شنبه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۷:۵۵

رئیس جمهور در دیدار با فعالان بخش خصوصی:

کرونا مناسبات اجتماعی را تغییر داد/ ما کمتر از دیگر صادر کنندگان نفت از کاهش قیمت ضرر کردیم

روحانی

رییس جمهوری با بیان اینکه ویروس کرونا سبک زندگی را تغییر داده است، گفت: همه مناسبات اجتماعی و برنامه‌های زندگی بر مبنای جمع شدن است اما کرونا بر عکس آن را فاصله گرفتن از یکدیگر را به وجود آورده است.

قدس آنلاین: حجت‌الاسلام حسن روحانی، رئیس جمهور عصر امروز (شنبه، ۶ اردیبهشت) در نشست فعالان بخش خصوصی کشور با بیان اینکه رابطه بخش خصوصی و دولت هنوز به اندازه کافی نیست و مشکلات ما، به نظرم از اینجا نشأت می‌گیرد، اظهار کرد: با ارتباط نزدیکتر بانکها، بخش خصوصی و بورس، می‌توانیم حرکت بزرگی را در عرصه اقتصادی ایجاد کنیم.

 رئیس جمهور با تأکید بر اینکه «راجع به کرونا باید با تدبیر، حفظ اصول، احتیاط و بدون دلهره عمل کنیم»،گفت: اگر ما خالصانه و با همه توان فکری و تدبیر برنامه‌ریزی کنیم، به خوبی از این مساله عبور می‌کنیم و حتی این شرایط می‌تواند گشایش جدیدی را در زندگی ما ایجاد کند.

او افزود: ویروس کرونا سبک زندگی را عوض کرده است، در طول یک قرن گذشته چنین سبک زندگی را سراغ نداریم، هیچ دانشمندی هم چنین روزهایی را پیش بینی نکرده بود.

رئیس جمهور تصریح کرد: ما در تحریم هستیم، نمی‌توانیم وام بگیریم، با سهولت با دنیا تجارت کنیم و با بانک‌های بزرگ دنیا ارتباط بگیریم.

حجت‌الاسلام روحانی با اشاره به اینکه قبل از تحریم سال ۹۷، اعتبار بانکی چند میلیارد دلاری انتظار ورود به کشور را داشت، بیان کرد: بسیاری از کشورهای دنیا یک مشکل یا دو مشکل دارند، اما ما یک مشکل اضافه هم داریم. البته با کاهش قیمت نفت و تحولات اقتصادی که شاهد هستیم، همه کشورهای منطقه که صادرکننده نفت بودند با مشکلات زیادی مواجه شدند که گاهی مشکلات آن‌ها به هم برمی‌گردد. ما هم در کاهش قیمت نفت ضرر کردیم و ضرر می‌کنیم، حالا یک مقدار کمتر از دیگران، پس مشکلات زیادی روبه‌روی ما قرار گرفته است.

رئیس‌جمهور گفت: همه دولت‌ها در آزمایش بزرگ چگونگی مدیریت همزمان سلامت و اقتصاد قرار گرفته‌اند. در کشوری که وقتی کسی مبتلا به کرونا می‌شود شبی هزار دلار هزینه درمانش می‌شود و برایش چهارهزار دلار شارژ می‌کنند با کشوری که در آن افراد مبتلا به رایگان مداوا می‌شوند بسیار فاصله وجود دارد. فشار زیادی در این زمینه بر دوش دولت قرار دارد.

حجت‌الاسلام روحانی تصریح کرد: دور روز پیش در افتتاحی که داشتیم وزیر بهداشت اعلام کرد تا پایان سال، ۸ هزار تخت جدید افتتاح می‌شود. از آن طرف تجهیزات درمانی ما، شرایط ما در تخت‌های مراقبت ویژه شرایطی است که هیچ بیماری در انتظار نمی‌ماند. حتی در برخی کشورهای پیشرفته هم مشکلاتی جود دارد. کاری که شرکت‌های دانش بنیان ما انجام دادند و قدم‌های بسیار خوبی انجام دادند.

او گفت: کاری که شرکت‌های دانش‌بنیان ما انجام دادند، قدم‌های بسیار خوبی بود. اکنون تقریباً نیاز ما در زمینه ونتیلاتور برطرف و اینکه ما خودمان سی تی اسکن، مواد شوینده و ماسک N۹۵ را تولید کنیم کار بزرگی است.

رئیس جمهور تأکید کرد: بانک‌ها برای کمک به جامعه در شرایط شیوع کرونا، تلاش کردند، ۲۴ هزار میلیارد تومان وام یک میلیون تومانی برای مردم در نظر گرفته شد. ممکن است بگویند که یک میلیون پول زیادی نیست، بله زیاد نیست، اما باید بدانیم که خیلی‌ها به همین پول نیاز دارند. دولت به اندازه‌ای که توانایی داشت پرداخت کرد. البته مردم می‌گویند دولت بیشتر پرداخت کند، مگر پول ندارد؟ دولت می‌تواند بیشتر پول بدهد، اما باید عواقب آن را هم دید. اگر پول بیشتری در اختیار مردم باشد آن وقت عواقب نقدینگی آن چه می‌شود؟ اگر نقدینگی بی‌پشتوانه باشد عوارض بعدی دارد.

