چهارشنبه ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۱:۳۲

در بازدید استاندار و رئیس کل دادگستری خراسان رضوی از این مجموعه عنوان شد

حل مشکلات «پدیده» با ورود به فرا بورس

هاشم رسائی فر

پدیده

پس از چند سال که داستان پدیده و سهامدارانشان به یکی از بزرگ‌ترین مشکلات اقتصادی و اجتماعی مشهد، استان و کشور تبدیل شده بود و تعداد زیادی از سهامداران را درگیر حواشی خود کرد، تدبیر و همراهی مسئولان استانی و کشور به اینجا ختم شد که به جای فروش دارایی‌ها و مستقلات شرکت که مدعیان زیادی نیز داشت، تدبیری برای ساماندهی مشکلات آن اندیشده شود تا هم حق و حقوق سهامداران در این بین حفظ شود و هم مدعیان و طلبکارانی که مطالباتشان در این سال‌ها انباشته شده بود، نظرشان جلب شود.

قدس آنلاین: پس از چند سال که داستان پدیده و سهامدارانشان به یکی از بزرگ‌ترین مشکلات اقتصادی و اجتماعی مشهد، استان و کشور تبدیل شده بود و تعداد زیادی از سهامداران را درگیر حواشی خود کرد، تدبیر و همراهی مسئولان استانی و کشور به اینجا ختم شد که به جای فروش دارایی‌ها و مستقلات شرکت که مدعیان زیادی نیز داشت، تدبیری برای ساماندهی مشکلات آن اندیشده شود تا هم حق و حقوق سهامداران در این بین حفظ شود و هم مدعیان و طلبکارانی که مطالباتشان در این سال‌ها انباشته شده بود، نظرشان جلب شود.

گرچه این داستان و آنچه در سال‌های اخیر اتفاق افتاد مرتبط با امروز و دیروز نیست، اما تلاش‌های زیادی در رسیدن به سرفصلی جدید که بشود جوانب کار را در نظر گرفت و نظر همگان را جلب نمود، صورت گرفت تا جایی که حتی علاوه بر جلسه‌های درون استانی، وزرا و سران سه قوه را هم درگیر این داستان کرد و مصوباتی که از دل این جلسه‌ها خارج شد وضعیت پدیده را به آنجا رساند که ضمن رضایت طلبکاران با سهامدار شدن آن‌ها در شرکت، زمینه برای ورود شرکت به فرابورس و مقدمات برای احقاق حق سهامداران نیز فراهم شود.

حالا این شرکت در آستانه تحولی جدید است و از شنبه آینده قرار است با نماد «گشان»، سهام پدیده در فرابورس عرضه شود. اتفاقی که می‌تواند این شرکت را از رکود چندین ساله‌اش خارج نماید.

 در بازدیدی که دیروز استاندار و رئیس کل دادگستری خراسان رضوی از مجموعه پدیده شاندیز داشتند، در جریان آنچه طی این سال‌ها در این شرکت انجام شده و قرار است انجام شود، قرار گرفتند.

•        40 جلسه پر کار برای ساماندهی پدیده

استاندار خراسان رضوی در این بازدید گفت: امروز باید با افتخار اعلام کنیم شرکت پدیده شاندیز چشم‌انداز روشنی پیش‌ رو دارد و سهامداران می‌توانند از روز شنبه ۲۰ اردیبهشت با بازگشایی نماد این شرکت اقدام به خرید و فروش سهام خود کنند.

علیرضا رزم حسینی با بیان اینکه طی 15 ماه گذشته، ۴۰ جلسه با هدف و موضوع رسیدگی به وضعیت شرکت پدیده شاندیز در خراسان رضوی و در سطح ملی برگزار شده است، افزود: اهمیت دادن به اوضاع ۱۲۱ هزار سهامدار این شرکت و احقاق حقوق آنان در قالب قانون موجب چنین توجهی به این شرکت شده است. این شرکت تنها شرکتی در کشور است که در شرایط فعلی هیچ گونه بدهی ندارد.

وی یادآور شد: از دیگر ویژگی‌های مثبت اقتصادی پدیده می‌توان به احقاق حقوق سهامداران و واگذاری سهام جبرانی به آنان براساس انتظار قبلی و وعده‌های انجام شده اشاره کرد و این واگذاری در راستای حمایت از مردم بود که با اعتماد، اقدام به مشارکت در اجرای پروژه عمرانی در راستای آبادانی استان کردند. شرکت پدیده شاندیز یک شرکت گردشگری و خدماتی است که دارایی‌های بسیار ارزشمندی دارد و این موضوع باید مورد توجه سهامداران آن قرار گیرد.

