دوشنبه ۸ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۲۰:۵۸

توفان در یزد/ 2 کشته و 600 میلیارد تومان خسارت

طوفان

مدیرکل مدیریت بحران استان یزد گفت: توفان شدید شب گذشته باعث مرگ ۲ نفر موتورسوار در شهرستان بافق شد و افزون بر ۶۰۰ میلیارد تومان خسارت برجا گذاشت.

قدس آنلاین: محمود شاکری شمسی روز دوشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: وزش این توفان از عصر یکشنبه تا نیمه‌ شب ادامه داشت و سرعت آن در ابرکوه به ۱۲۲ کیلومتر و در سایر مناطق استان تا ۶۵ کیلومتر در ساعت رسید.

وی ادامه داد: در جریان این توفان به برخی شبکه‌های برق، یک دکل برق فشار قوی، تابلوهای تبلیغاتی و تیرهای برق و درختان در سراسر استان خساراتی وارد شد.

این مسوول اظهار کرد: همچنین شکستگی درختان خسارت زیادی را برای باغداران به ویژه باغ‌های پسته، زردآلو و انگور در شهرستان‌های ابرکوه، اردکان و خاتم به همراه داشت.

این مسوول پیشتر به ایرنا گفته بود: بر اثر حوادث طبیعی در سال‌جاری مانند سیل، توفان ، بارش تگرگ و سرمازدگی در مجموع هزار و ۲۹۳ میلیارد تومان به استان خسارت وارد شد.

شاکری شمسی افزود: بر اساس برآوردهای اولیه از این میزان خسارت، ۹۷۰ میلیارد تومان مربوط به بخش کشاورزی است، ۱۸۰ میلیارد تومان خسارت سیل، و بقیه هم مربوط به توفان، سرمازدگی و بارش تگرگ است .

از ۱۱۴ هزار هکتار اراضی قابل کشت استان یزد ۳۳ هزار و ۱۵۱ هکتار ( ۲۹ درصد) زارعی و ۸۱ هزار و ۱۶۴ هکتار ( ۷۱درصد) به کشت محصولات باغی اختصاص دارد.

مجموع اراضی قابل کشت استان ۱۷۰ هزار هکتار است که به دلیل تداوم خشکسالی و تغییر الگوی کشت و کشت گیاهان کم آبخواه هم‌اکنون ۱۱۴ هزار هکتار آن زیرکشت قرار دارد.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.