در مقایسه با دوره قبل که در هر سال ۱۵ نشست برگزار شده و ۳۷۰ سوال پاسخ داده شده رشد ۵۰ درصدی را نشان می دهد.

اسماعیلی خاطرنشان کرد: از دیگر اقدامات انجام شده تغییر و اصلاح روشهای مدیریتی بود و با بهره گیری از روشهای پویای میدانی و مردمی به این مهم دست یافتیم و در این رهگذر ۱۷ سفر استانی انجام شد و اگر شرایط کرونایی رخ نمیداد سفرها به ۲۰ سفر قرار بود برسد.

سخنگوی قوه قضاییه گفت: از ۸ واحد قضایی تهران، یک واحد در مشهد و ۶ زندان در تهران و سایر استانها بازدید شد و این الگوی مدیریتی به سایر مدیران قضایی تسری یافت و این بازدیدهای مدیران در مقایسه با سال قبل رشد ۶۲ درصدی را نشان می دهد.

وی افزود: صدور دستورالعمل رسیدگی به پرونده های مسن در دیماه و نیمه بهمن باعث شد تا به ۵۰ درصد پرونده ها رسیدگی شود اما شیوع کرونا مجال رسیدگی را در اسفند ماه از ما گرفت و تدابیری اندیشیده شده تا در ۶ ماهه نخست ۹۹ بخش عمده ای تعیین تکلیف شود.

اسماعیلی گفت: فعالیت مجدانه به پرونده های اخلال در نطام اقتصادی کشور یکی دیگر از اقدامات ما بود و در سال ۹۸ شعب ویژه در تهران رای به محکومیت ۲۶۰ مفسد، در خراسان رضوی به محکومیت  ۳۰۳ مفسد، در فارس رای به محکومیت ۳۱ مفسد، در اصفهان ۳۰ مفسد، در هرمزگان ۱۱ مفسد، در گلستان ۳ مفسد و در قم ۳ نفر مفسد دادند.

سخنگوی قوه قضاییه ادامه داد: یکی از مشکلاتی که مردم با آن مواجه بودند موضوع تعاونی های اعتباری بود که قارچ گونه رشد کرده و اموال مردم را حیف و میل کردند.

وی افزود: دولت و قوه قضائیه پای کار آمدند و قرار شد برای گره گشایی در تعدادی تعاونی ها یک خط اعتباری از بانک مرکزی ایجاد و وجوه مردم پرداخت و به مرور از محل اموال و دارایی تعاونی ها به بانک بازگردانده شود.

اسماعیلی خاطرنشان کرد: امروز قوه قضائیه موفق شد در ماه‌های پایانی ۹۸ مبلغ ۱۵۰۰ میلیارد تومان از اموال تعاونی افضل توس، ۱۴۵۰ میلیارد از اموال تعاونی وحدت، تعاونی فرشتگان ۳۰۰ میلیارد تومان، تعاونی ثامن الحجج ۶۰۰ میلیارد را به مردم بازگرداند.

انتهای پیام/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.