چهارشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۲:۳۶

قرارگاه دانشجویی «صیانت از ارتفاعات جنوبی مشهد» تشکیل شد

مافیای پشت پرده در پروژه کمربند جنوبی مشهد

قرارگاه دانشجویی «صیانت از ارتفاعات جنوبی مشهد» با عضویت ۴ تشکل دانشجویی و با صدور بیانیه‌ای آغاز به کار کرد.

به گزارش قدس آنلاین، تخریب ارتفاعات جنوبی مشهد به عنوان تنفس‌گاه شهری، چند سالی است از بزرگ‌ترین معضلات زیست محیطی شهر مشهد شده است و پروژه‌های عمرانی آن موافقان و مخالفان بسیاری دارد؛ این روزها نیز با شروع دوباره ساخت‌وسازها بحث‌های متعددی در این زمینه مطرح شده است.

دانشجویان تشکل‌های دانشجویی دو دانشگاه مشهد، با صدور بیانیه‌ای از تشکیل قرارگاه دانشجویی «صیانت از ارتفاعات جنوبی مشهد» خبر دادند.

متن این بیانیه به شرح زیر است:

«حضرت علی (ع) می‌فرمایند: لا عَدلَ اَفضَلُ مِن رَدِّ المَظالِمِ؛

هیچ عدالتی بهتر از بازگرداندن حقوق پایمال شده نیست.

عملیات اجرایی کمربند جنوبی شهر مشهد در آذرماه سال ۹۱ پس از دریافت مصوبه شورای همتا آغاز شد و در اسفند ماه ۹۶ با توجه به اعتراضات گروه‌ها و سمن‌های محیط زیست به دستور دادستان وقت متوقف شد، در نیمه دوم سال ۹۸ این پروژه با چراغ سبز شورای فراقانونی ستاد تدبیر استان دوباره شروع به‌کار کرد.

استدلال موافقان ایجاد کمربند جنوبی مشهد، کاهش بار ترافیکی بولوارهای موازی مانند وکیل‌آباد، پیروزی، فکوری و شهید کلانتری می‌باشد، در حالی که براساس نظر کارشناسان دلایل متعددی در عدم درستی این پروژه وجود دارد مثل ایجاد و تثبیت آلودگی هوا روانه شدن سیلاب از کوه به سمت این کمربند، ساخت این جاده بر روی گسل و تخریب کوه‌ها که جزو منابع تجدیدناپذیر هستند.

از دلایل جغرافیایی که عبور کنیم به ابعاد دیگری از این پروژه می‌رسیم که اصولا این پروژه حول آن شکل گرفته و ظاهر این پروژه کمربند می‌باشد، اما در واقع حل مشکلات ترافیکی پوششی برای ساخت‌وسازهای غیرمجاز در اطراف پروژه می‌باشد یعنی ساخت آبادگران دیگر و از سمتی دیگر گسترش حاشیه‌نشینی.

جریان سرمایه‌داری پا را فراتر گذاشته  و قبل تکمیل پایان پروژه شش قطعه‌ای، که تنها سه قطعه آن پیشرفت ۷۰ درصدی داشته است نقشه ساخت برج‌ها تجاری و مسکونی خود را کشیدند و چشم طمع به آن دوخته‌اند.

امروز ما تشکل‌های دانشجویی مشهد الرضا(ع) در محل ساخت کمربند جنوبی واقع در ارتفاعات جنوبی مشهد گردهم آمدیم، تا به سوی یک هدف مشترک حرکت کنیم، لذا قرارگاهی دانشجویی با عنوان «صیانت از ارتفاعات  جنوبی مشهد» با هدف توقف دائمی پروژه و تغییر ماهیت آن  از کمربندی به طرح جایگزین براساس مطالعات علمی و نیز جلوگیری از فساد احتمالی حول آن شکل دادیم.

هم اکنون اعضای قرارگاه تشکل بسیج دانشجویی(فردوسی، پیام نور)، تشکل انجمن اسلامی دانشگاه پیام نور مشهد(دفتر تحکیم وحدت) و تشکل جامعه اسلامی دانشجویان(فردوسی)   است. ‌

تشکل‌های دانشجویی دغدغه‌مند در صورت تمایل می‌توانند به قرارگاه مذکور بپیوندند.»

منبع: فارس

انتهای پیام /

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.