چهارشنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۵:۲۱

رود تجن در شرق خراسان رضوی نیازمند لایروبی است

فرماندار سرخس

فرماندار سرخس گفت: به دلیل وجود رسوب در رودخانه تجن در شرق خراسان رضوی این رود در بارندگی‌های زیاد مستعد طغیان بوده لذا نیازمند لایروبی است.

به گزارش قدس آنلاین، محمدرضا رجبی مقدم افزود: سال‌ها خشکسالی و رشد گیاهان و بویژه درختچه‌های گز در این رودخانه موجب رسوب‌گذاری شده و هنگام بارندگی‌های شدید این رودخانه  پر آب شده و طغیان می‌کند بطوریکه طی بارندگی‌های اخیر خساراتی به روستاهای منطقه وارد کرده است.

وی ادامه داد: بارش‌های بهاری اخیر موجب پر آب شدن "کشف رود" شد که این رودخانه نیز در ادامه به هریرود می‌پیوندد و رودخانه تجن را تشکیل می‌دهد.

وی گفت: به علت بارندگی‌های اخیر و لایروبی نشدن رود تجن، این رودخانه مرزی هفته گذشته طغیان کرد اما با توجه به آمادگی عوامل امدادی و عمرانی این طغیان خسارتی در برنداشت.

فرماندار سرخس افزود: دستکم ۲۰ روستا در محدوده غربی این رود مرزی داخل خاک ایران قرار دارند که فعالیت عمده آنها کشاورزی و دامداری است و تحت تاثیر طغیان‌های فصلی رود تجن به طول حدود ۸۰ کیلومتر قرار دارند.

۱۹ فروردین ماه افزایش بارندگی موجب افزایش آب رود تجن و وارد شدن آب به کانال‌های کشاورزی در نزدیک شهر سرخس شد که در ادامه با سرریز شدن این کانال‌ها خیابان‌های این شهر نیز دچار آبگرفتگی گردید. علاوه بر آن برخی روستاها و راه‌های مرزی و روستایی این شهرستان در اثر بارش‌های بهاری آسیب دید.  

رود ۲۹۰ کیلومتری کشف‌رود که از کوه‌های هزارمسجد و بینالود سرچشمه می‌گیرد،  از غرب به شرق جریان دارد و پس از ادامه مسیر در محل "پل خاتون" به رودخانه هریرود می‌پیوندد و از آنجا به بعد "رود تجن" نام گرفته و به سوی ترکمنستان ادامه می‌یابد و در ریگزارهای کشور همسایه محو می‌شود.   

مرکز شهرستان ۹۸ هزار نفری سرخس در ۱۸۵ کیلومتری شرق مشهد واقع است.

منبع: ایرنا

انتهای خبر/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.