شنبه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۰۹:۲۸

سیلاب در فریمان/ چهار خودروی گرفتار نجات یافتند

رئیس جمعیت هلال‌احمر فریمان

رئیس جمعیت هلال‌احمر فریمان گفت: بر اثر سیلاب و آبگرفتگی‌های روز جمعه پنجم اردیبهشت‌ماه چهار خودروی گرفتار در سیلاب توسط نیروهای امداد و نجات هلال‌احمر این شهرستان نجات یافتند.

به گزارش قدس آنلاین، امیر عابدپور عنوان کرد: با تلاش‌های نیروهای هلال احمر به تمام سرنشینان خودروهای گرفتار شده در سیلاب امداد رسانی شد و اکنون آن‌ها در سلامت هستند. در حال حاضر به دلیل وقوع سیلاب در فریمان نیروهای هلال‌احمر این شهرستان در آماده باش کامل قرار دارند.

وی ادامه داد: این اتفاق در حوزه بخش مرکزی سد فریمان و محل عبور مسیر آب افتاده بود که بلافاصله نیروهای جمعیت هلال‌احمر اعزام شدند و عملیات رهاسازی انجام گردید.

رئیس جمعیت هلال‌احمر فریمان بیان کرد: به دلیل بارش‌های باران و تگرگ در دو بخش مرکزی و قلندرآباد شهرستان فریمان، در بخش قلندرآباد حوزه رخنه و منطقه چارتکاب وقوع سیلاب و روستای عشق‌آباد آبگرفتگی را داشتیم که تاکنون خسارت مالی و جانی گزارش نشده است.

وی گفت: بر اساس آنچه تا کنون گزارش شده بیشتر خسارت‌ها مربوط به محل‌های نگهداری دام بوده است. همان ابتدای وقوع سیلاب دو تیم با ظرفیت ده نفر از نیروهای هلال‌احمر شهرستان فریمان به منطقه اعزام شدند و در حال انجام عملیات و امدادرسانی هستند.

عابدپور افزود: اگر چه مسیر برخی روستاها در بخش مرکزی و قلندرآباد برای ساعاتی مسدود شده بود اما با فروکش کردن آب اکنون تمامی مسیرها باز هستند.

وی مطرح کرد: هر چند شهرستان فریمان به علت نوع اقلیمی که دارد بیشتر با این‌گونه حوادث طبیعی مانند سیل درگیر است، اما با همکاری دهیاران و تدبیر فرماندار و دیگر نیروهای عملیاتی آمادگی نسبی متوسطی وجود دارد.

رئیس جمعیت هلال‌احمر فریمان در خصوص وضعیت خانه‌های هلال در شهرستان فریمان نیز گفت: در کل ۱۶۰ پارچه آبادی و روستای شهرستان فقط یک خانه هلال داریم که آن هم هنوز از نظر امکانات تجهیز نشده ولی همچنان در مواقع اضطراری نیروهای عملیاتی خود جمعیت هلال‌احمر در آماده باش هستند.

وی اظهار کرد: به رغم اینکه جمعیت هلال‌احمر فریمان نوپا بوده و چند سالی از مستقل شدن آن نمی‌گذرد اما با کمبودها و مشکلاتی مواجه هستیم، با این وجود طی سه ماه آینده دو تا سه خانه هلال نیز فعالیت خود را آغاز خواهند نمود، فعلا منتظر در اختیار قرار دادن مکان مناسب و تجهیزات هستیم.

عابدپور مطرح کرد: اگر چه هلال‌احمر شهرستان فریمان مانند دیگر حوزه‌های عملیاتی و اداری درگیر کمبود امکانات و منابع است اما خوشبختانه نیروهای عملیاتی بسیار خوبی داریم، در همین راستا توان خود را در نیمه دوم سال قبل و امسال جهت ارائه آموزش به خصوص برای روستاییان و مردم گذاشته‌ایم.

وی ادامه داد: با وجود این‌که در شهرستان به دلیل نوع اقلیم، برخی اتفاقات از جمله سیلاب را بیشتر داریم اما مقداری در امکانات زیرساختی دچار چالش و مشکلات هستیم که در اختیار قرار دادن بودجه توجه بیشتر مسئولان استانی به  فریمان را می‌طلبد.

رئیس جمعیت هلال‌احمر فریمان بیان کرد: اکنون در حال توسعه و احداث سوله جدید انبار امدادی هلال‌احمر به مساحت ۸۰۰ متر در شهرستان هستیم، در تامین تجهیزات نیز کارهای خوبی در حال انجام  است، تلاش می‌کنیم کانکس‌های امداد روستایی را در سطح شهرستان مستقر کنیم.

وی با اشاره به وقوع سیلاب در شهرستان گفت: اکنون ۱۰ نفر نیرو در حال عملیات، یک تیم مستقر در پایگاه و ۱۵ نفر برای مواقع بحران در آماده باش هستند؛ با توجه به بارندگی‌ها و وقوع سیلاب، هماهنگی‌های لازم با دهیاران و بخشداران برای در اختیار قرار دادن مدارس و مساجد جهت مواقع بحرانی و اسکان اضطراری  به عمل آمده است.

منبع: ایسنا

انتهای خبر/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.