چهارشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۱:۵۷

تلاش ذوب آهن اصفهان برای کاهش مصرف آب

ذوب آهن

اصفهان - مدیر آبرسانی ذوب آهن اصفهان گفت: تولید فولاد همواره به وجود و مصرف آب وابسته است و ذوب آهن اصفهان با توجه به قرار گرفتن در کنار رودخانه زاینده رود از آب این رودخانه استفاده می کرد ولی در چند سال اخیر و با بروز خشکسالی های مکرر تلاش شد تا به رغم رغم افزایش تولید ، میزان برداشت از آب رودخانه زاینده رود کاهش یابد.

به گزارش قدس آنلاین به نقل از روابط عمومی مهرداد اسماعیلی با اشاره به این که در سال ۷۹ میزان برداشت آب از زاینده رود ۳۲ میلیون متر مکعب بود و این رقم در سال ۹۷ به ۱۴ میلیون متر مکعب کاهش پیدا کرده است  یاد آور شد: با انجام پروژه های مختلف و علی رغم افزایش ۶۰ درصدی تولید هر ساله ۲۰ درصد کاهش مصرف آب نسبت به سال قبل داریم که این رقم بسیار قابل توجه است .

وی یکی از تمهیدات مهم در طرح های توسعه ای ذوب آهن اصفهان را کاهش مصرف آب دانست و گفت : استفاده از پساب در سیکل های کثیف کارخانه نظیر خنک کردن سرباره ، مدیریت مصرف آب با نصب مولتی پمپ های آب صنعتی و آشامیدنی و مدیریت مصرف و فشار از دیگر عواملی است که با کنترل آن توانستیم مصرف آب در شرکت را کاهش دهیم .

اسماعیلی ، یکی از نقاط پر مصرف آب در ذوب آهن اصفهان را برج های خنک کننده دانست و گفت: در شرکت حدود ۲۰۰ برج خنک کننده وجود دارد که از سال ۸۱ به خاطر تبخیر زیاد آب در این برج ها شروع به اصلاح ساختاری آن ها نمودیم و سعی شده سالیانه ۱۰ برج خنک کننده را باسازی و نوسازی کنیم .

وی افزود : اخیرا برنامه ریزی کردیم تا از برج های هیبریدی ، استفاده کنیم زیرا این برج ها علاوه بر کاهش حداقل ۳۰ درصدی مصرف آب ، در زمینه کاهش آلایندگی نیز بسیار موثر است .

وی رویکرد جدید صنایع فولادی را برای تامین آب ، استفاده از پساب دانست و گفت: ذوب آهن اصفهان با سرمایه گذاری بالغ بر هزار میلیارد تومان به منظور کاهش مصرف آب ، پساب شهرستان های  زرین شهر بالغ بر ۶۰ لیتر بر ثانیه و فولادشهر بالغ بر ۱۹۰ لیتر بر ثانیه را خریداری کرده و همچنین در صدد هستیم تا پساب شهرستان نجف آباد و شهرستان های اطراف را نیز خریداری نموده و به شرکت انتقال دهیم تا نیاز به آب رودخانه را به کمترین حد ممکن کاهش دهیم .

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.