سه‌شنبه ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۱:۲۵

کشت یونجه با آبیاری زیرسطحی در رشتخوار

یونجه

مدیر جهاد کشاورزی رشتخوار از کشت یونجه برای نخستین بار به روش آبیاری زیرسطحی در این شهرستان خبر داد.

به گزارش قدس آنلاین، محمود اعظمی  گفت: کاشت یونجه در ۱۳ هکتار از اراضی متعلق به آستان قدس رضوی در رشتخوار برای نخستین بار به روش آبیاری زیرسطحی انجام شد که در صورت موفقیت از هر هکتار حدود ۱۰ تن یونجه خشک تولید و روانه بازار مصرف می‌شود.

وی افزود: آبیاری زیرسطحی نوعی از آبیاری قطره‌ای است، با این تفاوت که در روش آبیاری زیرسطحی تمامی تجهیزات از جمله لوله‌ها و قطره چکان‌ها زیر خاک دفن می‌شوند و در مقایسه با آبیاری قطره‌ای نیز از مزایای بسیار برخوردار است. 
وی ادامه داد: برای آبیاری باغ‌هایی مانند پسته، زیتون، خرما، مرکبات، درختان سیاه ریشه و انواع زراعت‌هایی مانند سیب‌زمینی، ذرت، پنبه و یونجه نیز از روش آبیاری زیرسطحی استفاده می‌شود.
اعظمی گفت: روش آبیاری قطره‌ای در مناطق نامساعد با شیب تند استفاده می‌شود زیرا آبیاری سطحی در فشارهای مختلف کار می‌کند و برای شرایط سخت جغرافیایی نیز مناسب است.  
مدیرجهاد کشاورزی رشتخوار، کاهش مصرف و جلوگیری از تبخیر آب، آبیاری مستقیم ریشه، کاهش رسوب و املاح معدنی، کاهش نیروی کار و افزایش بازدهی را از جمله مزایای آبیاری زیرسطحی برشمرد.

وی افزود: در روش آبیاری زیرسطحی فقط خاک ریشه مرطوب می‌شود و بقیه قسمت‌های زمین خشک می‌ماند که این امر در جلوگیری از رشد علف‌های هرز و همچنین تولید قارچ بسیار موثر است.

منبع: ایرنا

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.