پنجشنبه ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۲:۵۲

CNN از مخالفت اروپا با طرح جدید آمریکا درباره برجام خبر داد

برجام

یک دیپلمات اروپایی به سی‌ان‌ان گفته است از نظر سه کشور اروپایی امضاکننده برجام، پایان تحریم تسلیحاتی بخشی مشروع از توافق است.

قدس آنلاین: سی‌ان‌ان در گزارشی در خصوص طرح آمریکا برای جلوگیری از لغو تحریم‌های تسلیحاتی ایران در اکتبر آتی، به نقل از «پیتر استانو»، سخنگوی امور خارجی و سیاست امنیتی کمیسیون اروپا نوشت که این موضع ایالات متحده منجر به تعجب شده است.

وی در بیانیه‌ای که در اختیار سی‌ان‌ان قرار داده تصریح کرده است که آمریکا از زمان خروج از برجام در هیچ جلسه‌ای در چارچوب این توافق مشارکت نکرده است. او با این حال گفت در خصوص مواضعی که ممکن است آمریکا یا دیگر کشورها در قبال برجام اتخاذ کنند، نظری نمی‌دهد.

سی‌ان‌ان همچنین به نقل از یک منبع اروپایی که نامی از او نبرده نوشت که پایان تحریم تسلیحاتی باعث نگرانی است اما کشورهایی که هنوز در توافق هستند نمی‌توانند از پیشنهاد آمریکا حمایت کنند چرا که پایان این تحریم‌ها بخشی رسمی و قانونی از توافق است.

یک مقام ایرانی نیز به سی‌ان‌ان گفته است: «هرگونه ادعای آمریکا در خصوص اینکه عضو برجام است از اساس از جانب جامعه بین‌الملل مردود است. حتی یک دانشجوی تازه‌کار حقوق یا روابط بین‌الملل هم موضع ادعایی آمریکا را نمی‌پذیرد.»

به‌نوشته سی‌ان‌ان، سایر طرف‌های برجام از جمله روسیه و چین در این خصوص نظری ندادند اما بسیاری از دیپلمات‌ها که خواستند نامشان فاش نشود نیز نظرشان مخالفت با موضع آمریکا بود. یک دیپلمات اروپایی اظهار داشت: «آمریکا از برجام خارج شده است. شما یا داخل توافق هستید یا خارج از آن. نمی‌توانید به دلخواه انتخاب کنید. یا آن را اجرا می‌کنید یا اجرا نمی‌کنید.»

یک منبع آشنا با مباحث مربوط به ایران در دولت آمریکا به سی‌ان‌ان گفته است که وکلای وزارت امور خارجه آمریکا یک استدلال حقوقی را آماده کرده‌اند که برمبنای آن، ادبیات توافق هسته‌ای و قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل که توافق را تایید کرده، این فضا را برای آمریکایی‌ها باز گذاشته که بگویند با آنکه از آن خارج شده‌اند، طرف توافق هستند.

این تفسیر به آمریکا اجازه می‌دهد که بگوید اگر تحریم‌ها تمدید نشوند، واشنگتن هنوز می‌تواند از تمهیدی در توافق هسته‌ای که بازگشت خودکار تحریم‌ها را منجر می‌شود، استفاده کند.

دیپلمات اروپایی مورد اشاره سی ان ان در این باره گفته است: « همیشه می‌توانید وکیلی پیدا کنید که چیزی را بگوید که شما می‌خواهید بشنوید!»

انتهای پیام/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.