جمعه ۲ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۶:۳۷

همتی خبر داد:

تسهیل دسترسی محققان به مشخصات تنوع زیستی شناسایی شده در خراسان رضوی

مدیر کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی

مدیر کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی در آستانه روز تنوع زیستی از تنوع حیات در اکوسیستم های حیات بخش استان و وجود ۴۳۵ گونه جانوری و گیاهی شناسایی و ثبت شده در این خصوص خبرداد.

به گزارش قدس آنلاین و به نقل از روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی، تورج همتی افزود: شناسایی دقیق این گونه ها در ارزیابی ذخایر تنوع زیستی استان و مدیریت حفاظت از آنها کاربرد فراوانی دارد و بر همین اساس، جمع آوری نمونه های بیولوژیک گونه های مختلف، آماده ساز ی و نگهداری بلندمدت آن، ثبت ژنتیکی گونه های در معرض تهدید، در حال انقراض واستفاده از تکنیک های زیست فناوری برای حفظ، بقاء و مدیریت گونه های جانوری و گیاهی یک امر مهم و ضروریست که در قالب نمونه برداری در بانک ژن این اداره کل انجام می شود.

همتی افزود: باتوجه به پیشرفت چشمگیر وخیره کننده علم بیوتکنولوژی درسال های اخیر و دقت بسیار بالای تکنیک های مولکولی مبتنی بر تست DNA، می توان  تنوع ز یستی و ژنتیکی را در جمعیت های حیات وحش به خوبی بررسی و به نتیجه گیری های مورد انتظار دست یافت.

وی  ضمن اشاره به اینکه نمونه هایی که در چنین مجموعه هایی نگهدار ی می شوند به عنوان سندی معتبر برا ی انجام مطالعات زیست شناختی مورد استفاده قرار می گیرند، گفت: در بانک ژن نمونه های گیاهی و جانوری به نحوی باید ثبت و نگهداری شوند که بازیابی اطلاعات و دسترسی به نمونه ها به سادگی برای محقق امکان پذیر باشد.

وی ادامه داد: این مجموعه ها، منابع اطلاعاتی در مورد توز یع گیاهان، جانوران و تغییرات توزیع آنها در گذر زمان است و نمونه هایی که در ا ین مجموعه نگهداری می شوند به عنوان یک سند و پشتوانه برای مقالات و انتشارات تاکسونومیک محسوب می شوند.

همتی در ادامه افزود: در راستای حفاظت مؤثر از تنوع زیستی استان، کارشناسان این اداره کل نسبت به تنظیم و انتشار کتاب اصول و روش‌های نمونه برداری از حیات وحش اهتمام کرده اند و به مناسبت روز تنوع زیستی و به منظور سهولت دستیابی محققان به این اطلاعات، محتوای کتاب یاد شده به انضمام فهرست و مشخصات نمونه های موجود در بانک ژن این استان شامل گونه های گیاهی و جانوری شناسایی شده، در تار نمای این اداره کل در دسترس همگان قرار گرفته است.

انتهای پیام /

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.