حجت‌الاسلام روحانی با بیان اینکه بخشی از جامعه پزشکی در ابتدای شیوع کرونا با ایثار جان خود و خطر کردن به صحنه مبارزه با کرونا آمدند، اظهار کرد: کار بزرگی در این دو ماه از سوی جامعه پزشکی و همه نهادهای مسئول انجام شده است. از دولت خواسته شد که نیازمندی‌های داخلی را تامین کنیم و این کار انجام شد و الان به وزارت صمت این اجازه داده شده که کارخانه‌هایی که تولید مازاد دارند آن را صادر کنند.

رئیس جمهور گفت: خیلی مهم است که در طول دو ماه از شرایط نیازمندی به برخی محصولات پزشکی حالا به وضعیتی برسیم که برخی از کالاهای پزشکی را صادر کنیم. البته ما هنوز در برخی موارد نیازمند تأمین مایحتاج پزشکی هستیم، اما می‌توانیم قدم به قدم جلو رویم و مشکلات خود را حل کنیم.

او با بیان اینکه هیچ کس نمی‌تواند بگوید که چند ماه قرار است وضعیت کرونایی ادامه یابد، بیان کرد: این ویروس ناشناخته است و برایش واکسن و درمانی مشخص نشده و اگر به داروی درمان قطعی این ویروس نرسیم یا دنیا نرسد در خرداد و تیر هم ممکن است با این بیماری مواجه باشیم. ممکن است چند ماه و یا تا آخر سال هم طول بکشد.

حجت‌الاسلام روحانی تأکید کرد: پس اگر می‌گوییم سفر انجام نشود، اجتماعات مردمی شکل نگیرد این باعث تأثیر بر کسب و کارها می‌شود و به همین دلیل باید برای اقتصاد کشور در بلند مدت تصمیم‌گیری کنیم.

رئیس‌جمهور بیان کرد: اگر تولید کننده‌ای در داخل سال بتواند آنچه وام می‌گیرد را بازپس دهد و اگر این شدنی باشد بانک‌های ما دست شان بازتر خواهد بود و می‌توان وام‌های خرد را پرداخت کرد. البته به شرطی که نقدینگی ما به ۲۷ یا ۲۸ درصد نرسد و مثلاً با برگرداندن آن وام تا اسفندماه نقدینگی ما ۲۵ درصد باشد.

او با بیان اینکه بورس کشور در ماه‌های اخیر خوش درخشید، گفت: در شرایطی که بورس بسیاری از کشورها در این روزها دچار مشکل شدند، اما بورس ما به خوبی کار خود را پیش برده است.

حجت‌الاسلام روحانی افزود: اگر زمینه ارتباط بورس با بخش خصوصی تقویت شود، برندهایی در کشور هستند که مردم به آنها اعتماد دارد و که اگر اعلام کند اوراقی دارم مردم می‌پذیرند و خریداری می‌کنند تا حدی که شاید نیازی به حمایت بانک‌ها نباشد یا اگر هم بانک بخواهد حمایت کند راحت‌تر این کار را انجام می‌دهد.

او با اشاره به اینکه توجه به دورکاری در بخش خصوصی برای خود صاحبان این بخش صرفه اقتصادی دارد، اظهار کرد: فضای دیجیتالی می‌تواند بسیار به ما کمک کند و باید قبل از کرونا می‌پذیرفتیم که این فضا به کسب و کارهای ما کمک می‌کند. هم خدمت بیشتری به مردم می‌دهد و هم این خدمات امنیت بیشتری دارد.

حجت‌الاسلام روحانی با بیان اینکه در برابر کرونا باید با تدبیر و بدون دلهره عمل کنیم، گفت: کرونا وجود دارد و ما باید مراقبت کنیم و واقعیت را بپذیریم و خودمان را با آن سازگار کنیم. باید یک زندگی طبیعی، اما توام با احتیاط داشته باشیم. این سختی در پیش روی ما قرار گرفته است و باید با آن کنار بیاییم.

رئیس جمهور با انتقاد از برخی شایعه‌سازی‌ها در زمینه ورود نهاده‌ها به کشور از طریق گمرک گفت: من از منشأ این شایعات باخبرم و می‌دانم چه کسی آن‌ها را طراحی می‌کند. همان کسی که نهاده را دارد می‌آورد و هنوز روی کشتی است خودش شایعه درست می‌کند و می‌گوید وارد شده و گمرک تحویل نمی‌دهد. من خواهش می‌کنم از این شیوه‌ها در شرایط فعلی استفاده نشود تا از این وضعیت عبور کنیم که مطمئن هستم اگر هماهنگی و تدبیر لازم را داشته باشیم این اتفاق خواهد افتاد.

انتهای پیام/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.