دوشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۷:۲۷

دانش‌آموزان؛ اعضای جدید شورای اجتماعی محلات مشهد

معلمی که دانش آموزانش را روزنامه خوان کرده است

براساس تفاهم‌نامه‌ای بین سازمان اجتماعی و فرهنگی شهرداری مشهد و اداره کل آموزش‌وپرورش خراسان‌رضوی، دانش‌آموزان به عنوان اعضای جدید شوراهای اجتماعی محلات فعالیت خواهند کرد.

به گزارش قدس آنلاین، محمدمحسن مصحفی در جلسه امضای تفاهم‌نامه طرح «مشاور نوجوان محله» اظهار کرد: شوراهای اجتماعی محلات، بستری برای مشارکت افزون‌تر شهروندان در اداره کوچک‌ترین واحد شهری- یعنی محلات- فراهم کرده است.
وی با اشاره به اهمیت مشارکت شهروندان در اداره محلات بیان کرد: همزمان با گسترده و پیچیده شدن جوامع و شهرها، اداره آنها بدون حمایت و همراهی شهروندان دشوارتر به نظر می‌رسد.
معاون شهردار و رییس سازمان اجتماعی و فرهنگی شهرداری مشهد تصریح کرد: شوراهای اجتماعی محلات از منظری دیگر، میدانی برای تمرین مهارت گفتگو است. توسعه فرهنگ گفتگو، به عنوان تنها روش حل اختلافات نظری، اهمیت فراوانی دارد. روشن است که اختلاف سلیقه در امور خرد و کلان همواره وجود دارد، اما روش کنترل و مدیریت تفاوت در نظرات، اهمیت بیشتری دارد.
وی با اشاره به کلیات طرح «مشاور نوجوان محله» افزود: هر شورای اجتماعی محله، نمایندگانی از کسبه، مساجد، سازمان‌های مردم‌نهاد، اولیای مدارس، کلانتری‌ها و... در خود دارد و در طرح «مشاور نوجوان محله»، نماینده دانش‌آموزان هم به عنوان عضوی در شورای اجتماعی محله حضور پیدا می‌کنند.
مصحفی ادامه داد: حضور دانش‌آموزان در شوراهای اجتماعی محلات می‌تواند فرهنگ گفتگو، تعامل و میل به مشارکت را از سنین جوانی در شهروندان گسترش دهد. از این رو طرح «مشاور نوجوان محله» در ناحیه ۶ و ۷ آموزش و پرورش که منطبق بر مناطق ۹ و ۱۱ شهرداری مشهد است، به صورت آزمایشی اجرا خواهد شد و امیدواریم در صورت موفقیت طرح با اصلاح آیین‌نامه این طرح در تمام مناطق اجرایی شود.

در ادامه این نشست، قاسمعلی خدابنده، مدیر کل آموزش‌وپرورش خراسان‌رضوی نیز اظهار کرد: هدف از اجرای این تفاهم‌نامه افزایش مشارکت اجتماعی شهروندان و ارتقای حس مسئولیت‌پذیری در دانش‌آموزان است.
وی ادامه داد: بسترهای مشارکتی مختلفی برای شکوفایی و پویایی دانش‌آموزان وجود دارد. حضور دانش‌آموزان در شوراهای اجتماعی محلات، تکمیل کننده بسترهای مشارکتی آنان خواهد بود.
خدابنده با اشاره به توفیق شوراهای اجتماعی محلات تأکید کرد: مدیریت شهری مشهد با جلب رضایت شهروندان و افزایش حس مشارکت‌پذیری آنان در قالب شورای اجتماعی محلات، عملکرد قابل‌قبولی به جای گذاشته است.

تفاهم‌نامه طرح «مشاور نوجوان محله» با امضای شهردار مشهد مقدس و مدیر کل آموزش‌وپرورش خراسان‌رضوی اجرایی شده و معاون شهردار و رییس سازمان اجتماعی و فرهنگی شهرداری مشهد، به عنوان ناظر این طرح عمل خواهد کرد.

منبع: شهرداری مشهد

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.