جمعه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۴:۵۰

مردم بدون دغدغه خون اهدا کنند

اهدای خون

سخنگوی سازمان انتقال خون گفت: ویروس کرونا از طریق خون منتقل نمی‌شود و مردم می‌توانند بدون دغدغه خون اهدا کنند.

به گزارش قدس آنلاین، بشیر حاجی بیگی سخنگوی سازمان انتقال خون در برنامه تهران کلینیک رادیو تهران در رابطه با کمبود خون در برخی استان‌ها گفت: در اکثر شهرها بیماران تالاسمی را وجود دارند که نیاز همیشگی به دریافت خون دارند اما هموطنان اهدای خون خود را به ماه مبارک رمضان در شب‌های قدر موکول می‌کنند در صورتی‌که نیاز به خون یک نیاز همیشگی است.

وی افزود: در استان‌هایی مانند تهران، کرمانشاه، سیستان و بلوچستان و مخصوصا استان‌هایی که بیماران خونی از جمله بیماری تالاسمی دارند مردم باید توجه بیشتری به اهدای خون داشته باشند.

سخنگوی سازمان انتقال خون در پاسخ به سوالی درباره احتمال ابتلا به بیماری کرونا هنگام اهدای خون گفت: ویروس کرونا از طریق خون منتقل نمی شود و مردم می‌توانند بدون دغدغه خون اهدا کنند و تمام مراکز ما سال‌هاست که به صورت استریل فعالیت می‌کنند. مردم کشور هیچ دغدغه و نگرانی از این بابت نداشته باشند.

وی در رابطه با طرح جمع آوری و ذخیره پلاسما گفت: افرادی که به بیماری کووید ۱۹ مبتلا شدند و سلامتی خود را دوباره به دست آوردند پس از ۲۸ روز می‌توانند پلاسمای خود را اهداکنند که این پلاسما برای بیمارانی که در بستر بیماری هستند مصرف می‌شود و ما پاسخ‌های مثبتی از این طرح گرفتیم و در آینده نزدیک نتایج قطعی در این زمینه را به مردم اعلام خواهیم کرد.

وی در ادامه افزود: همه هموطنان با تمام گروه‌های خونی می‌توانند پلاسما و خون را اهدا کنند. آقایان در سال ۴ بار و خانم‌ها ۳ بار می‌توانند خون اهدا کنند و هموطنان می‌توانند با مراجعه به سایت انتقال خون اسامی مراکز و پایگاه های اهدای خون را پیدا کنند.

وی در پاسخ به سوالی درباره مبتلا نشدن افراد دارای گروه خونی O به کرونا منفی گفت: این موضوع فقط در حد گمانه زنی است و مستند علمی در رابطه با آن وجود ندارد و نمی‌توان آن را تایید کرد.

منبع: خبرگزاری ایلنا

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.