شنبه ۳۰ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۱:۰۱

مدیرکل امور مرزی وزارت کشور:

اجازه ورود اتباع افغانستان و پاکستان به کشور داده نمی‌شود

حسین قاسمی

دبیر کمیته اجتماعی انتظامی ستاد ملی مدیریت کرونا گفت: هیچ ورودی از اتباع کشورهای افغانستان و پاکستان نداریم، چراکه هم دارای بیماری هستند و هم می‌توانند مشکلات دیگری را برای ما ایجاد کنند.

قدس آنلاین: «حسین قاسمی» دبیر کمیته اجتماعی انتظامی ستاد ملی مدیریت کرونا در گفت وگو با خبرنگار ایلنا درباره شیوع بیماری کرونا در کشورهای همسایه و وضعیت مرزها، گفت: مرزها از اسفندماه تحت کنترل شدید بوده است، در حال حاضر نیز بسته است و ابلاغیه‌های لازم هم از طریق دستگاه‌های نظامی و انتظامی و همچنین از طریق وزارت کشور به استانداری‌ها داده شده است و ما هیچ ورودی از اتباع کشورهای افغانستان و پاکستان نداریم، چراکه هم دارای بیماری هستند و هم می‌توانند مشکلات دیگری را برای ما ایجاد کنند، بنابراین اجازه ورود به آنها داده نمی‌شود. 

وی در پاسخ به این سوال که قرار بود تعدادی اتوبوس به ناوگان حمل و نقل عمومی اضافه شود، اما هنوز این اتفاق نیفتاده است، چه تمهیداتی  در این زمینه اندیشیده شده است، گفت: اضافه شدن اتوبوس‌ها به ناوگان حمل و نقل عمومی شهر تهران هم از سوی دولت و هم از سوی سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌ها در حال پیگیری است. همچنین شهرداری‌های کلان شهرها نیز این موضوع را پیگیری می کنند تا بتوانند متناسب با ظرفیت موجود و همچنین تقاضایی که برای سفرهای درون شهری است، این کمبودها را جبران کنند.

وی ادامه داد: دولت تلاش می‌کند تا هم از طریق تولید داخل و هم از طریق مباحث دیگر این مشکل را برطرف کنند، البته این موضوع زمان‌بر است و باید در پروسه زمانی خود دنبال شود. در حال حاضر نیز 15 درصد از ظرفیت حمل و نقل درون شهری اسفاده می‌شود و تا 35 الی 36 درصد مشکلی ایجاد نمی‌شود.

 دبیر کمیته اجتماعی انتظامی ستاد ملی مدیریت کرونا تصریح کرد: از سوی دیگر براساس مصوبات ستاد ملی مشاغلی که به عنوان مشاغل کم ریسک از سوی وزارت بهداشت تعریف شده‌اند با رعایت پروتکل‌های وزارت بهداشت در بحث بهداشت محیط و بهداشت فردی که مربوط به شاغلان و صاحبان واحدهای صنفی و مشتریان است، از 23 فروردین ماه در تمامی استان‌ها به غیر از تهران کار خود را آغاز کرده‌اند از روز سی ام فروردین ماه نیز در تهران این کار انجام می‌شود. 

قاسمی در پاسخ به این سوال که برخی از ادارات در روزهای گذشته شیفت بندی را رعایت نمی‌کردند و از تمام ظرفیت کادر اداری خود استفاده می‌کردند، گفت: دستگاه‌های دولتی تابع بخشنامه‌ای هستند که سازمان اداری استخدامی صادر کرده است و مسئولان ذیربط در هر دستگاه اداری موظف به اجرای بخشنامه‌ها بوده‌اند.

وی خاطرنشان کرد: دستگاه‌های غیردولتی تابع قوانین و مقررات خاص خود هستند، البته این دستگاه‌ها همکاری لازم را داشتند به طور مثال واحدهای صنفی که جزو دستگاه‌های غیردولتی محسوب می‌شوند در این مدت 90 درصد همکاری لازم را داشتند و تعطیلی‌ها و عدم فعالیت را رعایت کرده‌اند. یک سری شرکت‌های خصوص و بخش غیردولتی نیز همکاری لازم را داشتند، البته باید این موضوع را توجه داشته باشید که فضای کسب و کارها در بخش خصوصی با فضای فعالیت در بخش دولتی و ادارات دولتی و همچنین از نظر تعداد کارمندان متفاوت است.

دبیر کمیته اجتماعی انتظامی ستاد ملی مدیریت کرونا با بیان اینکه مشاغل کم‌ریسک بر اساس پروتکل‌ها فعالیت خود را آغاز می‌کنند، تاکید کرد: هر طرحی که بخواهد اجرا شود، قطعا با همکاری و همراهی مردم موفق می‌شود. مردم همچنان نباید ترددهای غیرضرور داشته باشند. همچنین اگر برای مشاغل‌شان به بیرون از منزل می‌آیند، حتما نکات ایمنی را رعایت کنند. طرح ترافیک و طرح کاهش نیز در ستادملی لغو شده است و اجرایی نمی‌شود تا مردم بتوانند برای کاهش استفاده از حمل و نقل عمومی از وسیله شخصی استفاده کنند. این تمهیدات متناسب با زمان و شرایط کشور پیش بینی شده است و اجرایی می شود. 

قاسمی در پاسخ به این سوال که با توجه به شروع ماه مبارک رمضان در روزهای آینده آیا امکان برگزاری مراسم و مناسبت‌ها وجود دارد، گفت: مقام معظم رهبری اعلام کرده‌اند امکان برگزاری تجمعات برای مراسم ماه مبارک فراهم نیست. این امر از باب وظیفه حاکمیت برای رعایت سلامت و حفظ جان و بهداشت مردم است. دو نکته نیز در این موضوع برگزاری مراسمات و تجمعات مذهبی وجود دارد، اول جمعیت متراکم و دوم نبود سیستم گردش هوا است. وقتی جمعیت در یک محیط بسته متراکم شود، اگر یک نفر از این جمعیت آلوده باشد ممکن است تمامی افراد را آلوده کند. این روند باعث می‌شود ابتلا به صورت تصاعدی بالا رود و تمام تلاش‌هایی که سیستم انجام می‌دهد تا بتواند به نوعی این بیماری را مدیریت کند با چالش جدی مواجه می‌شود.

وی ادامه داد: بنابراین حوزه علمیه و سازمان تبلیغات اسلامی هم اطلاعیه‌ای در خصوص عدم اعزام طلاب در ماه مبارک رمضان صادر کرده‌اند و عدم بازگشایی مساجد، نماز جمعه، نماز جماعات و اماکن مقدسه و مبترکه نیز کماکان برقرار است.

او درباره وضعیت مدارس گفت: وزارت آموزش و پرورش به صراحت اعلام کرده است که مدارس بازگشایی نمی‌شود و دانشگاه‌ها نیز به همین صورت است. مدارس اولین جایی بود که تعطیل شد و قطعا آخرین جایی است که بازگشایی می‌شود. 

قاسمی همچنین درباره فعالیت مشاغلی مانند کارگران ساختمانی نیز تاکید کرد: همه مشاغل دارای پروتکل هستند و صاحبان واحدهای صنفی و تولیدی و کارگاه‌های ساختمانی و پروژه‌های عمرانی موظف هستند، این پروتکل‌ها را هم برای خودشان و هم برای محیطی که در آن کار می‌کنند و همچنین افرادی که برای آنها کار می‌کنند، رعایت کنند.

انتهای پیام/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.