یکشنبه ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۰۹:۱۴

یادداشت روز

آدرس های غلط زیارتی

سید محمود مرویان حسینی

حجت الاسلام مرویان حسینی

از اواخر اسـفند ماه پس از آنکه بیماری خطرناک کرونا در کشور فراگیر شد و تکلیف شــرعی به همراه ابلاغیه قانونی ستاد ملی کرونا، درب‌های حرم مطهر رضوی را بست، میلیون‌ها جان مشتاق زیارت، چشم‌هایشان با دیدن درب‌های بســته حرم، اشــک‌آلود شــد و دل‌هایشـان غمبار؛ و توفیق زیارت حضوری از ارادتمندان ثامن الحجج (ع) سلب شد.

قدس آنلاین:  آستان قدس رضوی، شجاعانه و تکلیف‌مدارانه برای حفــظ جان زائران و مجــاوران، طعن بدخواهان و غوغاســالاری رسانه‌های قلم به مزد را به جان خرید. گرچه شبکه‌های صدا و ســیما و فضای مجازی پر شــد از حرم و گلدســته، ضریح و نام و یاد امام؛ اما بودن در مطاف فرشتگان الهی کجا و مشاهده از قاب تلویزیون کجا...

 در روزهای اخیر دو اظهار نظر از مسئولان دانشــگاه علوم پزشکی مشــهد در فضای رســانه‌ای مطــرح شــد. اولی، پیشــنهاد نوبت‌دهی هوشمند برای زیارت حرم مطهر رضوی را مطرح کرده و از ســتاد ملی کرونا خواسته که افراد، با ارسال کد ملی، بر اساس نوبت‌دهی، اجازه زیارت داشــته باشــند و تأکید کرده کــه این طــرح نیازمند توان اجرایی در آســتان قدس است!

 طرح دوم پیشنهاد برگزاری مراسم احیای شب قدر در  ۲۰  خیابان اطراف حرم مطهر را داده است!  گویــا پیشــنهاددهندگان کــه از مدیران دانشگاه علوم پزشکی مشهد هستند، مفهوم و حقیقــت زیارت آن هم بــرای میلیون‌ها جان تشنه و مشتاق دیدار امام‌شان را درک نکرده‌اند.

 این عزیزان اصلاً شــب قدر حرم و حریم رضــوی را با صدها هــزار زائرش دیده‌اند!؟ یا اینکه ساده‌انگارانه بدون تجربه و مشــاهده‌ای از واقعیت بیرونی، پیشنهاد نوبت‌دهــی به زائران از طریق اپلیکیشــن می‌دهند. آیا اینان نمی‌دانند همین که اعلام بازگشایی درب‌های حرم مطهر بشود، ده‌ها هزار نفر پشت درب‌های حرم تجمع خواهند کــرد و هزاران نفر برای دیدار امام‌شــان از شهرهای دیگر به مشهد هجوم می‌آورند و هیچ کنترلی امکان پذیر نخواهد بود.

 تنها عاملی که مدیران آستان قدس و زائران دلداده ایــن حریم کبریایــی را به تحمل دوری از مولایشان وا داشته، احساس وظیفه قانونی و فهم به تکلیف به زیارت از بعید به منظور حفظ جان انسان‌هاست.

 اگر مســئولان علوم پزشــکی مشهد، خود دچار تزلزل در رأی شده‌اند یا اینکه شرایط بهداشتی مشهد، سفید و مناسب تجمع‌های دینی با لحاظ پروتکل‌ها است، به صراحت اعلام کنند می‌توان به تدریج درب‌های حرم را باز کرد و با پیشــنهادهای غیر واقعی و ناپختــه، آدرس غلــط ندهند و اگــر واقعاً براساس کارشناسی‌های علمی، اعتقاد دارید که شرایط مشهد، برای بازگشایی دربهای حرم، ســفید نیست، شجاعانه بیان کنید و فرافکنی نکنید.

 مگر ازدحام در خیابان‌های اطراف بــا ازدحام در حرم تفاوتی دارد!؟ آیا ویــروس کرونا در صحن‌هــای حرم مطهر واکنش نشان می‌دهد، ولی در خیابان‌های اطراف واکنشــی نــدارد!؟ آیا مســئولیت برگزاری مراســم شــبهای قدر از شورای هماهنگــی تبلیغات اســلامی و ســازمان تبلیغات و هیئت‌های مذهبی، گرفته شده و به علوم پزشکی مشهد واگذار شده است؟...

 بیاییــم کارشناســانه و صادقانه اظهار نظر کنیم و در جایگاه خودمان به مردم خدمت کنیم که آقای این شبها، امیرمؤمنان (ع) فرمودند: رَحِمَ الله امرَءً عَرَفَ قَدرَهُ وَ لَم یَتَعَدَّ طَورَهُ؛ خداوند رحمت کند هرکس که قدر خویش را بداند و از حدّ خود نگذرد.

انتهای پیام/

نظرات

  • نیره مومن زاده ۱۳۹۹/۰۲/۲۲ - ۱۴:۴۸
    0 0
    ستاد کرونا برای نظرکارشناسی معنوی شان برای همین مردمی که آنها نگرانشان هستندتوجهی ندارند آیا فقط تن وجسم مردم مهم است؟تن بی روح که ارزشی ندارد متعجبیم حرم ها وامور مذهبی مردم راپزشکان اداره می کنند . همانطور که متولیان امورمعنوی به نظر کارشناسی پزشکان توجه می کنند پزشکان نیزبه نضرات کارشناسی تولیت ها که روحیه معنوی مردم رادرک می کنند توجه کنند . امروز فوتی ها زیر 50 نفررسیده اند فکر کنم زیر20 نفر هم برسند هنوز این ستاد کوتاه نیایند. سخنان رهبر بسیار راه گشاست توجه نمایید.
  • منصور ۱۳۹۹/۰۲/۲۲ - ۲۰:۴۴
    0 0
    مدیر مدبر به ایشان می‌گویند حفظجان انسان ها بزرگترین عبادت است بخصوص مردمی که با خلوص عاشقانه منتظر زیارت هستند آفرین بر این مدیر توانا که در مقابل این فشار های غیر عقلایی و شاید مغرض ایستادگی کرده است

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.