پنجشنبه ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۲:۳۸

حجت الاسلام والمسلمین سید مهدی واعظ موسوی:

تدبر در قرآن و تقویت اراده از مهمترین رازهای روزه است

حجت الاسلام والمسلمین سید مهدی واعظ موسوی

یک کارشناس مذهبی با بیان اینکه ماه مبارک رمضان ارزشمندترین مقطع زمانی در طول سال است که خداوند روزه گرفتن را بر مسلمانان واجب کرده است، گفت: تدبر در قرآن و تقویت اراده از مهمترین رازهای روزه است.

به گزارش قدس آنلاین، حجت الاسلام والمسلمین سید مهدی واعظ موسوی اظهار کرد: ماه مبارک رمضان ماه بهار قرآن است، لذا انس با قرآن، تدبر در آیات نورانی، توجه به ترجمه آیات و تصمیم بر اجرایی کردن قرآن از جمله وظایف میهمانان درگاه الهی است.
وی با بیان اینکه خداوند متعال در قرآن می‌فرماید: شَهْرُ رَمَضانَ الَّذی أُنْزِلَ فیهِ الْقُرْآنُ هُدیً لِلنَّاسِ وَ بَیِّناتٍ مِنَ الْهُدی‌ وَ الْفُرْقانِ؛ ماه رمضان (همان ماه) است که در آن، قرآن فرو فرستاده شده است، (کتابی) که مردم را راهبر، و (متضمّن) دلایل آشکار هدایت و (میزان) تشخیص حق از باطل است، افزود: استفاده از ظرفیت قرآن کریم و عمل به دستورات این کتاب آسمانی از مهمترین وظایف روزه دار است.
حجت الاسلام واعظ موسوی با اشاره به اینکه عملیاتی کردن قرآن و تقویت اراده شاخص‌ترین دستاورد ماه رمضان است، تصریح کرد: روزه تنها ترک خوراک و آب نیست، بلکه روزه شرعی و حقیقی روزه‌ای است که علاوه بر ترک خوردن و آشامیدن یک انقلاب درونی و سازنده در وجود روزه دار ایجاد می‌کند که او را از هرگونه گناه و آلودگی دور نگه می‌دارد.
این کارشناس مذهبی تمرین بندگی بی‌چون و چرا از امر پروردگار، کنترل نفس، تحمل گرسنگی و تشنگی، چشیدن طعم نداری و ایجاد انگیزه درونی برای کمک به نیازمندان را از جمله آثار و فلسفه روزه داری برشمرد و گفت: ماه مبارک رمضان بهترین فرصت برای تهذیب نفس است، چرا که بر اساس آیات و روایات این ماه فرصتی استثنایی برای رسیدن به کمال و تقرب به درگاه الهی است.
وی با اشاره به اینکه ماه رمضان در نزد پروردگار از همه ماه ها افضل تر است، خاطرنشان کرد: روزه دار می‌تواند این فرصت را مغتنم بداند و با بجا آوردن مجموعه‌ای از عبادات به عنوان تکلیف انسانی در پرتو صفای باطن به معنویت واقعی برسد.

منبع: آستان نیوز

انتهای خبر/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.