دوشنبه ۸ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۸:۱۳

آیت الله علم الهدی:

جامعه دینی در برابر جامعه غربی، یک جامعه متعهد است

علم الهدی

نماینده ولی‌فقیه در خراسان رضوی گفت: جامعه دینی متعهد است چرا که خداوند با آن‌ها پیمان بسته است و این پیمان دو طرفه است و در نتیجه باعث ایجاد تعهد در جامعه و در برابر خدا می‌شود، اما جامعه غربی بی‌دین است و متعهد نیست.

به گزارش قدس آنلاین، آیت الله سید احمد علم الهدی در جلسه تفسیر اظهار کرد: جامعه دینی در مقابل جامعه غربی که یک جامعه آزاد است، جامعه‌ای متعهد است.

نماینده ولی‌فقیه در خراسان رضوی ادامه داد: در مقام تحلیل این نکته باید گفته شود هر چیزی را که به دین و اسلام نسبت می‌دهیم، علاوه بر مستدل بودن، مستند نیز باید باشد چرا که مبدا دین وحی است و اگر سندی از طرف خدا نباشد نمی‌شود چیزی را به دین نسبت داد.

وی با بیان اینکه متعهد بودن جامعه دینی در دو جای قرآن مورد تصریح قرار گرفته است، خاطر نشان کرد: یکی از این دو مورد سوره یاسین است که می‌گوید(ای آدمیزادها آیا من با شما پیمان نبستم که که شیطان را نپرستید و من را بپرستید؟) باید ببینیم واقعیت پیمان پرستش که از طرف خداوند اعلام شده است؛ چیست.

آیت الله علم الهدی بیان کرد: این آیه به این اشاره دارد که جامعه دینی ما متعهد است، چرا که خدا می‌گوید من با شما پیمان دارم، کل نژاد فرزندان آدم مورد خطاب است و زندگی همه آن‌ها متعهدانه است.

امام جمعه مشهد ادامه داد: در جای دیگری از قرآن خداوند می‌گوید به عهد خودتان وفا کنید تا من نیز به عهد خودم وفا کنم، این دلالت دارد که جامعه دینی جامعه متعهد دو طرفه است و پیمان الهی در جامعه دینی پیمان دو طرفه است.

وی افزود: خدا می‌گوید مگر با شما پیمان نبستم که شیطان را پرستش نکنید؟ و خدا در آیه دیگری از ما می‌خواهد تا به عهدی که بین و ما و او است وفا کنیم تا او نیز به عهد خود وفا کند.

آیت الله علم الهدی یادآور شد: تعهد ما در درجه اول با خدا است و تعهدی که در جریان مسئولیت‌های اجتماعی داریم در شعاع تعهد به خدا است، اگر انسان در اجتماع دارای مسئولیت است به این خاطر است که در برابر خدا مسئول است.

نماینده ولی‌فقیه در خراسان رضوی اذعان کرد: اگر قرار است انسان به عدل و انصاف رفتار کند قبل از اینکه بخواهد در اجتماع این پیمان را داشته باشند با خدا این پیمان را بسته است، خداوند در سوره مائده مجموعه‌ای از پیمان‌هایی که با خدا بسته شده و مواد پیمانی با مسلمان‌ها را بیان می‌کند.

وی افزود: ماده‌های پیمانی انسان‌های متعهد احکام الهی است، بنابراین در این سوره مجموعه احکامی که انسان در زندگی خودش متعهد به آن‌ها است به صورت احکام الهی بیان شده است.

منبع: فارس

انتهای پیام /

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.