استاندار خراسان رضوی به جلسه‌های متعددی که برای ساماندهی شرایط پدیده برگزار شد اشاره کرد و افزود: برای اینکه شرایط پدیده به اینجا برسد بیش از 40 جلسه در استان در ستاد تدبیر و در تهران در سطح وزرا و... برگزار شد که به جرئت می‌توان گفت اگر قرار بود پروژه پتروشیمی در استان اجرایی شود به این همه جلسه نیاز نداشت ضمن اینکه مصوبات سران سه قوه برای شرکت پدیده شاندیز که با هدف حمایت از سهامداران انجام شد برای هیچ شرکتی در کشور سابقه ندارد.

رزم حسینی با اشاره به لزوم مصوبه فراقانونی سران قوا در خصوص شرکت پدیده شاندیز، گفت: تأمین اعتبارات مورد نیاز شرکت برای پیشرفت توسط بانک‌ها و تمرکز همه پرونده‌های شکایت با موضوع پدیده در دادگستری مشهد از جمله بندهای مصوبه مذکور بود. بی شک بازگشایی نماد پدیده در فرابورس همزمان با دوران طلایی بورس در کشور نقطه عطف و دورنمای روشنی را برای این شرکت و توسعه آن و سهامداران صبورش نمایان می‌کند.

•        پدیده بهتر از قلعه گج می‌شود

رئیس کل دادگستری استان خراسان رضوی نیز در جریان این بازدید و برگزاری نشست مشترک با اعضای جدید هیئت مدیره شرکت پدیده شاندیز گفت: سهامداران پدیده به طور قطع صدمه دیده‌اند اما مطمئن باشند صبرشان نتیجه داده و دلگرم باشند که روزهای خوش و روشنی پیش روی آن‌هاست.

غلامعلی صادقی با بیان اینکه حمایت‌هایی که در سطوح و بخش‌های مختلف از این شرکت انجام شده همچنان ادامه دارد، افزود: از امروز به بعد فعالیت پدیده با محوریت مدیران و سهامداران این مجموعه ادامه پیدا می‌کند و دیگر قرار نیست ما برای آینده بالندگی و رونق پدیده تصمیم بگیریم.

وی تأکید کرد: حمایت از این شرکت به عنوان یک بخش مهم در اقتصاد و توسعه اقتصادی خراسان رضوی ادامه دارد و امید داریم که خیر و برکت ناشی از آن، این شرکت را با توجه به جایگاه اقتصادی‌اش به رونق مورد نظر برساند.

رئیس کل دادگستری خراسان رضوی با بیان اینکه رساندن پدیده به مرحله امروز بدون حتی یک ریال استفاده از منابع دولتی انجام شده است، گفت: اگر شرکت پدیده در گذشته دارای نقاط منفی از جمله بی‌قانونی و عدم شفافیت بود، امروز از جهات مثبت و مزایای اقتصادی‌اش یک پدیده است.

صادقی با اشاره به خدمات استاندار خراسان رضوی در دوران تصدی استانداری کرمان در قلعه گنج این استان به یادماندنی است، افزود: اصلاح وضعیت شرکت پدیده و نقش آن برای اقتصاد خراسان رضوی بی‌شک پدیده را به قلعه گنج خراسان رضوی تبدیل می‌کند.

•        طی مسیر 6 ماهه در یک ماه برای رسیدن پدیده به فرابورس

رئیس هیئت مدیره شرکت بین‌المللی پدیده شاندیز نیز گفت: شفافیت در عمل و گفتار و ارائه اطلاعات صحیح به سهامداران از این پس ملاک عمل و رفتار در این شرکت است.

علی کریمی اظهار کرد: وجود بیش از ۵۴۷ فقره سند متعلق به شرکت پدیده و وجود بیش از ۱۲۰ هزار سهامدار در سراسر کشور نشان از جایگاه و اهمیت این شرکت دارد.

وی تأکید کرد: طی مسیر ۶ ‌ماهه برای ورود به بورس در عرض یک ماه نشان از اوج همکاری‌ها در سطح ملی برای فراهم شدن زمینه رشد و بالندگی شرکت پدیده دارد.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.